Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

„Uwaga! W nocy i jutro silny i gwałtowny wiatr”. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS-y

„Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny i gwałtowny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni”. W związku z prognozowanym bardzo silnym wiatrem, Alert RCB został wysłany do mieszkańców całego kraju.

Jak już wczoraj informowaliśmy prognozy wskazują, że wiatr będzie wiał ze średnią prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, a na wybrzeżu do 125 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę.

W związku z tym, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu Alert RCB. Do mieszkańców całego kraju został wysłany sms o treści: „Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.

Pamiętaj aby: usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami, zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz, przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne, uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu

O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

(fot. pixabay.com)

17 komentarzy

 1. Nie parkować pod drzewami.A gdzie mam parkować, jak większość parkingów na ulicy jest pod drzewami

 2. To parkingów więcej zróbcie

 3. A jak drzewo uszkodzi samochód to państwo powinno dać odszkodowanie za szkody

 4. Co za kraj drzewo może zniszczyć mi subaru za 80 tysięcy I jeszcze nie dadzą odszkodowania

  • taki właśnie kraj, masz auto za 80 tys. a nie stać cię na garaż lub wynajem garażu;) wszystko na pokaz;)

  • Dadzą. I jeszcze furę węgla i do tego samolot.Taka tradycja jest.

 5. Wystarczy ubezpieczyć.

 6. Jaki się półgłowki przywiązują do drzew żeby ich nie wycinać to dobrze, a teraz lamenty. Miastowi hehe

  • Rolniku ,dzięki drzewom oddychasz .Bez drzew nie ma życia. Jak można być tak pustym półgłówkiem.

   • Jak nie było internetu to tylko najbliższa rodzina wiedziała żeś pógłówek:D. Dokształć się bardziej lub nie wypowiadaj jak nie wiesz , 80% tlenu w atmosferze pochodzi od bakterii oceanicznych a większość powietrza to azot, trawa na łące wytwarza więcej tlenu jak park w miescie:)

 7. O chemicznej żywności cisza nikt nie ostrzega przed nowotworem Te alerty są by straszyć nie pomagac

 8. A ja mam jutro randkę w parku.Tam to dopiero drzew.

 9. Ściema z tym wiatrem. Pada ale prawie nic nie wieje.

 10. Jak ostrzegają,to będzie średnio wiać,jak nie przyslą ostrzeżeń wieje najmocniej

  • Kiepski, bo kiepski, ale Ferdek !

   Bo to, panie, po przeczytaniu powyższej prognozy, mus zjeść ze dwie michy dobrej grochówki z koperkiem. Będzie wiałoooo !!!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo