Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W woj. lubelskim do Narodowego Programu Szczepień zgłosiły się 22 apteki

Obecnie do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których bezpiecznie można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Najwięcej punktów jest na Śląsku (80), w Małopolsce (56) i w Wielkopolsce (47). W województwie lubelskim dostępne są 22 apteki.

W Polsce obecnie farmaceuci w aptekach mogą realizować szczepienia przeciw COVID-19. Są oni odpowiednio przeszkoleni do kwalifikacji i podawania szczepionki przeciw COVID-19 pacjentom. Osoba, która chce zaszczepić się w aptece, musi wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia – procedura jest podobna, jak w przypadku innych punktów szczepień. Zarejestrować można się bezpośrednio w danej aptece, przez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię pod numer 989. Apteki są w dogodnej lokalizacji dla każdego, pozostają dłużej otwarte, jest ich więcej, co jest szczególnie istotne w małych miastach lub na wsiach. Nie ma potrzeby zapisywania się na wizytę i stania w kolejce.

– W aptekach podawana jest głównie jednodawkowa szczepionka, którą mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 18 roku życia. Jest to znaczne ułatwienie dla osób, które wybierają się na wakacje, a chcą się zaszczepić w stosunkowo krótkim czasie, bez kolejek i zbędnych wizyt. Cieszymy się, że zainteresowanie rośnie wśród społeczeństwa, co z kolei oznacza, że pacjenci darzą nas swoim zaufaniem, a apteki stanowią dogodną lokalizację – dodaje mgr farm. Michał Byliniak, Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Eksperci są zgodni, że zaszczepienie się większości populacji przeciw COVID-19 jest obecnie jedyną szansą na powrót do rzeczywistości sprzed pandemii. Szczepiąc się, nie tylko chronimy siebie przed ciężkim przebiegiem choroby i groźnymi powikłaniami, ale także dbamy o bezpieczeństwo wszystkich wokół nas. Dzięki szczepieniom możliwe są wyjazdy na wakacje z paszportem covidowym, jak również branie udziału w imprezach. Szczepiąc się możemy zadbać, by letnie koncerty, wesela oraz imprezy okolicznościowe znów były bezpieczne.

– Bardzo cieszymy się z ostatnich zmian regulacji prawnych, które umożliwiły farmaceutom wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach. Mamy nadzieję, że to pierwszy krok na drodze do większego zaangażowania farmaceutów w realizację szczepień ochronnych osób dorosłych. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, niedługo w aptekach będą prowadzone również szczepienia przeciw grypie – komentuje dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Nieuchronnie zbliża się sezon grypowy, który prawdopodobnie pokryje się z IV falą zachorowań na COVID-19. Jest to więc ostatni moment, by pomyśleć o wyzwaniu, które nas czeka tej jesieni – organizacji dwóch masowych akcji szczepień przeciw COVID-19 i grypie. Eksperci z Koalicji na rzecz szczepień w aptekach mają nadzieję, że udział farmaceutów i aptek w realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 będzie miał istotne znaczenie dla decyzji Ministerstwa Zdrowia dotyczących rozszerzenia zakresu opieki farmaceutycznej o inne szczepienia ochronne np. przeciw grypie.

W krajach, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach poziom wyszczepialności społeczeństwa plasuje się na poziomie 61-80%. Najchętniej poddają się szczepieniom pacjenci z Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek osób zaszczepionych powyżej 65 r.ż. wynosi ponad 80%; następnie z Portugalii – 76%, Irlandii – 68%, Belgii – 62% oraz Holandii – 61%. Tak wysokie wskaźniki ukazują, że szeroko udostępnione szczepienia znacznie wpływają na poziom wyszczepalności wśród społeczeństwa. W państwach, w których nie ma możliwości zaczepienia się przeciw grypie w aptece, poziom jest o wiele niższy, np. w Polsce wynosi zaledwie 18%.

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaznaczają, że aby pokonać pandemię COVID-19 i wrócić do normalności, potrzebne jest osiągnięcie odporności zbiorowiskowej. Aby to się udało, większość osób musi zostać zaszczepiona. Każda osoba, która podda się szczepieniu blokuje transmisję zakażenia się wirusem. Wykonując szczepienie chronimy także osoby, które z różnych powodów nie mogą przyjąć szczepionki (np. dzieci).

W woj. lubelskim do Narodowego Programu Szczepień zgłosiły się 22 apteki
Mapa Europy kontekście realizacji szczepień przeciw grypie przez wszystkie zawody medyczne wśród populacji pow. 65 r.ż.

Tutaj znajduje się mapa punktów szczepień

(fot. pixabay.com)

32 komentarze

  1. Czekam na 3 dawkę eliksiru, ponoć teraz ma mieć około 500% skuteczności hahahah. Niech moc będzie z Wami. 🙂

  2. Michał przez półtora roku nie wychodził ze swojej chałupy z powodu lęku przed plagą komarów. Wszystkie telewizje go

    ostrzegały, że insekty go zabiją. Nie otwierał okien, nie podnosił żaluzji a drzwi uszczelnił watą szklaną.

    Gdy już prawie zwariował z braku słońca, powietrza i braku sąsiadów, naczelna stacja mu podpowiedziała:

    załóż kombinezon i idź do punktu dystrybucji spray’u na komary, dostaniesz go za free. Jesteś uratowany! Michał tak oszalał ze szczęścia, że aż się zsikał do swoich gumo filców. Pobiegł jak oszalały do punktu.

    Po dziesięciu godzinach w kolejce dostał dwa spray’e z przydziału partyjnego.

    Wrócił do chałupy, zdjął kombinezon i się cały wypryskał! Rzygał przez kolejne trzy dni, miał gorączkę

    i omamy ale przeżył. Wylazł z chaty goły. Komary go pocięły od stóp do głów. Wściekły i pokrwawiony poleciał

    do dystrybutora spray’u i się zaczął drzeć wniebogłosy: coś ty mi [wulgaryzm] dał dziadu!? To nie działa!

    Dystrybutor spokojnie i z uśmiechem odrzekł: spokojnie, jeszcze testujemy nasz spray ale masz gwarancje,

    że teraz będziesz miał mniejsze bąble i będzie cię mniej swędziało. Michał wrócił do domu. Lepiej tak jak nic –

    pomyślał. Włączył telewizję. Naczelna stacja od razu go poinformowała żeby dalej siedział w chałupie pod pierzyną

    w kombinezonie bo spray łagodzi tylko ukąszenia komarów z Mazur a właśnie nadciągają zmutowane insekty z Bieszczad.

    Załamał się i włączył sobie Zenka Martyniuka, który go ostrzegł, że nie wolno zabić tej miłości.”

    • piękne, było by to śmieszne jak by nie było tragiczne… najgorsze że coraz więcej takich Michałow….

      • maść na zombi

        …” Michał wie też że winni są ludzie, którzy chodzą bez kombinezonu i karmią komary bo jak by wszyscy siedzieli w domu lub nosili kombinezony to komary by wyzdychały z głodu a tak „przez takich nieodpowiedzialnych foliarzy” komary nadal sieją śmierć…

        • Nie rozumiem. Osoba zaszczepiona i nie zaszczepiona tak samo roznoszą wirusa. O co ci chodzi? Że osoba nie zaszczepiona może ciężej przejść chorobę? Takie są różnice.

  3. Zdzi wiony masz talent, nadajesz się na sprzedawcę eliksiru nieśmiertelności hahaha i ta miłość c’est la vie.

Z kraju