Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wichura zacznie słabnąć. Pojawi się mróz i oblodzenie dróg oraz chodników w woj. lubelskim

W niedzielę niż o imieniu „NADIA” ulokował się nad państwami bałtyckimi i zaczął się stopniowo wypełniać. Ciśnienie w centrum tego niżu barycznego wyniosło w drugiej części dnia około 970-978 hPa i szybko rośnie. Zatem jest to w dalszym ciągu bardzo głęboki ośrodek niżowy umiarkowanych szerokości geograficznych, ale zmniejsza się stopniowo różnica ciśnienia, co powoduje coraz mniejsze porywy wiatru.

Dziś znajdujemy się w tylnej części tego ośrodka niskiego ciśnienia, a to gwarantuje nam spływ powietrza arktycznego morskiego o sporym potencjale chwiejności. Aurę kształtuje front okluzji tego niżu. Należy jednak podkreślić, że adwekcja chłodu zaznaczy się głównie na wyższych wysokościach.

Termometry pokazały na wysokości 2 metrów w najcieplejszym momencie dnia od 0°C do 2°C w woj. lubelskim. Z uwagi na utrzymującą się dużą różnicę ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem ulokowanym nad państwami bałtyckimi panowała wietrzna aura. Średnia prędkość wiatru wyniosła 25-35 km/h, natomiast w porywach do 70-80 km/h z zachodu, północnego-zachodu. Nie zabrakło opadów śniegu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem, pojawiły się rozproszone burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi ograniczające w znacznym stopniu widzialność do 200-500 metrów. Lokalnie silny wiatr powodował szkody wiatrowe.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie stopniowy wzrost ciśnienia atmosferycznego. Utrzymają się opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu przez całą noc. Wiatr z biegiem godzin będzie słabnąć. Po godzinie 2 w nocy w poniedziałek nie powinien stanowić zagrożenia.

Spodziewamy się zamarzania dróg i chodników na skutek występowania w dalszym ciągu w całym regionie opadów atmosferycznych i spadku temperatury poniżej zera. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -4°C. Najtrudniejsze warunki miejscami na drogach woj. lubelskiego będą w drugiej części nocy oraz nad ranem.

Poniedziałek i wtorek przyniesie uspokojenie w pogodzie. Zapanuje lekka zima z temperaturą na lekkim minusie w ciągu dnia. Nocami jednak w obszarach rozpogodzeń możliwe większe spadki temperatury. Mogą zdarzyć się słabe opady śniegu. Nie zabraknie przejaśnień i rozpogodzeń.

Wygląda jednak na to, że trwała zima nie zapanuje w pierwszej dekadzie lutego w Polsce. Ponownie wzrosnąć może w kolejnych tygodniach dynamika w pogodzie, a nawet pojawią się wichury. Warunki pogodowe będą zmienne.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. OSP Markuszów)

Jeden komentarz

  1. Studętkom jezdem to se wiem, że...

    No, ale zanim wichura zasłabnie, a w tzw. międzyczasie chwyci przymrozek, to będzie sie działooo !!!

Z kraju