W najbliższą sobotę odbędzie się Noc Muzeów. Zapowiada się wiele atrakcji

Zbliża się tegoroczna Noc Muzeów. Placówki muzealne w województwie lubelskim już szykują się do tego wydarzenia, które przyciąga rzesze zwiedzających. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i interesującego.

Zbliża się wyczekiwana przez wiele osób Noc Muzeów. W całym regionie bezpłatnie, lub za symboliczną opłatą, będzie można skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez placówki muzealne. Na gości czekać będą obiekty m.in. w Lublinie, Zamościu, Kazimierzu Dolnym, Janowcu, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Hrubieszowie czy też Biłgoraju. Niektóre z nich przygotowały również wydarzenia w formie online.

W Lublinie warto będzie odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej, które przygotowało bezpłatne oprowadzanie po skansenie przez przewodników. Od godziny 18:00 w 15-osobowych grupach zwiedzać będzie można wybrane ekspozycje Muzeum. Nie ma wcześniejszych zapisów, więc obowiązuje kolejność przybycia. Poszczególne grupy będą wyruszać sprzed recepcji co 15 minut do godziny 19.45. Każdy spacer potrwa około 1 godziny.

Z kolei w godzinach od 18:00 do 20:00 bezpłatnie można będzie odwiedzić Ogród Botaniczny UMCS. Dodatkową atrakcją ma być spacer z przewodnikiem po majowym Ogrodzie, a także podróż po świecie mitów oraz wierzeń związanych z królestwem roślin. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rośliny były wykorzystywane w dawnych obrzędach oraz jakie rośliny stosowano w medycynie ludowej zarówno w Polsce, jak i w kulturach innych krajów.

Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało atrakcje na cały weekend. W dzień można będzie zwiedzać wystawy stałe, Kaplicę Trójcy Świętej oraz Wieżę Zamkową, a noc spędzić na oglądaniu i słuchaniu specjalnie przygotowanych opowieści o zabytkach w wersji online. W sobotę i w niedzielę w godz. 10:00-19:00 dostępne będą romański donżon, a w godz. 10:00-17:00 Kaplica Trójcy Świętej oraz wystawy stałe Zamku Lubelskiego. Od godziny 17:00 na Facebooku, Instagramie i YouTube Muzeum prezentowane będą dzieła wydobyte z muzealnych magazynów i te, które odnaleźć można na nowych wystawach. Załoga Muzeum opowie o kulisach pracy konserwatorów i oprowadzi po muzealnych wnętrzach.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie po długim czasie zamknięcia zaprasza od godziny 19:00 na spotkanie z zabytkami techniki lotniczej. W programie zaplanowano prezentacje nowych wystaw, nowych aranżacji oraz obiektów. Wieczorne spotkanie z historią lotnictwa to także możliwość obejrzenia zabytków w nowym świetle dzięki iluminacji obiektów na ekspozycji plenerowej. Będzie prezentacja nowej wystawy czasowej „W cieniu katyńskiego lasu”, prezentacja nowych obiektów przekazanych przez Recovery and Identyfication Unit, prezentacja izolowanych stanowisk dla samolotów – MIG – 21, zaś na godz. 22.00 zaplanowano pokaz świetlny z wykorzystaniem reflektora przeciwlotniczego APM 90.

W godzinach od 19:00 do 24:00 za symboliczną złotówkę zwiedzać będzie można Zamek w Janowcu. Wieczorne zamkowe scenerie w blasku pochodni mają być niezapomnianym wspomnieniem, a wytrwali i nieustraszeni posłuchają w godzinach 21:00 oraz 22:00 zamkowych legend … z przymrużeniem oka. Dla zwiedzających będą udostępnione wystawy stałe w zamku oraz czasowa w Galerii w Bramie pt. “Historyczne ruiny. Wartość i piękno”. Gościem specjalnym ma być Czarna Dama. W Noc Muzeów Prom Janowiec-Kazimierz Dolny kursował będzie do godziny 00:30.

W Dworze z Gościeradowa w Kazimierzu Dolnym zaplanowano wystawę Ikon Maryjnych. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie przeszło 70 ikon z wizerunkami Marii z Dzieciątkiem powstałych głównie w kręgu Cerkwi prawosławnej, ale także ikony unickie i starowierskie. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających w godz. 20:00-24:00, a godz. 22:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po tej niezwykłej wystawie. Obowiązuje bilet wstępu za 1 zł.

W Muzeum Sztuki Złotniczej na Rynku w Kazimierzu Dolnym w godzinach 20:00 – 24:00 dostępne będą dla zwiedzających wystawy stałe złotnictwa od XV do XXI w., w tym sreber kultowych, stołowych, biżuterii współczesnej i dawnego warsztatu złotniczego. Ponadto o godz. 21:00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po ekspozycjach, a o 22:00 i 23:00 projekcje filmowe, pokazujące pracę złotnika w dawnym warsztacie. Z uwagi, iż ilość uczestników ograniczona, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne. Cena biletu wynosi 1 zł.

Na nocne zwiedzanie ekspozycji zaprasza też Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Od godz. 17.00 do 22.00 czekać będą dwie wystawy. Pierwsza z nich to „Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego” na której prezentowane są min. oryginalne wydania dzieł, rękopisy, przedmioty należące do J. I. Kraszewskiego oraz jego rodziny. Druga to „Modlitwy serca Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie” prezentująca wpływ wartości chrześcijańskich, wyniesionych z dzieciństwa spędzonego w Romanowie, na postawę życiową i twórczość autora „Starej Baśni”. Ukazuje ona Józefa Ignacego Kraszewskiego jako człowieka wiary i pokory. Osoby dorosłe za bilet zapłacą 5 zł, a dzieci i młodzież do 15 lat wchodzą bezpłatnie.

W Zamościu przygotowano bezpłatne zwiedzanie miasta oraz Trasy Podziemnej Oficyn Ratusza. Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej zapowiada okrycie odwiedzających blaskiem tajemnicy i dreszczykiem emocji. Dwugodzinne spacery z przewodnikiem po historycznej części miasta zaplanowano na godz. 19.00, 20.00 i 21.00, zaś zwiedzanie Trasy Podziemnej o godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00.

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej udostępni bezpłatnie swoje wnętrza w godzinach od 17.00 do 24.00. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wystawy stałe, wnętrze kaplicy zamkowej, a także wziąć udział w otwarciu nowych wystaw czasowych: „Z papierem przez dwa tysiąclecia”, „Zaczerpnięte inspiracje” oraz „Medal-mała forma rzeźbiarska”. W programie również warsztaty czerpania papieru, w których będzie można wziąć udział również online na profilu facebookowym placówki.

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej rozpocznie Noc Muzeów o godz. 17:30 wernisażem wystawy malarstwa Anny Małgorzaty Świcy „Pragnienie piękna”. O godz. 18:30 i 19:15 zaplanowano koncert oraz prezentacja muzyki źródłowej i instrumentów ludowych. Zaś o 21:00 i 23:00 prezentowana będzie polska szabla kawaleryjska wzór 1934. Ma to być niepowtarzalna okazja, aby chwycić za szablę i poczuć się jak kawalerzysta. Dodatkowo prezentowane będą ekspozycje „Nad Tanwią i Ładą – Dzieje Biłgoraja i okolic”, „Ziemia biłgorajska na starych mapach”, „Jean Pierre De La Gourdaine – Portret w miniaturze” oraz „Historia jednego eksponatu – Zastawa kasynowa 61 Pułku Piechoty z Bydgoszczy”.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zaprezentuje wystawę twórczości Ewy Senczawy „DOM”. W zabytkowych murach XVIII-wiecznego dworku du Chateau, będącego perłą lokalnej architektury, znajdzie się kilkadziesiąt prac, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat, podczas pobytów malarki na ziemi hrubieszowskiej. Obrazy powstawały przeważnie w plenerze, ale również w pracowni. Dzieła prezentują różnorodne techniki malarskie, takie jak tempera, gwasz, suchy pastel, są też obrazy olejne. Malarka od lat, regularnie powraca w swoje rodzinne strony. Od wczesnych godzin porannych można Ją zastać nad Bugiem, wśród pól i łąk, malującą pejzaże, roślinność i dzikie zwierzęta. Jednak to nie wszystko. Od 17.00 do 24.00 podziwiać będzie można również wystawę „Na zapleczu frontu wschodniego”, zawierającą przedmioty z okresu I wojny światowej.

(fot. Muzeum Narodowe w Lublinie/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

2 komentarze

  1. Takie sa fakty

    Noc COVIDÓW

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska