W sobotę na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze

W sobotę znajdujemy się pomiędzy układem niskiego ciśnienia znad Niemiec i wyżem znad Skandynawii, lecz w środkowej troposferze widoczny jest niż górny przemieszczający się ze wschodu na zachód. Wystąpią warunki do rozwoju burz w Polsce, które punktowo przyniosą grad.

Napływa do nas masa ze wschodu, która jest ciepła i wilgotna. Na południu zaś naszego kraju zaznacza się masa zwrotnikowa z południa. Dzisiaj w regionie prawdopodobne są lokalne burze. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, jak też struktury wielokomórkowe. Modele jednak nie są zgodne, co do miejsca uformowania się chmur burzowych, dlatego punktowe burze możliwe są w niemal całym regionie.

Pierwsze chmury Cumulonimbus możliwe są po godzinie 13. Dzisiejszym lokalnym burzom może towarzyszyć grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Wiatr od 70 km/h do 90 km/h. Deszcz od 10 mm do 30 mm, lokalnie możliwe podtopienia.

Najwięcej burz może powstać w godzinach popołudniowych, gdy chwiejność będzie największa i procesy pod postacią lokalnych stref zbieżności wiatru najsilniejsze. Burze mogą utrzymać się także wieczorem oraz w porze nocnej. Jednak nie powinny po zachodzie stanowić istotnego zagrożenia.

Ze względu na dużą lokalność sobotnich burz zalecamy śledzić bieżące dane poniżej jak i też niebo. Pewnym czynnikiem ograniczającym ilość burz może być obecność suchych warstw powietrza w środkowej troposferze. Prawdopodobieństwo burz wynosi 80%.

Radar opadów

(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

4 komentarze

 1. U mnie nie padało już miesiąc więc nie wierzę w żaden deszcz.

  • Redakcja chyba nie wie co to „deszcz” dlatego tak pisze.

   • Komentujący nie wie chyba, jak wygląda burza, jak się tworzy i gdzie przemieszcza. Są dziecinnie proste narzędzia, aby sobie to sprawdzić przed zamieszczeniem komentarza jak powyższy, nie mającego związku z rzeczywistością ;).

    • Nie chcę się kłócić ani być niemiły, ale związku z rzeczywistością to nie ma to co Wy zamieszczacie odnośnie burz i pogody. Pozdrawiam.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online