Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie powstanie klasa o profilu cyberbezpieczeństwo. Jedyna taka w województwie

W nowej klasie uczniowie będą się kształcili w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa. Nauka ma trwać trzy lata.

Od nowego roku szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku uruchomiona zostanie klasa o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Zajęcia mają być prowadzone w niewielkich grupach, do 15 osób w formie e-learningu. W programie znajdzie się historia kryptografii oraz jej podstawy; podstawy algorytmiki i cyberbezpieczeństwa; zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.

Zajęcia mają się skupiać przede wszystkim na współczesnych zagrożeniach cyfrowych oraz zarządzaniu ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Program zakłada również kryptograficzne aspekty danych osobowych. Planowane są także wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży ceberbezpieczeństwa. Eksperci obiecują, że uczniowie zdobędą nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę.

Klasa zostanie utworzona w ramach pilotażu, któremu patronuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest to część programu Cyber.mil.pl mającego zwiększyć bezpieczeństwo państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Będzie on prowadzony w 16 wybranych szkołach na terenie całego kraju, gdzie uczniowie mają mieć zapewnione doskonałe warunki kształcenia, unikalny program oraz gwarancje rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły. Nadzór merytoryczny sprawować będą Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

17 komentarzy

  1. Chyba stworzą grupę do rozśmieszania wroga i oddział do tworzenia memów w internecie. Już jest pierwsze hasło ” Szkoła Cybernetyki ze Świdnika ” , kurla już działa bo mnie to śmieszy.

  2. Ma zaliczenie będą zaawansowane gry w Warzona, Solo na Trio. Hahahaha

  3. Część grona pedagogicznego to wykładowcy ze pierwszej szkoły Disco Polo w Białymstoku. Będzie też zamiejscowa filia szkoły o profilu kosmicznym w ZSZ w Kraśniku gdzie uczniowie będą łbami tłuc kamienie odwzorowując środowisko jakie jest na Marsie.

  4. Albo to zaplecze PiSu, taka na wzór putinowskiej farma troli. Będą wychwalać na portalach Jarka jako doskonałego strategii i wizjonera. Oraz jechać po konkurencji politycznej. I dawać bez skrupułów, łapki w dół na Youtubie.

  5. Takich rzeczy nie uczy się w szkole. To są umiejętności zarezerwowane dla geniuszy informatycznych, którzy całe noce spędzają przy matriksach.

    • Tylko kto to wytłumaczy gen. Molendzie? 🙂
      Byle podoficer zostaje „wielkim informatykiem” po szkółce w Zegrzu, a jak przychodzi co, do czego, to nie potrafi pomyśleć twórczo, czy rozwiązać zaistniałego problemu.

  6. Pierwszy rok Turbo Pascal, drugi rok, MySQL, trzeci rok robienie skrętek bo matura za rogiem… tyle się nauczą… a raczej tyle warta będzie nauka tego tematu w licbazie.

    • „Pierwszy rok Turbo Pascal, drugi rok, MySQL, trzeci rok robienie skrętek bo matura za rogiem…”
      Pogięło Cię? MySQL?
      Ja to widzę tak:
      Pierwszy rok – MS Office
      Drugi rok – podstawy sieci komputerowych. To jest skrętka, to jest switch, (może) to jest router.
      Trzeci rok – wprowadzenie do relacyjnych baz danych w oparciu o MS SQL.
      Czwarty rok – systemy operacyjne w oparciu o MS Windows 10.
      Mogłam pomylić kolejność.
      Coś mi umknęło? 😉

  7. I bardzo dobrze że powstaje taka klasa, ale szkoda że tak późno. Gdyby powstała kilka miesięcy wcześniej, to może udałoby się ocalić Ministerstwo Cyfryzacji i nie trzeba byłoby go likwidować, bo jego członkowie zapisaliby się do tej klasy i douczyli co nieco. A teraz to już jest „keczup po frytkach”… 🙂

  8. ściema , przecież bezpieczeństwo to pochodna grunownej wiedzy z sieci systemów operacyjnych i programowania
    jak mozna tego nauczyćw liceum ? żart jaiś ?

  9. dość POPISów

    lepsze to jak psychologia itp

  10. Trzyletnia klasa?
    Czyli to jest szkoła branżowa (dawna zawodówka) bez matury na koniec?
    Bo obecne licea ogólnokształcące są 4-letnie, a technika są 5-letnie – obydwa zakończone maturą.

    A może to jest jakaś dodatkowa klasa (a może prywatna, płatna), w której można się uczyć, ale równolegle trzeba być również w liceum?
    A może to jest klasa, dla osób po maturze?

    Można poznać więcej szczegółów?

Z kraju