690 680 960

We wtorek możliwe burze na obszarze woj. lubelskiego. Lokalnie prognozowane są silne ulewy, drobny grad i zalążki trąb lądowych

We wtorek w regionie prognozowane są lokalnie burze, które przyniosą sile opady deszczu. Miejscami może spaść grad, a także będzie można zaobserwować zalążki trąb powietrznych.

W ostatni dzień sierpnia ośrodek niżowy znad Białorusi przesuwa się nad Litwę, natomiast drugi wtórny niż będzie stopniowo wypełniał się nad centrum i wschodem Polski. Natomiast od zachodu zaczniemy dostawać się w zasięg klina wysokiego ciśnienia. Wtorek będzie ostatnim dniem w najbliższym czasie, gdy występować mają tak intensywne opady i burze. Wraz z początkiem września czeka nas zmiana pogody na zdecydowanie bardziej stabilną. Termometry wskażą dziś od 14°C do 16°C w najcieplejszym momencie dnia.

Dziś pozostaniemy jeszcze w bardzo wilgotnej, polarno morskiej masie powietrza. Na górnych poziomach pogodę kształtować ma ośrodek górnego niżu wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. We wtorek największe prawdopodobieństwo burz będzie na froncie okluzji. Z uwagi na wilgotny profil troposfery, porywy wiatru nie będą stanowić zagrożenia. Sięgną one maksymalnie 50-65 km/h. Podstawowym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu do 10-35 mm, prowadząc nawet do podtopień. Istnieje prawdopodobieństwo opadów drobnego gradu, mając na uwadze nisko położoną izotermę 0°C.

Nie można wykluczyć, że w środowisku niskiego poziomu kondensacji oraz wilgotnej masy powietrza pojawią się lokalne zalążki trąb lądowych, a nawet w pełni wykształcona, ale krótkotrwała trąba lądowa.

Rozwój chmur kłębiasto-deszczowych i burz rozpocznie się prawdopodobnie około południa. Dużo jednak zależeć będzie od skali i długości rozpogodzeń, co wpłynąć może na ogrzanie wilgotnego powietrza i unoszenie w obrębie niżu. Wspomaganie na skalę synoptyczną może zapewnić ośrodek górnego niżu z centrum we wschodniej połowie kraju.

Wtorkowe burze będą na ogół krótkotrwałe i mocno rozproszone. Częściej chmurom konwekcyjnym towarzyszyć mają silne opady deszczu bez wyładowań, które mogą spowodować lokalne podtopienia, a nawet zalania. Z uwagi na niewielką prędkość przemieszczania chmur konwekcyjnych duże akumulacje opadów są bardzo prawdopodobne. Możliwe są one w całym woj. lubelskim

Najwięcej lokalnych, słabych burz może wystąpić pomiędzy godz. 14 a 18. Następnie wraz ze słabnącą operacją słoneczną, zmniejszać zacznie się ilość burz pod wieczór. Atmosfera zacznie się stabilizować i w pierwszej części nocy burze zanikną. Utrzymają się tylko opady deszczu o charakterze konwekcyjnym, natomiast górny niż w dalszym ciągu będzie się wypełniać i odsuwać nad Ukrainę.

Prawdopodobieństwo wystąpienia słabych, na ogół krótkotrwałych burz ocenia się dziś na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Nie martwcie się tymi trąbami lądowymi, przynajmniej do czasu, dopóki nie będą większe ode mnie.

  2. Cham bity deską:)

    🙄…dawno nie padało😅

  3. Zaletą padających deszczów jest to, że w telewizyjnych reklamach, nie będzie się zmuszać dzieci do gadania o oszczędności wody podczas zmywania ręcznego i produkcji t-shit’ów.

Kursy walut

  • USD 3.9769zł -0.83%
  • GBP 5.0142zł -0.36%
  • EUR 4.3543zł -0.41%
  • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas