Trzy osoby zatrzymane na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Do sprawy wyłudzeń VAT

W miniony wtorek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, funkcjonariusze CBA z delegatury w Katowicach zatrzymali na terenie Mazowsza trzy osoby prowadzące działalność gospodarczą i uwikłane w proceder wyłudzania podatku VAT w związku z obrotem paliwami.

Zatrzymani mężczyźni zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw skarbowych. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych.

Śledztwem objęta jest działalność, w okresie od stycznia do października 2016 roku, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę w Pradze na terenie Republiki Czeskiej, która we wrześniu 2016 roku otworzyła oddział w Polsce.

Firma zajmowała się handlem paliwami ciekłymi. Posiadała ona koncesję na taki obrót w Polsce oraz z zagranicą na okres od 24 lipca 2015 roku do 31 grudnia 2030 roku, udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Spółka nabywała paliwa ciekłe od kontrahentów z Litwy i Niemiec, a następnie sprzedawała je odbiorcom w Polsce. Z aplikacji VIES wynika, że przedmiotowa spółka zadeklarowała na terenie Republiki Czeskiej transakcje trójstronne do trzech ustalonych polskich podmiotów.

W toku śledztwa ustalono, iż transakcje dotyczące paliw miały, co prawda miejsce na terenie Polski, ale towar w rzeczywistości był dostarczany do innych podmiotów, niż te wskazane w deklaracjach podatkowych i transportowych.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, wskazane w deklaracjach podmioty były spółkami utworzonymi dla pozoru, ich siedziby mieściły się w tzw. „wirtualnych biurach”, a funkcje prezesów zarządu pełniły osoby przypadkowe, nakłonione do tego za odpowiednim wynagrodzeniem. Wystawiali oni w imieniu spółek „puste faktury” na rzekomy obrót paliwami, które później były podstawą wyłudzenia podatku VAT. Aktualnie wyliczone w toku postępowań podatkowych uszczuplenie w podatku to kwota przekraczająca 10 milionów złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

2 komentarze

 1. tak trzymać, czekamy na prawomocne wyroki skazujące bo z tym jest gorzej w naszym prawo-sprawiedliwym kraju.

 2. Sprawa w sądzie za ok.8 lat,a jak rozwojowa to za ok.12 lat tuż przed przedawnieniem.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7816zł -0.43%
  • GBP 5.2474zł 0.46%
  • EUR 4.5474zł -0.02%
  • CHF 4.1348zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja