Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Zamościu powstanie oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy (zdjęcia)

Jacek Sasin oraz Przemysław Czarnek ogłosili dzisiaj w Zamościu przekazanie samorządom lokali w celu utworzenia w nich oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy. Tego typu miejsca mają powstawać głównie w dużych miastach.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę uchodźców przybywających do naszego kraju z Ukrainy, spółki Skarbu Państwa przekażą kilkadziesiąt lokali, które zostaną przekształcone w oddziały przygotowawcze. W takich miejscach ukraińskie dzieci będą wyrównać podstawy programowe i uczyć się języka polskiego zanim trafią do polskich szkół. Swoją rekomendację do tworzenia tego typu oddziałów ogłosiło we wtorek ministerstwo edukacji i nauki.

Jak wskazywał szef resortu Przemysław Czarnek, ich celem jest, „aby w najmniejszym stopniu ingerować w polski system oświaty i w normalną kontynuację nauki dzieci w polskich szkołach i jednocześnie na najwyższym możliwym poziomie, równolegle zaopiekować się dziećmi ukraińskimi”. Oddziały przygotowawcze mają głównie powstawać w miejscach, gdzie jest duży napływ dzieci z Ukrainy, a więc w miastach. Z szacunków wynika, że w Polsce jest ok. 700 tys. zza naszej wschodniej granicy, które są w wieku szkolnym.

Wiadomo już, że jeden z oddziałów przygotowawczych powstanie w Zamościu. Dzisiaj odbyło się oficjalne przekazanie lokalu na ten cel przez Alior Bank. Padły też zapewnienia, że bank przekaże kolejnych kilka swoich lokali na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy. Była mowa o województwach lubelskim, a także podlaskim, małopolskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i śląskim.

– Ważne jest, aby dzieci, mogły u nas znaleźć ukojenie cierpień, ale także podjąć naukę. Temu będzie służyło to miejsce. Będzie ono służyło przygotowaniu dzieci z Ukrainy do tego, aby mogły uczyć się w ramach funkcjonującego, polskiego systemu szkolnego. Będą mogły tu przede wszystkim poznać polski język – mówił uczestniczący w wydarzeniu szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Oddział przygotowawczy w Zamościu będzie się mieścił przy ul. Gminnej, na parterze budynku Hotelu Jubilat. Znajdują się tam 24 pomieszczenia o łącznej powierzchni 500 m2. Zanim obiekt zostanie uruchomiony, wcześniej przejdzie modernizację, której celem jest przystosowanie lokali do nowej funkcji.

W Zamościu powstanie oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy (zdjęcia)

W Zamościu powstanie oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy (zdjęcia)

W Zamościu powstanie oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy (zdjęcia)

(fot. MEN)

16 komentarzy

  1. Nie wiedziałem że Czarnek i Sasin mają w Zamościu jakiś wspólny lokal, który przeznaczyli na taki cel. Sława nie tylko Ukrainie ??, ale Czarnkowi i Sasinowi ?? Ciekaw jestem ilu uchodźców przyjęli pod swoimi adresami w Lublinie???

  2. Anjela Solejukówna I (pierwsza)

    W Zamościu powstanie oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy, a kiedy język ukraiński stanie się obowiązkowym dla polskich dzieci, nie wspomnieli ???
    Przydałyby się też lekcje religii po ukraińsku… co na to nasi „dobrodzieje”, „duszpasterze” i „popi” ???