Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Uporządkują i wyremontują kolejne zapomniane nekropolie. Rusza akcja „Cmentarze Pogranicza”

Sześć cmentarzy w małych miejscowościach na polsko-ukraińskim pograniczu zaplanowano uporządkować w tym miesiącu w ramach corocznej akcji „Cmentarze Pogranicza”. Mogą się do niej włączyć wszyscy chętni.

Od wielu lat wolontariusze docierają do opuszczonych, zaniedbanych, często zdewastowanych cmentarzy w małych miejscowościach, polsko-ukraińskim pograniczu, aby porządkować i remontować te zapomniane nekropolie. Właśnie rusza tegoroczna, jesienna odsłona akcji „Cmentarze Pogranicza”. Całość organizuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

– „Zapomniani sąsiedzi” to projekt w którym wolontariusze przywracają pamięć o dawnych mieszkańcach wielokulturowej Lubelszczyzny. W dziesiątkach miejscowości w okolicach Hrubieszowa czy Tomaszowa Lubelskiego znajdują się zapomniane, zarośnięte lasem historyczne nekropolie ze 100 a nawet 200-letnimi nagrobkami rozbitymi, zapadniętymi w ziemię. Akcja jest okazją do fizycznej pracy z zabytkową materią, poznania z bliska niełatwej historii pogranicza – wyjaśniają organizatorzy.

W ten sposób ratowane są zabytki i pamięć o dawnych mieszkańcach wschodniego pogranicza. Akcja odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku. Bierze w niej udział szereg osób nie tylko z naszego regionu, lecz również z innych stron kraju. Wolontariusze poświęcają swój wolny czas także po to, by poznać historię miejscowości, na terenie których znajdują się zapomniane nekropolie.

Do tej pory udało się odnowić kilkadziesiąt cmentarzy prawosławnych, ewangelickich, żydowskich oraz oczywiście katolickich. W tym roku zaplanowano uporządkowanie sześciu nekropolii. W dniach 10-11 września prace będą prowadzone w Dobromierzycach, we wtorek 14 września w Dutrowie, w sobotę 18 września w Gozdowie, we wtorek 21 września w Bogucicach, w piątek i sobotę 24-25 września w Czerniczynie, zaś we wtorek 30 września w Mołodiatyczach. Do akcji mogą się włączyć wszyscy chętni, dla osób z Lublina, Zamościa czy Chełma, w razie potrzeby organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie.

Uporządkują i wyremontują kolejne zapomniane nekropolie. Rusza akcja „Cmentarze Pogranicza”

(fot. TdNiC)

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. A gdzie sie mozna zglosic lub wiecej cos dowiedziec? Haaaalo redakcja, pomocy 😀

Z kraju