Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

W całym kraju głośno o incydencie w Świdniku. „Przekroczono kolejną granicę brutalności i chamstwa”

Politycy opozycji komentują zajście, jakie miało miejsce wczoraj podczas wizyty premiera w naszym regionie. Chodzi o zatrzymanie aktywistów klimatycznych. Padają ostre słowa wobec Służby Ochrony Państwa, jej przedstawiciele zapewniają, iż interwencja była prawidłowa.

Niezwykle szerokim echem w całym kraju odbił się wczorajszy incydent, jaki miał miejsce podczas wizyty Mateusza Morawieckiego w Świdniku. Jak już informowaliśmy, kiedy premier rozpoczynał swoje wystąpienie przed sceną pojawiło się dwóch mężczyzn z banerem „Ocieplanie to twoja robota”. Jeden z nich wskoczył na scenę, drugi w tym czasie nagrywał poczynania swojego kolegi.

Natychmiast zareagowała Służba Ochrony Państwa. Mężczyźni zostali zatrzymani i wyprowadzeni z terenu zgromadzenia. Jak nam przekazali funkcjonariusze, byli to aktywiści klimatyczni z organizacji Extinction Rebellion. Jeden jest w wieku 19, drugi 44 lat. Obaj pochodzą spoza terenu województwa lubelskiego.

Sprawę skomentowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Poseł Michał Krawczyk wskazał, iż ma wrażenie, że od wielu miesięcy do Polski wkraczają białoruskie standardy użycia służb. Jak tłumaczy, chodzi o zachowanie ochraniających premiera funkcjonariuszy SOP, którzy stosując siłę nieadekwatną do zaistniałej sytuacji mieli przekroczyć „kolejną granicę brutalności i chamstwa„.

Na nagraniu interwencji widać moment zatrzymania obu mężczyzn, jak też słychać słowa typu: „leż, ku..o jeb..a”. Poseł dodaje, iż funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa wytrącili też z ręki dziennikarki telefon, którym nagrywała ona całą sytuację. Michał Krawczyk zaznacza, iż miała na szyi zawieszoną legitymację prasową, co wskazywało wyraźnie, iż jest ona w pracy, a tym samym wykonuje swoje obowiązki służbowe.

Z kolei lubelski adwokat i kandydat do Senatu Paktu Senackiego Jacek Trela całość określa jako brak profesjonalizmu funkcjonariuszy SOP. Jego zdaniem, nie sprostali oni zaistniałej sytuacji przez co aktywistom udało się dostać na scenę w bezpośrednie otoczenie premiera. W związku z tym zareagowali niezwykle brutalnie stosując siłę fizyczną oraz liczne obelgi wobec zatrzymanych.

Poseł KO Michał Szczerba dodał, że bandycki język i zachowanie funkcjonariusza SOP wobec młodego zaangażowanego w ochronę planety człowieka jest skandaliczne. Dlatego też wysłał interwencję poselską do szefa MSWiA, w której żąda postępowania dyscyplinarnego dla funkcjonariusza i wydalenia go ze służby.

Do sprawy odniósł się również rzecznik komendanta Służby Ochrony Państwa. Podkreślił, że funkcjonariusze SOP, w trakcie interwencji w Świdniku, nie używali wulgaryzmów. Słowa te miała zaś wypowiedzieć osoba cywilna będąca świadkiem interwencji. Dokładnie stała tuż obok i w ten sposób skomentowała całe zdarzenie. Jeżeli zaś chodzi o samą interwencję, ma być ona prawidłowa, gdyż osoby te wtargnęły na scenę i nikt nie znał ich zamiarów.

Sami aktywiści po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Zarzucono im zakłócenie zgłoszonego zgromadzenia publicznego za co mieli zostać ukarani w postępowaniu mandatowym. Ci jednak odmówili ich przyjęcia, w wyniku czego sprawa ma trafić do sądu.

Autor: redakcja

88 komentarzy

 1. szkoda że ci policjanci nie są tacy mocni po słuzbie chciałbym sie z nimi sprwadzić

 2. Przecież nie da się słuchać nakręcania nienawiści wobec polskich służb przez opozycję i podległe jej gazetki typu lublin112. Zatrzymanie jak najbardziej ok, nie wiadomo co takie pustki intelektualne mają w głowie, dlatego sop powinien działać stanowczo.

  • SOP pokazał „profesjonalizm” dopuszczając do tego aby te osoby weszły na scenę. A gdyby mieli coś więcej ze sobą niż tylko baner?

 3. Polacy muszą stawić się na wyborach i pokazać opozycji środkowy palec

 4. Bezmózgi lewackie

 5. Co to za oburzenie!
  Nie ma dowód ze są to słowa SOPu czy może osób postronnych. Wokół był tłum. Gdzie jest logika oceniających?! Jeśli chcemy zawsze dopasujemy sobie sytuacje do własnego zdania…większość piszących zachowuje się jak fanatycy. Życie nie jest czarne albo białe. Jeśli ktoś tak myśli żal mi tej osoby jak i jego najbliższych…
  A teraz fakty. Polecam wycieczkę do Francji czy Austrii. Brak wykonywania poleceń skutkuje gwałtownym i bezkompromisowym obezwładnianiem danej osoby z pełna brutalnością. Dodam ze tak właśnie powinno być. Funkcjonariusz ma kamerę i ocenia interwencje sad.
  W Polsce P. Lempart wyklina funkcjonariuszy i wszystkich wokół i jeśli ktoś ze służb porządkowych zareaguje odzywają się pseudo obrońcy! Jeśli te same osoby są atakowane pierwsze co krzyczą to Policja, pomocy…więcej honoru i konsekwencji…kto tego nie rozumie, współczuje jak wyżej…

  Wyłącz tv, włącz myślenie!

 6. Brutalność i chamstwo? A co powiedziałby van Gogh, gdyby dowiedział się o ataku klimatystów na Słoneczniki?

  Litości, wielkie halo, bo jakiś przygłup wtargnął na scenę z transparentem. PiS-owcom gołąb nasra na ramię i będą krzyczeć, że to atak na Polskę i Kościół! Żenua…

 7. taka prawda ze taka ich robota .

Dodaj komentarz