690 680 960

Uroczystości pogrzebowe Tomasza Wójtowicza. Ulicami przeszedł kondukt żałobny (zdjęcia)

Wybitnego siatkarza żegnała rodzina, przyjaciele, a także władze miasta i regionu. Nie zabrakło też przedstawicieli sportu. Tomasz Wójtowicz został pochowany w Alei Zasłużonych.

W sobotę w Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe Tomasza Wójtowicza. Wybitnego siatkarza, mistrza świata i mistrza olimpijskiego pożegnali najbliżsi oraz przyjaciele. W mszy świętej, odprawionej w archikatedrze lubelskiej, uczestniczyli również m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także przedstawiciele świata sportu: wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Mieczysław Nowicki i prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. Uroczystość miała charakter państwowy.

Po nabożeństwie kondukt żałobny przeszedł ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Lipową, Ofiar Katynia i Obrońców Pokoju. Tomasz Wójtowicz został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Alei Zasłużonych.

Tomasz Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Sportową karierę zaczynał w lubelskich klubach: MKS i AZS, następnie grał w Avii Świdnik. Był jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych polskich siatkarzy. Wraz z reprezentacją Polski, prowadzoną przez trenera Huberta Wagnera, w 1974 roku w Meksyku zdobył mistrzostwo świata, a w 1976 roku w Montrealu złoty medal olimpijskim. Był również ambasadorem województwa lubelskiego, honorowym obywatelem Lublina i Świdnika. Jego imieniem została nazwana hala Globus. Zmarł 24 października, po długiej chorobie nowotworowej. Miał 69 lat.

(fot. lublin112, LUW)

4 komentarze

  1. Spoczywaj w spokoju Wielki Mistrzu!

  2. Kiedy bedzie beatyfikacja?

  3. Tępaku ze znakami zapytania – jeżeli nie wiesz kim był P.Wójtowicz i nie wstydzisz się tego – to przynajmniej z googla naucz się korzystać. Chyba, że na to też jesteś zbyt tępy. Co zresztą wynika wprost z tonu twojej wypowiedzi.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas