W Dęblinie będą produkować części do pocisków systemu Patriot. Powstanie nowy zakład

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Dęblinie oraz koncern Lockheed Martin rozpoczynają budowę nowego zakładu produkcyjnego. Po zakończeniu inwestycji, co ma nastąpić w przyszłym roku, powstawać w nim będą elementy do pocisków PAC-3 MSE.

W poniedziałek amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin poinformował o budowie w Dęblinie zakładu produkcyjnego, w którym produkowane będą elementy do pocisków PAC-3 MSE, które zostały wybrane jako uzbrojenie polskich zestawów Patriot. Całość powstanie przy współpracy z dęblińskimi Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1. Budowa ma zostać zakończona w przyszłym roku, powstanie obiekt o powierzchni 3 tys. m.kw. w którym zatrudnienie znajdzie około 20 pracowników. Mają oni pochodzić z naszego kraju.

Inwestycja jest realizacją porozumień przemysłowych i umów offsetowych, jakie Polska podpisała z firmą Lockheed Martin w związku z programem obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Produkowane przez Lockheed Martin pociski PAC-3 MSE są głównym elementem przyszłego polskiego systemu obrony powietrznej. Nasz kraj zamówił ponad dwieście tego typu pocisków rakietowych, każdy o wartości kilku mln. dolarów. W ramach umowy offsetowej Lockheed Martin będzie współpracować z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 w zakresie produkcji i kwalifikacji komory kontenera startowego pocisku PAC-3 MSE.

Członek zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 i dyrektor oddziału w Dęblinie Bartłomiej Kacperczyk wyjaśniał, że ten program jest kamieniem milowym w obecnych i przyszłych relacjach z firmą Lockheed Martin. Dodał również, że zakłady czekają na dalszą wspólną pracę nad programem Wisła, który jest jednym z kluczowych przedsięwzięć dla zapewnienia bezpieczeństwa Polski w najbliższej przyszłości. Dęblińska spółka ma też być otwarta na dalszą współpracę z koncernem Lockheed Martin, również w innych programach.

Z kolei dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Robert Orzyłowski przypomniał, że koncern od ponad 20 lat jest strategicznym partnerem polskiej obrony narodowej i przemysłu. Dodał też, że firma jest dumna, że może wykazać zaangażowanie we wspieranie polskiego zamówienia na pociski PAC-3 MSE poprzez znaczącą, partnerską współpracę przemysłową – taką, jak relacje z dęblińskimi zakładami, dla których widzi wiele wzajemnie korzystnych możliwości na przyszłość.

Zestawy Patriot wytwarzane przez amerykańską korporację Raytheon zostały kupione w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Międzyrządową umowę podpisano pod koniec marca 2018 r. Jej wartość wyniosła ponad 16 mld zł, przy czym ponad 700 mln zł z tej kwoty ma wrócić do polskiego przemysłu w ramach offsetu.

(fot. US Army/Jason Cutshaw)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Kiedy wojna nasuwa się pytanie
  Może lepiej by produkowali panele do fotowoltaiki zamiast ciągnąć to wagonami z Chin 😉

 2. już pierwszy ruski troll Stefanek w akcji

 3. Pachołki wpychaja nas na wojne

 4. znow wcisneli nam rakiety z przed 40 tu lat na temat fotowoltaiki tez napisalem swoje zdanie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach