Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

We wtorek w regionie prognozowane burze i opady drobnego gradu

Od kilku dni do Polski płynie bardzo ciepłe powietrze polarnomorskie z południa kontynentu europejskiego. Iście wiosenną aurę zawdzięczamy charakterystycznemu rozkładowi pola barycznego nad Europą. Niestety dzisiaj w regionie należy spodziewać się zjawisk burzowych.

Na wschodzie Starego Kontynentu znajduje się wyż o imieniu „LEO”, natomiast w rejonie Zatoki Biskajskiej ulokował się wielocentryczny niż. Pomiędzy tymi dwoma ośrodkami barycznymi utworzyła się dla nas korzystna cyrkulacja powietrza, jaka sprzyja napływowi powietrza polarnomorskiego z południa Europy, jak i też obszarów północnej Afryki.

Zatoka niżowa rozległego niżu znad Zatoki Biskajskiej sięgnie dziś Polski, co w połączeniu z niestabilnością powietrza doprowadzi do rozwoju burz. Miejscami na obszarze województwa lubelskiego z drobnym gradem od 1 cm do 2 cm, silniejszymi, lecz na ogół krótkotrwałymi ulewami i lokalnie porywistym wiatrem.

Prognozy modeli numerycznych sugerują, że na przeważającym obszarze regionu mogą pojawić się burze. Pierwsze z nich powinny uformować się już przed południem, lecz największa ich intensywność zostanie osiągnięta w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych. Stopień organizacji struktur burzowych będzie na ogół niewielki. Warto również ująć, że sam okres trwania pojedynczej komórki konwekcyjnej wyniesie od 15 do 40 minut. Istnieje jednak pewne ryzyko, że miejscami rozwiną się bardziej trwałe formacje burzowe w postaci słabo zorganizowanych klastrów wielokomórkowych.

W takiej sytuacji głównym zagrożeniem mają być intensywne opady deszczu, lecz nie powinny one powodować większych szkód. Niewykluczona jest zwiększona aktywność elektryczna.

Burzowa aura lokalnie na obszarze woj. lubelskiego utrzyma się do godzin wieczornych. Poszczególne modele numeryczne sugerują, że grzmieć może miejscami także po zachodzie słońca. Warto mieć jednak na uwadze, że w porze nocnej potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk ma być dużo mniejszy, natomiast ostatnie burze wygasną najprawdopodobniej wczesną nocą, bądź w drugiej jej części.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-04-10 07:38:12
(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

  1. Żadne modele nie prognozują na dziś burzy w Lublinie. Tak, wiem zjedźcie mnie, że jest napisane o Lubelszczyźnie ogólnie, ale ja piszę o Lublinie specjalnie, bo tu dzisiaj burzy nie będzie 😉

  2. Arcy Primas A'Prilis

    Poczekamy, zobaczymy jak „jasnowidze” się spisali i czy wróżby się spełnią
    Ja tam piorunów sie nie boję – Bóg już stary, niedowidzi, często nie trafia, a nawet jak mu się uda, to uznam, że pora była na mnie (86 na karku).

Z kraju