Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie przybędzie pomników przyrody. Decyzja została podjęta

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję o ochronie kolejnych drzew na terenie Lublina. Cztery okazy zostaną pomnikami przyrody.

Cztery kolejne drzewa rosnące na terenie Lublina zostaną objęte ochroną w formie pomników przyrody. Decyzję taką podjęli miejscy radni. Jak podkreślono, każde z tych drzew spełnia kryteria dotyczące obwodów pni, jak również odznacza się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Sprawa ta została już wcześniej uzgodniona z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, odpowiednią zgodę wyrazili również posiadacze nieruchomości, na których rosną drzewa.

Dwa drzewa, lipa drobnolistna oraz topola czarna rosną przy ul. Stefana Okrzei na działce, na której znajduje się Przedszkole nr 13. Pierwsze z nich ma 300 cm obwodu pnia, drugie posiada dwa pnie o grubości 487 i 201 cm. Z kolei kasztanowiec biały i jesion wyniosły rosną przy ul. Sowińskiego. Ich grubość wynosi odpowiednio 272 i 327 cm.

Uznanie drzew za pomnik przyrody ma na celu ich utrzymanie w krajobrazie. Wymaga też sprawowania nad nimi dalszej opieki, polegającej na ich pielęgnacji czy też stosowaniu potrzebnych prac konserwatorskich. Na terenie miasta znajduje się ok. 60 tego drzew.

8 komentarzy

 1. Lubelscy radni to niech do lasu pojadą to pooglądają sobie pomniki i zobaczą co się z nich robi a nie miejskimi pruchnami się podniecają. Konkurs robią na drzewo które najpóźniej się złamie zamiast sadzić nowe i wycinać stare.

 2. Tak,trzymanie starych drzew koło przedszkola jest bardzo mądre i potrzebne,szczególnie podczas wystąpienia porywistych podmuchów wiatru.

 3. Tabliczka też fachowo przybita.😉

 4. „prawem chroniony” …no to gwoździem go! 😀

 5. – Czyli nie będzie można go wyciąć?
  – nie
  – Deweloper: „potrzymaj mi piwo”

  Tak jak drzew na skwerku na Walecznych…

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112