Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Weekend w Lublinie. Sprawdź przegląd ciekawych wydarzeń!

W ten weekend w Lublinie czekają na Was ciekawe wydarzenia. Spektakle, koncerty, spotkania sportowe, ciekawe propozycje dla dzieci. To wszystko znajdziecie poniżej, w weekendowym, imprezowym rozkładzie jazdy.

FILMY, SPEKTAKLE

W ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego w niedzielę w Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu Cud nad Wisłą. Pokazowi filmowemu będzie towarzyszyć grana na żywo muzyka w wykonaniu zespołu Czuła Obserwacja.

Centrum Kultury zaprasza w niedzielę na zwycięski spektakl Marty Guśniowskiej Ony podczas 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Po co człowiekowi baśnie? Po to, by uciec do innego świata – pełnego przygód, magii, ale też niebezpieczeństw. Tytułowy bohater wyrusza w podróż w poszukiwaniu swojego ojca-pirata, a po drodze spotyka Diabła Morskiego, Czarnoksiężników, Olbrzyma, dziwne zamki i miasta – tak mierzy się własnym cierpieniem i samotnością, by nauczyć się, na czym tak naprawdę polega miłość i odpowiedzialność.

W ramach projektu „T1A: HISTORIA” Dzielnicowy Dom Kultury Węglin i Synagoga Jeszywas Chachmej zapraszają do obejrzenia monodramu Rachela w wykonaniu Jowity Budnik, zrealizowanego na podstawie niezwykłego świadectwa – dziennika czasów zagłady, spisanego przez Rachelę Auerbach.

W niedzielę w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbędzie się prapremiera Braci Grimm dla dorosłych. Spektakl inspirowany jest niezwykłym zbiorem baśni spisanych przez niemieckich pisarzy, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów. Zbiór pierwszy raz opublikowany został ponad dwieście lat temu, od tamtej pory najbardziej znane opowieści stały się światowym kanonem literatury dla dzieci.

W weekend w Kinie Bajka rozpoczyna się Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2018. W weekend będzie można obejrzeć dwa filmy: Papież Franciszek – człowiek, który dotrzymuje słowa oraz Chleb z nieba.

KONCERTY

W niedzielę w Centrum Kultury odbędzie się koncert OLY. Wraz z akompaniamentem piosenkarka zaprezentuje znane utwory w nowych aranżacjach oraz totalnie nowy materiał, który jeszcze paruje świeżością.

Państwowe Muzeum na Majdanku i Filharmonia Lubelska serdecznie zapraszają w niedzielę na koncert symfoniczny Pamięci Ofiar Zagłady. Organizowany jest on w 75. rocznicę przeprowadzenia akcji „Erntefest” („Dożynki”), w ramach której 3 i 4 listopada 1943 r. w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz w obozach pracy w Trawnikach i Poniatowej Niemcy rozstrzelali ponad 42 tysiące Żydów.

Próba Cafe zaprasza na kolejne Niedzielne Poranki Jazzowe. Tym razem wystąpią: Natalia Lacrete, Ania Michałowska, Sebastian Kuchczyński, Michał Iwanek, Jakub Kotynia.

WYSTAWY, WARSZTATY, SPOTKANIA

W Centrum Kultury nadal można podziwiać wystawę Projektowanie wszędzie zorganizowaną z okazji 40-lecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja prezentuje przedmioty, grafiki i aplikacje zaprojektowane przez pedagogów i absolwentów Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Na kolekcję składa się około dziewięćdziesiąt projektów, takich jak wyroby przemysłowe, grafika użytkowa, strony internetowe, aplikacje czy realizacje w przestrzeni miejskiej.

W Centrum Spotkania Kultur nadal można oglądać wystawę Mariusza Drzewińskiego na 35 lecie twórczości, czyli retrospektywną ekspozycję malarstwa Mariusza Drzewińskiego, twórcy z powodzeniem łączącego działalność artystyczną z naukową, cenionego profesora na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie.

W weekend w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Festiwal Podróży i Reportażu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Przekraczanie Granic.

Monologi kojarzą się z nudnymi wywodami. Stand up to również forma monologu, ale niemająca nic wspólnego z nudą! Opierający się na charyzmie wykonawcy oraz kontakcie z publicznością występ, na pewno przyniesie wiele nieoczekiwanych sytuacji. W Centrum Kultury w sobotę można sprawdzić co na scenie zaprezentuje Cezary Ponttefski.

W sobotę będzie miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu wykładów poświęconych historii i kulturze Żydów polskich. Tym razem będzie to wykład pod tytułem Żyd,Polak, legionista.

W sobotę w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się stand-up Wojciecha Cejrowskiego Smak Tropików. Opowieści z Madagaskaru, Ameryki Łacińskiej oraz z Wysp Ludożerców. Smak jest pretekstem, a przedstawienie jest komediowe, a nie kulinarne. Co je ekipa “Boso…”, na wyjazdach?

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej wydarzenie Pierzak nawiąże do dawnego życia codziennego wsi i miasteczka. Tego dnia zostanie wystawiony spektakl w duchu ludowego teatru amatorskiego pt. „Pierzaki kumowskie” w wykonaniu zespołu „Kumowianki”, pracowników i przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej oraz uczniów z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. Motywem przewodnim spektaklu będzie ukazanie wykonywanej niegdyś na wsi czynności darcia pierza. Po spektaklu dzieci będą mogły wziąć aktywny udział w zabawie ,,Gąski, gąski do domu”. Miłym zakończeniem odwiedzin lubelskiego skansenu będzie warsztat wykonywania ozdób na choinkę – pajączków z gęsiego puchu.

W niedzielę w Atrium Felicity odbędzie się czwarta edycja największej w regionie Giełdy Płyt Winylowych.

Swingin Lublin serdecznie zaprasza na weekendowe warsztaty tańca Lindy Hop, które odbędą się w ten weekend w Centrum Kultury. W programie przewidziane są dwie grupy: dla początkujących i osób, które brały już udział w warsztatach.

DLA DZIECI

Bucik Kopciuszka to kolejna propozycja Teatru Andersena dla najmłodszych. Zadaniem tego typu spektakli jest oswojenie maluchów z przestrzenią teatru oraz ich rozwój sensoryczny poprzez aktywny udział w działaniach proponowanych na scenie przez aktorów. Historia prowadzona przez dwójkę aktorów zachęca do zabawy w detektywa, w tropienie i obserwowanie śladów zostawianych wszędzie, do patrzenia na otaczający świat tak, aby stworzyć opowieść na podstawie tropu, na który się natkniemy.

W ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego w Centrum Kultury odbędą się Małe Mrówkojady – warsztaty przeznaczone dla rodziców i ich dzieci. Po projekcji filmu odbedą się warsztaty ruchowe i plastyczne.

Żłobek Wolne Dzieci zaprasza na warsztaty Sensoplastyki. Charakteryzuje je mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw. Od strony plastycznej to wyłącznie artykuły spożywcze wykorzystywane do przygotowania farb i mas plastycznych. Dzięki wprowadzeniu działań Sensoplastycznych w pracy z dziećmi wpływa się na rozwój ich kreatywności oraz twórczego myślenia.

Tapataj Klubokawiarnia zaprasza na Zabawy logopedyczne. Przeznaczone są one dla dzieci od 1,5 do 4 roku życia i mają na celu wspierać ogólny ich rozwój a przede wszystkim rozwój mowy i funkcji słuchowych. W ramach zajęć rodzice będą mogli dowiedzieć się jak w domu, podczas codziennych czynności, mogą wspierać rozwój swojego dziecka.

W Teatrze Starym odbędzie się Bajkowa niedziela, podczas której aktorzy w atrakcyjnej formie odkryją przed dziećmi fascynujący świat literatury. Listopadową lekturę zaprezentuje Paulina Połowniak. Tym razem przeczyta książkę „Pan Kuleczka. Radość” Wojciecha Widłaka.

SPORT

W sobotę odbędzie się Jesienny Rajd rowerowy, który wyruszy spod Radia Lublin. Organizatorzy zapraszają wszystkich rowerzystów, którym nie straszna jesienna aura na kolejną już edycję rajdu Na Przeciw Jesieni. Uczestnicy pojadą drogami o niewielkim natężeniu ruchu podziwiając jesienne pejzaże wyżyny lubelskiej. Po przejechaniu ok 35 km dotrą na piknik z ogniskiem we wsi Łąki koło Nałęczowa.

Tego samego dnia trzy swoje pojedynki rozegrają zawodnicy i zawodniczki AZS UMCS Lublin. W rundzie rewanżowej szczypiorniści AZS UMCS Lublin w hali Globus podejmą UKS Anilana Łódź.

W hali Globus tego samego dnia zostanie również rozegrany kolejny pojedynek pomiędzy futsalistami AZS UMCS Lublin, którzy zmierzą się z  Gwiazdą Ruda Śląska.

W Centrum Kultury Fizycznej UMCS swój trzeci domowy mecz zagrają siatkarki LUK AZS UMCS Lublin, które zmierzą się z KS Marba Sędziszów Małopolski. Godzinę później na hali Politechniki Lubelskiej odbędzie się mecz 6 kolejki II Ligi Piłki Siatkowej pomiędzy LUK Politechnika Lublin a Neobus Raf-Mar Sołek Cars Niebylec.

W niedzielę będzie miała miejsce druga edycja Lubelskiego Biegu Dookoła Zalewuorganizowana przez fundację Zmieniamy Życie. Jest to bieg dla zawodowych biegaczy, pasjonatów i hobbystów, wszystkich tych, którzy chcieliby w sposób aktywny oraz pożyteczny spędzić niedzielny poranek.

W ten sam dzień swój trzeci domowy mecz rundy zasadniczej Energa Basket Liga! Rozegrają zawodnicy TBV Startu Lublin, którzy zmierzą się w Hali Globus z drużyną Gliwickie Towarzystwo Koszykówki.

(fot. lublin.eu)

Komentarze wyłączone

Z kraju