690 680 960

Ulicami Lublina przeszedł marsz pod hasłem „Feminizm bez granic” (wideo, zdjęcia)

Kilkadziesiąt osób przeszło ulicami Lublina w marszu zorganizowanym przez Manifę Lublin. Uczestnicy szli pod hasłem „Feminizm bez granic”.

– Kiedy wybierałyśmy hasło przewodnie tegorocznej Manify – „Feminizm bez granic” – to nawet przez myśl nie przeszło, że nabierze wojennego i uchodźczego kontekstu przez inwazję Rosji na Ukrainę. Z Lublina mamy bliżej do wschodniej granicy kraju jak do Warszawy, dlatego tym bardziej przejdziemy przez ulice miasta solidarnie z osobami z Ukrainy – z hasłami i symbolami w niebiesko-żółtych barwach – mówiła jedna z organizatorek.

W sumie udział w marszu wzięło około 50 osób. Manifestacja rozpoczęła się przed lubelskim Zamkiem, a skończyła się na Skwerze 100-lecia Praw Wyborczych Polek. Uczestnicy nieśli ze sobą różne transparenty, nawiązujące również do trwającej obecnie wojny na Ukrainie.

Tegoroczna Manifa była również wyrazem walki o prawa kobiet, które znalazły się w dramatycznych warunkach, ponieważ w czasie konfliktów zbrojnych znacznie pogorszyła się ich sytuacja.

– Kobiety i osoby z macicami są jeszcze bardziej jak w czasach pokoju narażone na traumę i przemoc seksualną oraz na brak opieki medycznej. W konsekwencji narażone są na niechcianą ciążę – bo z gwałtu, trudny poród czy wręcz śmierć w wyniku połogu. Tym samym chcemy podkreślić, że typowe hasła na rzecz praw reprodukcyjnych i proaborcyjne zdecydowanie aktualizują się w czasie konfliktów zbrojnych – informują organizatorki.

(fot. wideo lublin112.pl)

58 komentarzy

 1. Te 15 osób to marsz.

 2. Dlaczego normalni ludzie mają się wstydzić przez garstkę wykolejeńców.

 3. Feministki na wojnę!

 4. „Kobiety i osoby z macicami…”
  Ciekawe stwierdzenie, jakież to jeszcze inne osoby z macicami? Nigdy nie widziałem np. mężczyzny z macicą.
  I mimo iż w dzisiejszych czasach istnieje kilkanaście różnych płci człowieka (LGBT), to raczej macica nie jest czymś co można sobie wyhodować czy zapuścić jak wąsa. 😀

 5. Ile feministek trzeba żeby zmienić żarówkę? Ile tylko może się zebrać, bo one i tak nic nie zmienią. Dziękuję.

 6. Magda Popłuczyn

  Osoby macicznododatnie wszystkich krajów łączcie się!

 7. Dramat ludzki. Ludzie idźcie do szkoły jakiejś, trochę poznajcie życie. Zróbcie coś dobrego, a nie takie bzdury wam w głowie. Młodzi ludzie, a marnują czas. Trzeba trochę spojrzeć szerzej. Wulgarne hasła. Korzystajcie więcej ze skarbnicy polszczyzny.

Kursy walut

 • USD 4.3043zł -0.47%
 • GBP 5.3177zł -0.23%
 • EUR 4.6801zł -0.1%
 • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas