Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Decyzja została podjęta. Szpitale tymczasowe dla chorych na Covid-19 zostaną niebawem zamknięte

Tylko do końca miesiąca będą istniały szpitale tymczasowe, jakie utworzono w trakcie pandemii Covid-19. W Lublinie jest już pomysł na nowe wykorzystanie obiektu.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia, z dniem 31 marca zakończy się finansowanie funkcjonowania tymczasowych szpitali, które utworzono w celu leczenia chorych na Covid-19. Resort tłumaczy to utrzymującym się spadkiem liczby zakażeń, a co się z tym wiąże, coraz mniejszą liczbą hospitalizowanych pacjentów. Tym samym uznano, że liczba miejsc na oddziałach covidowych, jakie posiadają szpitale, jest wystarczająca aby zapewnić leczenie osób zakażonych koronawirusem.

W całym kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło 36 szpitali tymczasowych: 20 nadzorowanych przez urzędy oraz 14 organizowanych przez spółki Skarbu Państwa. Łącznie na ten cel wydano blisko 600 mln zł. W Lublinie szpital tymczasowy w halach Targów Lublin powstał pod koniec grudnia 2020 roku. Koszt adaptacji obiektów targowych na nowe potrzeby wyniósł 17,7 mln zł. Jednak łącznie utworzenie placówki kosztowało około 40 mln zł. W tej kwocie są także czynsze, wyposażenie, ubezpieczenie i wiele innych opłat, w tym wartość sprzętu.

Jak ustaliliśmy, lubelski szpital tymczasowy już od dawna świeci pustkami. Jednak władze województwa mają pomysł na nowe wykorzystanie obiektu. Chodzi o zorganizowanie tam punktu dla uchodźców z Ukrainy, dla których w Lublinie zaczyna brakować już miejsca. Jednak obecnie za wcześnie jest, aby mówić o jakichkolwiek konkretach. Rozmowy w tej sprawie trwają.

(fot. lublin112.pl)

29 komentarzy

  1. Magda Popłuczyn

    Władimir Własimirowicz w pojedynkę pokonał pandemię na świecie. Wielki ciełowiek.

  2. Putin dostanie nobla z medycyny! Rozprawił się z pandemią jak najlepszy dochtor;)

Z kraju