Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Polsce znalazło zatrudnienie już 102 tys. obywateli Ukrainy

Dzięki rozwiązaniom przyjętym w rządowej specustawie pracę w Polsce znalazło już 102 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość zatrudnionych – 75 proc. – to kobiety.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia. Takie rozwiązanie, znacznie ograniczające biurokrację i dające tym osobom pełen dostęp do rynku pracy w Polsce, wprowadzono na mocy rządowej specustawy.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że dotychczas dzięki tym rozwiązaniom zatrudnienie znalazło 102 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość z nich – 75 proc. – to kobiety.

– Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejne kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują źródło utrzymania i mają szansę na samodzielne życie w naszym kraju. Osoby te wykonują głownie proste prace w branżach, w których pracodawcy zgłaszają braki kadrowe. Najwięcej obywateli Ukrainy znalazło pracę w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra, a pracodawcy cały czas szukają nowych pracowników – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Połowa spośród 102 tys. osób zatrudnionych na mocy rządowej specustawy pracuje jako osoby wykonujące proste prace (49,4 tys.). Obywatele Ukrainy często są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (14,2 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (10,7 tys.), a także jako operatorzy i monterzy maszyn (10 tys.). Po kilka tysięcy osób zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.

Najwięcej z tych osób pracuje w woj. mazowieckim (18,1 tys.), dolnośląskim (12,3 tys.), wielkopolskim (11,6 tys.) i śląskim (10 tys.). Najmniej obywateli Ukrainy zatrudniono w woj. świętokrzyskim (972), podlaskim (1,5 tys.) i podkarpackim (1,6 tys.).

Obywatele Ukrainy powinni pamiętać, aby nie zgadzać się na podjęcie pracy bez podpisania umowy na piśmie. Przed podpisaniem należy zapoznać się z warunkami w umowy, ewentualnie poprosić o wyjaśnienie jej zapisów.

Osoby, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie znaleźć pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu będą mogły skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń (również z języka polskiego).

(fot. pixabay.com, źródło MRiPS)

18 komentarzy

  1. Ruskie trolle. Ukraińcy nie uciekli przed wojną po to by być robolami na polskich panów-łajdaków. Tak, większość polskich biznesmenów a przede wszystkim państwowych i samorządowych to łajdaki, wyzyskiwacze i przekręty o kulturze nie wspomnę. Nawet Ukraińcy to widza i wiedzą tylko my udajemy głupków. I tak sobie myślę, że dobrze, że wolą pracować na zachodzie za lepsze pieniądze bo może nasze biznesmeny zaczną nam, Polakom tu w Polsce płacić normalne pieniądze bo jak nie będzie miał kto na nich zasuwać za miskę ryżu to i im na ten ryż zacznie brakować. Ale to już zależy tylko i wyłącznie od polskich roboli czy podzielą się z nami swoimi sushi, kuchnią śródziemnomorską i drogimi winami. Warto przeczytać w ostatniej polityce artykuł o najbogatszych Polakach, nie wieje z niego niczym pozytywnym.

  2. Niestety muszą na nas pracować bo ten świat już taki jest . Zawsze widlak i siekiernik będzie zwykłym robolem.

  3. 75% zatrudnionych obywateli Ukrainy to kobiety, a 25% to… dzieci? Wszak mężczyźni mieli zostać i walczyć…

Z kraju