690 680 960

W polskich szpitalach przebywa ponad 2 tys. pacjentów z Ukrainy, blisko połowa to dzieci. W Lublinie powstał pediatryczny hub

Obecnie w Polsce hospitalizowanych jest ponad 2 tysiące pacjentów z Ukrainy. Blisko połowa z nich to dzieci. – Korzystając z mechanizmu unijnego przetransportowaliśmy 39 chorych do szpitali w różnych krajach członkowskich UE. W przypadku placówek uniwersyteckich odbywa się to często dzięki bezpośredniej znajomości lekarzy i współpracy z partnerskimi szpitalami – przekazał we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia.

– System ochrony zdrowia jest zaangażowany w pomoc dla obywateli Ukrainy. Leczymy bardzo ciężkie przypadki, pomagamy przywrócić wzrok – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji w Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie.

Minister zdrowia podkreślał, że pomoc dla obywateli Ukrainy świadczona jest w wielu wymiarach. Szef resortu zdrowia podał, że większość hospitalizowanych pacjentów w Polsce ma choroby związane z wycieńczeniem i ciężką podróżą, a tylko pojedyncze przypadki to osoby, które zostały ranne w działaniach wojennych (mają głównie obrażenia twarzy i oczu). Choć większość chorych trafia do polskich szpitali, to część z nich jest transferowana do innych krajów unijnych.

– Staramy się, żeby ci pacjenci, którzy są chorzy przewlekle, byli zaopatrywani w Polsce, ale również zbudowaliśmy mechanizmy transferowania tych pacjentów do innych krajów członkowskich – wyjaśnił minister.

W Lublinie powstał pediatryczny hub, skąd chore dzieci trafiają do placówek w całym kraju i za granicą. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę specjaliści z Kliniki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie są w stałym kontakcie z lekarzami okulistami ze Lwowa, którym udzielają medycznego wsparcia, a konsultacje odbywają się drogą internetową.

– Programy, które rozwijamy w oparciu o techniki telemedyczne i cyfryzację, pomagają nam teraz w kontakcie z kolegami z Ukrainy. Te wieloletnie kontakty nabrały wymiaru i znaczenia w obliczu wojny – wskazywał prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie.

Kolejny, ważnym wymiarem pomocy jest przyjęcie ponad 800 studentów medycyny z Ukrainy przez polskie uczelnie. Uniwersytet Medyczny w Lublinie przyjął ich blisko setkę. To przede wszystkim Polacy, którzy studiowali na Ukrainie.

– W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia z Uniwersytetem we Lwowie i ze szpitalami staramy się udzielać jak najszerszej pomocy. Jesteśmy otwarci na przyjmowanie studentów kierunków medycznych z Ukrainy. Traktujemy to jako nasz obowiązek – mówił prof. Wojciech Załuska, rektor UM w Lublinie.

Lubelska uczelnia zorganizowała też pomoc rzeczową dla partnerskich szpitali i uniwersytetów medycznych. Pracownicy Uniwersytetu przyjęli do domów 60 ukraińskich rodzin. Minister Niedzielski przypomniał, że od roku funkcjonuje w Polsce uproszczona procedura administracyjna dotycząca zatrudniania w polskich placówkach medycznych personelu medycznego z krajów spoza UE. W tym czasie zostało przyjętych 1450 lekarzy (z tego blisko połowa to obywatele Ukrainy) i ponad 600 pielęgniarek.

– Od początku konfliktu na Ukrainie, czyli od 24 lutego, wydaliśmy 70 pozytywnych decyzji dla lekarzy z Ukrainy – dodał Adam Niedzielski i dodał, że nowe wnioski cały czas są składane do Ministerstwa Zdrowia.

Dużym powodzeniem cieszą się bezpłatne kursy języka polskiego prowadzone przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. W tej chwili zgłosiło się na nie blisko 3 tys. chętnych.

(fot. MZ, źródło MZ)

15 komentarzy

 1. Atak szpiegów w komentarzach 321 start

  • Szpegów czy ruskich onuc? a moze foliarzy? :)) Cóz.. podobno była zapaść słóżby zdrowia, onkologii, pediatrii dzieciecej… Zatem, albo nie byóo i nie ma takowej, albo (co przecież niemozliwe) ponad 2 tysiace polskich dzieci pozostało bez leczenia -ile umrze??? To atak szpiegów czy „taka prawda”? 😉

  • Jakich szpiegów człowieku, sam jesteś szpieg i antypolak, a piszą ludzie którzy czekają latami z dziećmi na zabiegi czy diagnozy,

  • To o ile wydłużą sie kolejki do szpitali ?? 321 start

 2. Dać lekarzom dodatek Ukraiński bo mogą nie chcieć leczyć bez dodatku tak jak w przypadku Covid.

 3. Kacap zawsze pierwszy komentuje i szuka zaczepki

 4. Motorienko Lublinienko

  A dla Polaka nadal teleporady.

 5. Dla kogo podwyżki drożyzna i czekania 4ms do lekarza

 6. Piszę słowa autentyczne które były powiedziane czyli:w sierpniu będzie rzeźnia z tamtego roku tak szumnie zapowiadana. Później tsunami, armagedon po to żeby podać kolejna dawkę 2dawkowego preparatu w fazie testów na ludziach

  • Może zacząć sprawdzać podstawowe szczepienia dzieci z UKRAINY, bo tam się nie szczepią na podstawowy koszyk, bedzie odra, ksztusiec etc.

 7. Mynyster i ta dwójka w koło niego, to sami wyglądają na dobrze wycienczonych. Dlatego w dolnym lewym rogu tyle butelek z wodą.

 8. Leczą nieszczepionych? Co jest k…a?

 9. Na Starym Mieście postawili szubienicę, przypadek?

 10. „Obecnie w Polsce hospitalizowanych jest ponad 2 tysiące pacjentów z Ukrainy” super, a ja mam termin wizyty do specjalisty na wrzesień

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas