Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Uwierzyła, że pomaga koleżance. Straciła pieniądze

Mieszkanka gminy Radecznica została oszukana w sieci. 34-latka zmanipulowana fałszywymi informacjami uwierzyła, że pomaga koleżance biorącej udział w konkursie. Zareagowała na prośby o przekazanie kodów BLIK i zatwierdzała transakcje nie wiedząc, że ma do czynienia z oszustem.

Do Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie w powiecie zamojskim zgłosiła się 34-letnia mieszkanka gminy Radecznica, która padła ofiarą oszusta. Kobieta poinformowała mundurowych, że została oszukana.

– Z informacji, jakie przekazała funkcjonariuszom wynikało, że za pośrednictwem komunikatora społecznościowego skontaktowała się z nią znajoma i poprosiła o podanie numeru telefonu. Wiadomość nie zaniepokoiła 34-latki. Uznała bowiem, że koleżanka zmieniła telefon i dlatego nie ma jej aktualnego numeru. Nie podejrzewała, że koresponduje z oszustem, który przejął konto znajomej – relacjonuje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk z zamojskiej Policji.

Jak się potem okazało, oszust przedstawił pokrzywdzonej wymyśloną historię o konkursie organizowanym przez jeden z popularnych sklepów sieciowych i możliwości otrzymania nagrody za pomoc w zbieraniu głosów.

– Skuszona nagrodą 34-latka – przekonana, że wymienia wiadomości ze swoją koleżanką, przekazała oszustowi 3 kody BLIK i zatwierdziła wszystkie transakcje. Nabrała podejrzeń do wiarygodności osoby, z którą korespondowała, gdy otrzymała od niej kolejną prośbę. Dotyczyła ona przesłania zdjęcia karty bankomatowej. Z treści korespondencji wynikało, że dzięki danym, które widniały na karcie, do 34-latki miała trafić nagroda pieniężna – dodaje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk.

Dopiero w tym momencie 34-larka próbowała skontaktować się z koleżanką. Niestety nie udało się jej z nią skontaktować za pośrednictwem komunikatora. Gdy zadzwoniła na jej numer telefonu wówczas dowiedziała się o włamaniu na konto społecznościowe koleżanki. 34-latka zdała sobie sprawę, że padła ofiarą przestępstwa. Straciła ponad 500 zł. Sprawą zajmują się policjanci.

11 komentarzy

 1. To i tak mała kara za naiwność

 2. Pińćset złotych? I poszła na Plicję? Ja bym się wstydził

 3. Polecam grupy na FB – niedlascamu, Scam – podstawione strony i inne oszustwa, CERT. Z tymi informacjami nie dasz się manipulować ani przez telefon ani przy użyciu usług.

  • Normalny człowiek posiadający rozum nie potrzebuje informacji zawartych w twoim poleceniu.
   Natomiast naiwnemu głąbowi nie pomogą żadne zawarte tam informacje.
   Wróżenie z ręki czy tak zwane trzy karty (lub kubki) znane są od wielu lat i też ludzie nadal się nabierają 🙂

 4. Mi tych gimbalistow w ogóle nie szkoda. Naturalna selekcja umysłowa.

 5. Uwaga ona się może rozmnożyć

 6. super , kolejna pusta z powiatu . codziennie jedna brawooo, cdn…. jutro

 7. Pazerność

 8. następna „myśląca” xD

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo