690 680 960

W akcji rozbicia grupy przestępczej handlującej nielegalnymi papierosami wzięło udział 100 funkcjonariuszy (zdjęcia)

Funkcjonariusze Lubelskiej Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy. W akcji brało udział ponad 100 mundurowych.

W miniony wtorek funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali siedem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Akcję przeprowadzono jednocześnie w kilku miejscowościach na terenie powiatu bialskiego oraz w mieście Biała Podlaska. Brało w niej udział ponad 100 funkcjonariuszy obu służb. Działania Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wspierały Grupy Zabezpieczania Działań KAS z Poznania, Olsztyna, Białegostoku i MF. Mundurowi przeszukali m.in. budynki mieszkalne, garaże, budynki gospodarcze i pojazdy.

Z ustaleń śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu wynika, że w okresie od 3 lipca 2019 r. do 8 stycznia 2021 r. w Białej Podlaskiej i na terenie powiatu bialskiego działała zorganizowana grupa przestępcza. Jej członkowie organizowali przemyt z Republiki Białorusi na obszar Unii Europejskiej wyrobów tytoniowych, a następnie je ukrywali, przechowywali i pomagali w dalszej dystrybucji.

W ten sposób sprawcy zorganizowali nielegalny wwóz do UE nie mniej niż 480 tys. paczek papierosów. Papierosy przemycane były na teren Polski pociągami towarowymi przez przejście graniczne w Terespolu. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków i cła to blisko 11 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec sześciu osób, wśród których były osoby pełniące rolę kierowniczą w grupie, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednej osoby zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł.

Podczas akcji u jednego z podejrzanych ujawniono także ponad 3,7 kg marihuany, ponad 400 g substancji psychoaktywnej oraz pistolet gazowy kal. 9 mm. Mężczyzna usłyszał więc dodatkowo zarzuty posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej.

(fot. KAS, źródło KAS)

11 komentarzy

 1. Podpis elektroniczny

  Dziwne pod Novą ich nie było.

 2. W akcji rozbicia grupy przestępczej handlującej nielegalnymi papierosami wzięło udział 100 funkcjonariuszy , a żeby granicy Polski bronić, prosi się Litwinów, Anglików, a nawet pepiczków

  • KAS czy SCS jest od trochę innych rzeczy. Pilnują granicy owszem, ale przed przemytem, nie migrantami.

 3. Tam gdzie chodzi o uszczuplenie wpływów podatkowych, to nasze państwo potrafi zadziałać. Wszędzie indziej może nic nie działać, ale pobór podatków jest priorytetem.

  • Pińcety muszą dostać, reszta jest od płacenia

   • Przypuszczam, że taki chłopiec spod Novej to ma pińset dziennie… I to też ty płacisz.

   • Nie bądź zdziwiony, tylko ściągaj spodnie i bierz sie do roboty. Też dostaniesz pincet. Chyba, ze masz wiatr w jajach to pozostalo ci brehanie.

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   To nie jedyny priorytet Państwa, Franiu. Zauważ z jakim rozczulającym pietyzmem, w dbałości o to żeby obce firmy farmaceutyczne nie utraciły tzw. płynności finansowej, m.in. nasze Państwo namawia do stosowania kupionych za nasze podatnicze pieniądze, szczepionek.
   Coś tam nawet przebąkuje się, że będą „chętnych” brać z łapanki…

 4. Odnoszę wrażenie że pod Nową to policja sprzedaje zarekwirowane papierosy

 5. 100 chłopa z bronią , czarne w kominiarach połowa służb z kraju się zjechała na 7 bialskich cwaniaczków . Ale akcja .

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas