Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wielu kierowców ich nienawidziło, jednak poprawiały bezpieczeństwo. Słynne „słupki-głupki” zostały usunięte

Po kilkunastu latach od ich zamontowania, usunięto uniemożliwiające wyprzedzanie słupki na trasie z Piask do Krasnegostawu. Jak się okazało, drogowcy nie mogli dłużej stosować tego rozwiązania.

Kierowcy poruszający się drogą krajową nr 17 Lublin – Zamość z pewnością zwrócili uwagę, że niedawno zniknęły słupki, jakie były zamontowane na środku jezdni pomiędzy Piaskami a Krasnymstawem. Pierwsze z nich znajdowały się w miejscowości Kolonia Siedliszczki za Piaskami, kolejne zaczynały się za Fajsławicami i ciągnęły do Łopiennika, ostatnie zaś przymocowane były do nawierzchni w lesie za Łopiennikiem. Celem ich ustawienia, a miało to miejsce kilkanaście lat temu, gdyż dokładnie w 2009 roku, była chęć uporządkowania ruchu a przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku trasy.

Dochodziło tam bowiem dość często do wypadków, z których wiele kończyło się tragicznie w skutkach. Stosowane wcześniej rozwiązania nie przynosiły większych rezultatów, gdyż niektórzy kierowcy nic sobie nie robili z zakazu wyprzedzania. Drogowcy po przeprowadzeniu remontu trasy postanowili więc zastosować radykalne rozwiązanie, jakim było uniemożliwienie wyprzedzania na najbardziej niebezpiecznych odcinkach. Kierowcy od razu określili ten pomysł jako „słupki-głupki”.

O ile liczba wypadków rzeczywiście znacznie spadła, to jednak słupki stanowiły też nie lada kłopot w sezonie prac polowych. Drogą krajową poruszają się bowiem również rolnicy, zarówno ciągnikami, jak też kombajnami. Ustawione na odcinku często wielu kilometrów słupki uniemożliwiały wyprzedzenie poruszającej się powoli maszyny rolniczej. Stałym obrazkiem, zwłaszcza w żniwa, był jadący kilkanaście kilometrów na godzinę kombajn a za nim sznur samochodów.

Teraz słupki zostały zdemontowane. Jak wyjaśniał nam w ubiegłym tygodniu Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rozwiązanie to nie mogło być w dalszym ciągu stosowane, gdyż nie zostało ujęte w tzw. czerwonej księdze oznakowania. Jest to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zostało wprowadzone, aby ustandaryzować rozwiązania oraz ograniczyć liczbę znaków czy też uprościć ich treść. W zamian za słupki w jezdni zamontowane zostały elementy odblaskowe tzw. kocie oczka.

 

Wielu kierowców ich nienawidziło, jednak poprawiały bezpieczeństwo. Słynne „słupki-głupki” zostały usunięte

Wielu kierowców ich nienawidziło, jednak poprawiały bezpieczeństwo. Słynne „słupki-głupki” zostały usunięte

(fot. wideo – lublin112)

39 komentarzy

 1. Proponuję nowe zakłady bukmacherskie. Kiedy pierwszy dzwon? Kiedy pierwszy tragiczny wypadek itp…

 2. To spadnie drastycznie populacja w Krasnymstawie, przez rok zabije się więcej niż przez Covid. Założymy się.

 3. Grabarz z czerniejowa palacz zwłok

  Juz na potęgę wyprzedzają.

 4. Jechałem kiedys tam, tragedia. Pomyslowosci drogowców szkoda komentowac. A wystarczylo chocby postawic radary, swiatla, progi zwalniajace, czy jak to byli dla nnich za skomplikowane to kilka dziur wykopac. Przynajmniej mozna bylo by wyprzedzic jakas zawaligrode.

  • Ty jechałeś kiedyś, jak jeżdżę często. Słupki nie ciągnęły się kilometrami, to były krótkie odcinki. Ale z drugiej strony wystarczająco długie, żeby jakiś mistrz zdążył wpier… się na czołówkę.

 5. Franiu śpisz? Zrobiłeś już prawko? Tak, Nie? Ok nie ważne co o tym sądzisz? Potrzebny jest głos autorytetu w tej sprawie. Franiu czekam!

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Czy już ci ktoś mówił, że jesteś większym durniem od Frania ???

 6. Miesiąc temu już ich nie było.

 7. „Linia ciągła zabrania najeżdżania i przejeżdżania przez nią. I od tej zasady nie ma wyjątku! Zatem wykonując manewr wyprzedzania należy się liczyć z mandatem karnym wysokości 200 zł i 5 punktami karnymi.” Nie ważne czy to ciągnik czy rower za każdym razem jak się przekracza linie ciągłą łamie się przepisy.

 8. Bardzo dobra uwaga! Niestety jest to zapis niezwykle trudny dla kierowców, bo jazda za ciągnikiem czy rowerzystą przez x kilometrów w praktyce nie ma zastosowania (czemu się dziwić przy tak wąskich drogach, bez dodatkowych pasów dla pojazdów czy rowerzystów?)

 9. Tych słupków to już nie ma od jakiegoś czasu. 28 lub 29 października jechałem do Zamościa to ich nie było, tydzień wcześniej też jechałem i wydaje mi się że wtedy też ich już nie widziałem choć pewności nie mam.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo