690 680 960

Urządzenia pomiarowe w Świdniku zareagowały na pożar w Kalinówce

Na dym, jaki powstał w wyniku pożaru w Kalinówce, od razu zareagowały urządzenia badające jakość powietrza w Świdniku. Do czasu opanowania pożaru, wskazywały wielokrotne przekroczenie pyłów zawieszonych.

Jak już informowaliśmy, w sobotni wieczór miał miejsce pożar w Kalinówce w gminie Głusk. W płomieniach stanęła stolarnia zlokalizowana w budynku dawnego kurnika.

Pożar rozwijał się bardzo szybko obejmując kolejne części obiektu. Jak nam wyjaśniano, przyczynił się do tego w dużej mierze brak wody do gaszenia ognia.

W zlokalizowanych na terenie miejscowości hydrantach woda była pod bardzo niskim ciśnieniem, co znacznie utrudniało prowadzenie działań gaśniczych.

Nad całą okolicą pojawiły się kłęby dymu. Zareagowały na to zamontowane na terenie Świdnika urządzenia pomiarowe badające poziom zanieczyszczenia powietrza. Od godziny 22 do północy, kiedy to pożar został opanowany, czujniki wykazywały znacznie przekroczoną ilość pyłów zawieszonych.

W Świdniku zamontowane są dwie stacje monitorowania jakości powietrza, jedna przy ul. Hryniewicza, druga przy ul. Wojska Polskiego. Urządzenia są w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Sensory odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza. Następnie za pomocą połączenia sieciowego przekazują informację do systemu internetowego obsługiwanego przez Straż Miejską.

Jeśli wszystko jest w porządku wirtualna mapa jest podświetlona na zielono. Przy przekroczonych nieznacznie normach, kolor zmienia się na żółty. Kiedy robi się niebezpiecznie mapa jest czerwona. Potencjalnie może się wyświetlić również barwa czarna, ale to już w zupełnie skrajnych sytuacjach.

(fot. SM Świdnik)

11 komentarzy

 1. Na jakiej stronie można podejrzeć te dane na bieżąco

 2. Dobrze, że wykryły. Tylko szkoda, że nie wiemy jaki był poziom zanieczyszczeń. Wykres bez skali… w tekście też nie ma konkretnych danych…

  • Nie no nie ma skali buhahahahahaba. A to po lewej stronie to co to jest?

   • Cóż, komentuję to co widzę. Na komputerze z Windows 10 na przeglądarce Firefox i Chrome na zdjęciu nie ma skali, a widoczny wykres jest od godz. 16:00 do 2:00. Sprawdziłem teraz na smartfonie i na Chrome widać całe zdjęcie, ze skalą… Nie moja wina.

 3. Ale i.sensacjyne info u mnie gdy palil sie sklad zurzytych opon to do jego gaszenia wyslano wszystko co moglo przewozic wode a zapach palonej gumy bylo.czuc nawet 10km.od miejsca pozaru a sam dym.byl widoczny z odleglosc 40km i jakos nikt nie badal powietrza w duzej odleglosc od pozaru i nikt nie robil z tego wielkiej sensacj ot to pozar jakich wiele w roku

 4. Ktoś przeżywa dramat bo traci w wyniku pożaru dobytek życia a problem dla niektórych bo powierrze nie takie. To tak jak by po ataku nożownika biadolić że chodnik krwią zabrudzony.

  • Z pewnością dym był prozdrowotny i nie należy się nim przejmować…

  • Dobytku życia to oni tam nie stracili. Nie chcieli zainwestować żeby poprawić warunki pracowników to takie są efekty. Tam nawet wody i wc nie było. Na pokrycie strat sprzedadzą najwyżej jeden z domów. Dramat to dopiero jest dla ludzi, którzy tam pracowali. Bo pracę znajdą, ale nie wiadomo czy od razu czy za miesiąc lub dwa a jeść i rachunki płacić trzeba

 5. Ojej jaki klopot bo panowie i panie mieszczuchy poczuly troche dymku w miescie .wcale mi was nie zal wiecej budujcie blokow a najlepiej to zabudujcie cale miasto 40 metrowym.murem to moze wtedy nie bedzie smogu .zaistnialej sytuacj jestescie sami sobie winni bo gdybyscie mieli w miescie tzw korytarze powietrzne klopot smogu by zniknal bo wiatr wywial by dymy poza miasto a tak sie kisi w miescie .dlaczego obszary wiejskie nie maja klopotow ze smogiem.bo tam.hula wiatr jak chce .a ze cos sie palilo to kolejny pozar jakich setki nic specjalnego .na wsiach pala sie lasy ugory domy itd i jakos nikt nie robi sensacj ze we wsi smierdzi dymem nikt nie bada powietrza itd bo gora 2gdz i nie ma sladu ze cos sie palilo wiatr robi swoje .a w miescie dym.nie ma gdzie ujsc wiec sie kisi wsrod blokow .chcieliscie miec bloki zabudowac wszystko co sie da blokami wiec teraz cierpcie z,walasnej glupoty

  • Widziałeś czujniki na wsi? Smog też jest, tylko trochę mniejszy bo jeden truciciel od drugiego jest w większej odległości.

   • Dokładnie. U mnie na ulicy na 10 domów, 9 domów ma nowe piece gazowe. Jeden kopciuch potrafi zadbać o całą ulicę. Porażka.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas