690 680 960

Kazimierz Dolny ma nową atrakcję turystyczną. Muzeum koguta zostało oficjalnie otwarte (zdjęcia)

W tym tygodniu miało miejsce uroczyste i oficjalne otwarcie powstałego w piwnicach piekarni Sarzyńskich Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych. Obiekt dostępny jest zarówno dla osób indywidualnych jak też grup zorganizowanych.

W środę w Kazimierzu Dolnym miało miejsce oficjalne otwarcie Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych. Powstało ono w zabytkowych XVII-wiecznych piwnicach piekarni Sarzyńskich. Celem rodziny piekarzy, która stworzyła to miejsce, było celebrowanie kazimierskiego dziedzictwa kulinarnego. Mowa to zarówno o słynnym kazimierskim kogucie, jak też tradycjach restauracyjnych miasteczka.

Dlatego też muzeum podzielone jest na dwie części. W pierwszej znajduje się wszystko to, co związane jest z piekarstwem i młynarstwem, w drugiej można poznać tradycje dymionych śliwek węgierek, przetwórstwa owoców, winiarstwa, browarnictwa, typowych dla tego terenu upraw, lokalnych produktów spożywczych, jak też przepisy na kazimierskie potrawy. Do tego dochodzą wiadomości o kuchni żydowskiej Kazimierza Dolnego, dawnych restauracjach i jadłodajniach dla letników oraz lokalnych targach.

Zwiedzający muzeum poznają legendę o kogucie, obejrzą archiwalne zdjęcia, jak też będą mogli wziąć udział w pokazach przygotowywania oraz wypiekania tego kazimierskiego specjału. Organizowane maj być również wystawy, prelekcje, spotkania kulinarne, czy też warsztaty. Każdy z uczestników będzie miał okazję stworzyć własnego koguta. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, zarówno dla osób indywidualnych jak też grup zorganizowanych.

Kazimierz Dolny ma nową atrakcję turystyczną. Muzeum koguta zostało oficjalnie otwarte (zdjęcia)

Kazimierz Dolny ma nową atrakcję turystyczną. Muzeum koguta zostało oficjalnie otwarte (zdjęcia)

(fot. UM Kazimierz Dolny)

7 komentarzy

  1. Najpierw to niech zrobią normalna drogę na prom bo dojazdu na prom to nie ma normalnego tylko jakieś dziury nad Wisłą droga jak polna wstyd !!

  2. Waszafka będzie miała gdzie robić zdjęcia na insta 🙂 A najlepsze jest to, że 90% farszawiaków jest przekonana, że Kazimierz Dolny to województwo mazowieckie 🙂

  3. WLASNIE NALEZALO BY DROGE WKONCU NA PROM POPROWADZIC NOWA A NIE GLUPOTY

  4. Rozumiem, że błoto spływające z wąwozów już strażacy spłukali i nikt się nie będzie slizgał jak na gównie, aby gdziekolwiek dojść w tym „biednym” mieście, gdzie dzieci kopią piłkę na żydowskim kirkucie.

  5. Miałem okazję zwiedzić miejsce przed otwarciem. Polecam wszystkim.

  6. Nigdy nie zrozumiem fenomenu tych zapychających buł w kształcie koguta.

Kursy walut

  • USD 4.0202zł 0.73%
  • GBP 5.0656zł 0.47%
  • EUR 4.3382zł 0.34%
  • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas