Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Węgiel z Bogdanki trafi na Ukrainę. Spółka zawarła kontrakt wart ponad 100 mln zł

Ukraińskie elektrownie będą korzystać z węgla z Bogdanki. Właśnie zawarta została odpowiednia umowa. Na razie ma on obowiązywać przez najbliższe pół roku.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka podpisała w piątek umowę ze spółką D. Trading International, w ramach której będzie dostarczać węgiel energetyczny do ukraińskich elektrowni. Kontrakt ma obowiązywać przez pół roku, od 15 sierpnia, do końca lutego 2022 roku, w tym czasie węgiel z Bogdanki będzie trafiał do elektrowni Bursztyn i Dobrotwór. Wartość współpracy opiewa na 104 mln zł.

Jak wskazuje zarząd kopalni, rozszerzenie rynku zbytu i eksport węgla na Ukrainę stanowi realizację założeń przewidzianych w strategii rozwoju spółki. O tym, że Bogdanka widzi potencjał na rynku ukraińskim, spółka wskazywała już w ubiegłym roku. Po aneksji Krymu przez Rosję, władze tego kraju zaczęły czynić starania, aby uniezależnić się energetycznie od Rosji. Sytuację tą postanowiła więc wykorzystać lubelska kopalnia.

Na Ukrainę będzie wysyłany węgiel o takich samych parametrach, jaki jest obecnie produkowany na potrzeby polskich zakładów. W umowie znajdują się też zastrzeżenia. W przypadku przekroczenia w dostawach granicznych parametrów jakościowych, cena węgla zostanie skorygowana. Z kolei w przypadku niedostarczenia lub nieodebrania zadeklarowanej ilości węgla, strona z winy której to nastąpiło może ponieść karę umowną w wysokości stanowiącej równowartość 10% wartości netto niedostarczonej lub nieodebranej ilości węgla.

(fot. archiwum)

25 komentarzy

 1. Premiero kazał dać im węgiel za darmo to dali – polski frajer 500+ da upaincom węgiel. Później motełusz każe przyjąc po jednym biednym sąsiedzie na każde mieszkanie bo oni biedni – a później każe opuścić mieszkania bo „eskimosi z gór golan” prześladowani przez arabusów muszą znaleźć schronienie.

 2. Pieniądze trafią do pustego wora rządowego, a zyski zgarnie jakiś synalek lub spółka jakiegoś przedstawiciela „reasumpcji” i tyle będzie dla Bogdanki…. a może się mylę! Poczekajmy zobaczymy.

  • W Ś C I E K Ł Y

   A więc jednak to prawda, że my będziemy kupować ruski węgiel od szwabów???
   A może polski od ruskich???

   POLSKI RZĄD TO ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA!!!
   ROZPROWADZAJĄ SZYPIONKI JAK RASOWI DEALERZY!!!
   NAWET PRAWO ZMIENIĄ, ŻEBY
   NIKT IM NIC NIE MÓGŁ UDOWODNIĆ…
   TYLKO KIM JEST TEN ,,PABLO ESCOBAR”, KTÓRY ICH SKORUMPOWAŁ I U KTÓREGO SIEDZĄ W KIESZENI???

 3. Władza jest tam jaka jest – jak się upomnimy o pieniądze to będzie anty semitajz 🙂

 4. Kolejny sukces PiS brawo na przekór popaprańcom.

 5. Ahahaha ***** *** ahahaha w zad ahahaha

 6. Kiedy wreszcie zlikwidują tego świdra i zlikwidują megalomanię jego ryli?

 7. Ukraina zapłaci ahahaha cynamonem z gaci buhehehe ***** ***!

 8. Cham bity deską:)

  bardzo dobrze bo ten węgiel się nie nadaje do palenia niech się męczą:D zresztą to nie węgiel a kamień zabrudzony węglem, ja za to kupuję ukraiński bo jest lepszy:D i tańszy:D

 9. już nie będą oszukiwać na składach będzie to węgiel z Ukrainy

 10. To teraz kupimy nasz węgiel z Bogdanki z Ukrainy ? po wyższej cenie jako Ukraiński?