Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

W centrum Lublina pojawią się nowe drzewa i zmiany dla kierowców

Wzdłuż ul. Świętoduskiej pojawią się nowe drzewa, a na skrzyżowaniu z ul. Bajkowskiego zielona wyspa. Te dwa miejsca w ścisłym centrum miasta, a także ul. Wodopojną i łącznik z ul. Lubartowską wkrótce czekają duże zmiany. Najpierw zmieni się tam organizacja ruchu, a jesienią pojawi się nowa zieleń.

– Wiemy jak dla mieszkanek i mieszkańców ważne są drzewa, a postulat zazieleniania zabytkowego Śródmieścia i Starego Miasta pojawiał się wielokrotnie, także podczas spacerów w ramach „Planu dla Dzielnic”. Nasi specjaliści od ruchu drogowego przeanalizowali sytuację w ścisłym centrum i zaproponowali pewne rozwiązania w organizacji ruchu, które pozwolą nam posadzić nowe drzewa w pasach drogowych i poprawić bezpieczeństwo pieszych. Na łączniku ul. Świętoduskiej z ul. Lubartowską wprowadzimy również kontraruch rowerowy. Wszystkie te zmiany poprzedzą konieczne prace drogowe zarówno w zakresie jezdni, jak i chodników – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zmiany na ul. Świętoduskiej i ul. Lubartowskiej

Na ul. Świętoduskiej przewidziane jest wyznaczenie stanowisk postojowych całkowicie na jezdni po stronie wschodniej. Miejsca po prawej stronie pozostaną bez zmian. Dzięki rozbrukom nawierzchni zarówno po jednej jak i drugiej stronie ulicy, w gruncie pojawią się nasadzenia. Nowo powstałe rabaty wypełnią róże i krzewy niskie, pojawią się też ozdobne trawy. W miejscach wolnych od sieci podziemnych będą posadzone drzewa.

– Zmiany w zakresie organizacji ruchu mają na celu uporządkowanie tej części miasta zarówno pod kątem ruchu kołowego i parkowania, ale też bezpieczeństwa pieszych. Głównym założeniem jest zmniejszenie natężenia ruchu w ścisłym centrum miasta – mówi Arkadiusz Niezgoda, Dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością.

Jeden pas ruchu i wyspa z drzewem

Po zmianach w organizacji ruchu na ul. Świętoduskiej od skrzyżowania z ul. Staszica do dyspozycji kierowców będzie jeden pas ruchu. Część jezdni po prawej stronie przy murku zostanie wygrodzona separatorami. W tym miejscu przewiduje się ruch pieszy, tak by piesi nie musieli korzystać ze schodów. Jadąc „pod górę” obecne miejsca parkingowe zlokalizowane częściowo na chodniku, zostaną w całości przeniesione na jezdnię. Przy skrzyżowaniu z ul. Bajkowskiego powstanie okrągła wyspa z drzewem. Po lewej stronie pojawi się rabata z różami i irgami. Od przejścia w kierunku ul. Lubartowskiej będą dwa pasy ruchu w lewo i prawo.

– Całą koncepcję zmian zwieńczy zieleń. Pojawią się nowe nasadzenia – 33 drzewa oraz ponad 1600 traw ozdobnych i krzewów. Przestrzeń wypełnią klony polne i pospolite oraz lipy drobnolistne, a na rabatach zakwitną róże okrywowe w kolorach różowym i czerwonym. Rośliny uzupełnią także irga błyszcząca, irga szwedzka oraz trzcinnik ostrokwiatowy. Gatunki wybrano tak, by nawiązywały do już istniejących nasadzeń – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Zmiany na łączniku

Zmiany obejmą także łącznik ul. Świętoduskiej z ul. Lubartowską. W miejscu zatoki po prawej stronie pojawią się nowe nasadzenia. Dzięki korekcie jednego z łuków jezdni przejście dla pieszych stanie się krótsze. Nastąpi także zmiana przeznaczenia pasów oraz zostanie wprowadzony kontrapas rowerowy. Istniejącą zatokę postojową zastąpi rabata z trzema klonami o pokroju kolumnowym oraz różami i irgami.

Na ul. Wodopojnej przewiduje się uzupełnienie drzew w szpalerze i dosadzenie róż w miejsca istniejących rabat, gdzie obecnie znajduje się trawnik. Na tej ulicy również planowane są zmiany w organizacji ruchu. Pojazdy po skręcie z al. Tysiąclecia w ul. Wodopojną będą miały jeden pas ruchu. Pas do skrętu w prawo w ul. Staszica pozostanie bez zmian.

Prowadzone zazielenianie Śródmieścia to już kolejny etap działań w ramach miejskiej inicjatywy „Zielone Serce Miasta”.

W centrum Lublina pojawią się nowe drzewa i zmiany dla kierowców

fot. UM Lublin

W centrum Lublina pojawią się nowe drzewa i zmiany dla kierowców

fot. UM Lublin

W centrum Lublina pojawią się nowe drzewa i zmiany dla kierowców

fot. UM Lublin

W centrum Lublina pojawią się nowe drzewa i zmiany dla kierowców

fot. UM Lublin

56 komentarzy

  1. Przed wyborami wizualizacje. Po wyborach rozjeżdżone pobocza.

  2. glupota w stylu jak utrudnic zycie kierowcom pieszym brawo zuka

    • Pieszym to wyłącznie kierowcy utrudniają zycie, zastawiając chodniki, parkujac przy pdp, jezdzac zbyt szybko. Takich zmian jak ta mieszkańcy oczekują znacznie więcej.

  3. Nigdy więcej PO w Lublinie.

  4. Zapomnieli o buspasie.

  5. Jesli nie zmniejszy się liczba miejsc parkingowych to nie zmniejszy sie natężenie ruchu, bo nie zniechęci to nikogo do pozostawienia samochodu, natomiast zwiekszą się korki. Oddawanie chodnika pieszym powinno odbywać się przez zmniejeszenie ilosci miejsc parkingowych.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112