Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Trzy osoby zatrzymane na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Do sprawy wyłudzeń VAT

W miniony wtorek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, funkcjonariusze CBA z delegatury w Katowicach zatrzymali na terenie Mazowsza trzy osoby prowadzące działalność gospodarczą i uwikłane w proceder wyłudzania podatku VAT w związku z obrotem paliwami.

Zatrzymani mężczyźni zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw skarbowych. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych.

Śledztwem objęta jest działalność, w okresie od stycznia do października 2016 roku, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę w Pradze na terenie Republiki Czeskiej, która we wrześniu 2016 roku otworzyła oddział w Polsce.

Firma zajmowała się handlem paliwami ciekłymi. Posiadała ona koncesję na taki obrót w Polsce oraz z zagranicą na okres od 24 lipca 2015 roku do 31 grudnia 2030 roku, udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Spółka nabywała paliwa ciekłe od kontrahentów z Litwy i Niemiec, a następnie sprzedawała je odbiorcom w Polsce. Z aplikacji VIES wynika, że przedmiotowa spółka zadeklarowała na terenie Republiki Czeskiej transakcje trójstronne do trzech ustalonych polskich podmiotów.

W toku śledztwa ustalono, iż transakcje dotyczące paliw miały, co prawda miejsce na terenie Polski, ale towar w rzeczywistości był dostarczany do innych podmiotów, niż te wskazane w deklaracjach podatkowych i transportowych.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, wskazane w deklaracjach podmioty były spółkami utworzonymi dla pozoru, ich siedziby mieściły się w tzw. „wirtualnych biurach”, a funkcje prezesów zarządu pełniły osoby przypadkowe, nakłonione do tego za odpowiednim wynagrodzeniem. Wystawiali oni w imieniu spółek „puste faktury” na rzekomy obrót paliwami, które później były podstawą wyłudzenia podatku VAT. Aktualnie wyliczone w toku postępowań podatkowych uszczuplenie w podatku to kwota przekraczająca 10 milionów złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

(fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. tak trzymać, czekamy na prawomocne wyroki skazujące bo z tym jest gorzej w naszym prawo-sprawiedliwym kraju.

  2. Sprawa w sądzie za ok.8 lat,a jak rozwojowa to za ok.12 lat tuż przed przedawnieniem.

Z kraju

Sport