690 680 960

Ulicami Lublina przeszedł marsz pod hasłem „Feminizm bez granic” (wideo, zdjęcia)

Kilkadziesiąt osób przeszło ulicami Lublina w marszu zorganizowanym przez Manifę Lublin. Uczestnicy szli pod hasłem „Feminizm bez granic”.

– Kiedy wybierałyśmy hasło przewodnie tegorocznej Manify – „Feminizm bez granic” – to nawet przez myśl nie przeszło, że nabierze wojennego i uchodźczego kontekstu przez inwazję Rosji na Ukrainę. Z Lublina mamy bliżej do wschodniej granicy kraju jak do Warszawy, dlatego tym bardziej przejdziemy przez ulice miasta solidarnie z osobami z Ukrainy – z hasłami i symbolami w niebiesko-żółtych barwach – mówiła jedna z organizatorek.

W sumie udział w marszu wzięło około 50 osób. Manifestacja rozpoczęła się przed lubelskim Zamkiem, a skończyła się na Skwerze 100-lecia Praw Wyborczych Polek. Uczestnicy nieśli ze sobą różne transparenty, nawiązujące również do trwającej obecnie wojny na Ukrainie.

Tegoroczna Manifa była również wyrazem walki o prawa kobiet, które znalazły się w dramatycznych warunkach, ponieważ w czasie konfliktów zbrojnych znacznie pogorszyła się ich sytuacja.

– Kobiety i osoby z macicami są jeszcze bardziej jak w czasach pokoju narażone na traumę i przemoc seksualną oraz na brak opieki medycznej. W konsekwencji narażone są na niechcianą ciążę – bo z gwałtu, trudny poród czy wręcz śmierć w wyniku połogu. Tym samym chcemy podkreślić, że typowe hasła na rzecz praw reprodukcyjnych i proaborcyjne zdecydowanie aktualizują się w czasie konfliktów zbrojnych – informują organizatorki.

(fot. wideo lublin112.pl)

58 komentarzy

 1. Te 15 osób to marsz.

 2. Dlaczego normalni ludzie mają się wstydzić przez garstkę wykolejeńców.

 3. Feministki na wojnę!

 4. „Kobiety i osoby z macicami…”
  Ciekawe stwierdzenie, jakież to jeszcze inne osoby z macicami? Nigdy nie widziałem np. mężczyzny z macicą.
  I mimo iż w dzisiejszych czasach istnieje kilkanaście różnych płci człowieka (LGBT), to raczej macica nie jest czymś co można sobie wyhodować czy zapuścić jak wąsa. 😀

 5. Ile feministek trzeba żeby zmienić żarówkę? Ile tylko może się zebrać, bo one i tak nic nie zmienią. Dziękuję.

 6. Magda Popłuczyn

  Osoby macicznododatnie wszystkich krajów łączcie się!

 7. Dramat ludzki. Ludzie idźcie do szkoły jakiejś, trochę poznajcie życie. Zróbcie coś dobrego, a nie takie bzdury wam w głowie. Młodzi ludzie, a marnują czas. Trzeba trochę spojrzeć szerzej. Wulgarne hasła. Korzystajcie więcej ze skarbnicy polszczyzny.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie