W Dęblinie odbył się piknik historyczny Good Morning, Dęblin (zdjęcia)

W roku stulecia wojskowej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, w Dęblinie odbył się pierwszy w Polsce zlot grup rekonstrukcji historycznych, odtwarzających uzbrojenie i wyposażenie wojska Stanów Zjednoczonych Ameryki z lat 1775-2018.

W piątek i sobotę w Dęblinie odbył się piknik historyczny Good Morning, Dęblin. Wyjątkową scenografię wydarzeniu zapewniła Cytadela Twierdzy Dęblin, która była tłem dla obozów wojskowych i dioram grup rekonstrukcji historycznych. Kulminacyjnym punktem wydarzenia, były pokazy dynamiczne i inscenizacje historyczne oraz parada historycznych pojazdów.

Podczas pikniku odbyła się prezentacje muzeów wojskowych i stowarzyszeń historycznych, był także spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego oraz koncert na scenie plenerowej. W pikniku udział wzięło ponad 300 członków grup rekonstrukcji historycznej, którzy zaprezentowali dioramy od XVIII-wiecznych pionierów amerykańskich po czasy współczesne.

Partnerem głównym wydarzenia było Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Swoje stoiska promocyjne wystawiły m.in. 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, Lotnicza Akademia Wojskowa, 41. Baza Lotnictwa Szkolnego, 1. Dębliński Batalion Drogowo Mostowy, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego.

Piknik był okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną i wystawienniczą muzeów wojskowych: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Wojska w Białymstoku, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha, Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku Zdroju, Handmet Military, Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego. Na Pikniku można było zobaczyć również stoiska Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Agencji Mienia Wojskowego oddział w Lublinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Oprócz pokazów statycznych i dynamicznych, odbył się pokaz ewakuacji ludności przez Wisłę za pomocą transporterów pływających PTS-M. Widzowie mogli obejrzeć teren zlotu z wody – przez dwa dni uruchomione zostaną rejsy po Wiśle łodziami motorowymi (Stowarzyszenie Przystań-Wisła-Dęblin) oraz z góry: loty zapoznawcze samolotami Da20 Diamond i Cessna 127RG (Aeroklub Orląt).

W trakcie pikniku można było podziwiać pokaz lotniczy zespołu akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych: Biało-Czerwone Iskry z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Niebywałą atrakcją dla miłośników lotnictwa był pokaz czeskiej grupy akrobacyjnej Pterodactyl Flight z wykorzystaniem replik historycznych samolotów z okresu I wojny światowej: Piper Cub L-4H, Fokker E-III, S.E,5a, Sopwith 1 1/2 Strutter oraz Fokker D-VII.

(fot. Andrzej Kalus)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. No to redakcja strzelila byka Bo museum wp z warszawy nie bralo udzialu w tym niby pikniku

  • Nie sprawdziliśmy 300 wystawców, czy przyjechał czy nie. Napisaliśmy na podstawie informacji prasowej.

 2. Super że dopiero teraz o tym sie dowiedziałem, bo w telewizji tylko srają o polityce, ale o czymś fajnym to nie, bo po co

 3. Redakcjo wy coś macie spólnego z TVN,nie??tam kłamią oczerniają i wy!!!

  • Mniej jadu w komentarzu ;). Umieramy z ciekawości, gdzie to kłamanie i oczernianie.
   Czekamy na więcej informacji.

  • Przełącz się na na TVP tam znajdziesz jedynie nowoczesny model prawdy i język miłości bliźniego.

 4. Z tego co mi wiadomo to szalu nie bylo wrecz nazwal bym to klapa .Zadnego rozglosu medialnego zadnych reklam nic nic poprostu cisza

 5. judasze zydodemokracji

  zydohamerykance, sponsorzy wszystkich wojen i rewolucji na swiecie

 6. Nic się nie dzieje jest źle , coś się dzieje też źle. Masakra. Tylko narzekać potraficie i krytykować.

 7. Fajny festyn ale INFORMACJI na Waszej stronie NIESTETY NIE BYŁO !!!! Wiem bo przejrzałem ….

 8. tvp PISowskie wycie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online