Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uroczystości pogrzebowe w Przewodowie. „Niech ta ofiara przyczyni się do wzajemnej solidarności Polaków”

Wczoraj w Przewodowie w powiece hrubieszowskim odbył się pogrzeb jednego z mężczyzn, którzy zginęli w wybuchu rakiety w suszarni zboża. Pogrzeb miał charakter państwowy.

W miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim odbyły się w sobotę uroczystości pogrzebowe jednej z ofiar tragicznego zdarzenia, jakie miało miejsce 15 listopada. W pogrzebie, który miał charakter państwowy, wziął udział wojewoda lubelski ⁦Lech Sprawka.

⁩- Ta śmierć to dramat rodziny, ale równocześnie symbol. To ofiara, której by nie było, gdyby nie okrutna wojna za wschodnią granicą Polski. To ofiara, która jest wezwaniem dla całego świata o pokój i szacunek do człowieka. Niech ta ofiara przyczyni się do wzajemnej solidarności Polaków, ich jedności i wspólnego działania, bo tylko to może być pociechą i nadzieją, że taki dramat nigdy więcej się nie powtórzy. Bo tylko to sprawi, że ofiara życia p. Bogusława nie będzie daremna – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W uroczystości pogrzebowej oprócz rodziny i najbliższych, udział wzięli: doradca prezydenta prof. Dariusz Dudek, przedstawiciel ambasady Ukrainy w Polsce, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Valach oraz posłowie i senatorowie, jak również przedstawiciele władz lokalnych i firmy, w której mężczyzna ostatnio pracował. W niedzielę odbędzie się pogrzeb drugiej ofiary i jest zaplanowany na godz. 13.00.

Wybuch w Przewodowie

Dwie osoby w wieku 60 i 62 lat zginęły na skutek wybuchu, do jakiego doszło w miniony wtorek około godziny 15:35 w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Z relacji mieszkańców wynika, iż eksplozja została wywołana przez pocisk, który przyleciał z terenu Ukrainy.

Rakieta spadła na terenie punktu skupu zboża. Eksplodowała przy samej przyczepie ciągnika rolniczego. Pozostawiła po sobie sporej wielkości lej. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu bloków mieszkalnych, które znajdują się kilkadziesiąt metrów dalej.

Polskie służby cały czas ustalają okoliczności tego zdarzenia. Na miejscu przez kilka dni pracowali śledczy pod nadzorem prokuratorów. Zbierane był ślady, a także sporządzana dokumentacja. Cały czas podkreśla się, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Sama zaś rakieta, jak informowały polskie władze, najprawdopodobniej została wystrzelona przez ukraińską obronę powietrzną.

(fot. LUW)

10 komentarzy

 1. Jeśli mówi, się , że to ofiara, to znaczy, że óg tak chciał ???

  • Cichobiorek cichodajek

   Specjaliści od babrania się w resztkach tego co po wybuchu rakiety zostaje, ogłosili, że to był wypadek przy pracy, ale cołaskabiorca „dobrodziej” orzekł, że to ofiara.
   Komu wierzyć ?

 2. Ci zginęli bo to rakieta ich zabiła, tamci polegli bo doszło do katastrofy.Rodziny tamtych przytuliły po bańce, rodziny tych…….?.

 3. Masz info podaj pośrednika dane

 4. Czytać się nie chce jak można tak sobie lekko i ironicznie mówić o ludzkim nieszczęściu. Przecież pozostaje rodzina która cierpi niewyobrażalny ból,

 5. Tragedia tragedią, ale faworyzowanie jednej przypadkowej śmierci wobec innych tragicznych zgonów nie łączy społeczeństwa, ale przyczynia się doszerzenia podziałów. Z całym szacunkiem dla obu ofiar z Przewodowa, ale czym zasłużyli sobie na takie uroczystości bardziej od innych osób zmarłych tamtego w takim, lub innym wypadku, albo po ciężkiej chorobie, albo nagle? Hmm… Medialność tragedii jest jednak zawsze w cenie…

 6. Czy ukraińcy przeprosili za popełnioną omyłkowo zbrodnię?

Z kraju