Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trzech kolejnych Żołnierzy Niezłomnych spoczęło w krypcie bazyliki w Radecznicy (zdjęcia)

Szczątki żołnierzy AK-WiN, które w ub. roku odnaleziono w tzw. „dołach śmierci” na terenie cmentarza przy ul. Unickiej, pochowano w krypcie żołnierzy niezłomnych znajdującej się w bazylice w Radecznicy. Józef Pyś ps. „Ostry”, Paweł Kalinowski ps. „Francuz” i Mieczysław Szewczuk ps. „Włoch spoczęli obok swojego dowódcy.

W poniedziałek w Bazylice pw. św. Antoniego w Radecznicy odbyły się uroczystości pogrzebowe, podczas których pożegnani zostali trzej żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego: Józef Pyś ps. „Ostry”, Paweł Kalinowski ps. „Francuz” i Mieczysław Szewczuk ps. „Włoch. Ich szczątki odnaleziono w ub. roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. We wrześniu natrafiono na szczątki pierwszego z żołnierzy, zaś pod koniec listopada dwóch pozostałych. Następnie zostały one przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie przeprowadzono badania. Pozwoliły one na ustalenie tożsamości. W czerwcu b. roku rodzinom przekazane zostały już noty identyfikacyjne.

To nie pierwsze szczątki, jakie zostały wydobyte z tzw. „dołów śmierci” na cmentarzu przy ul. Unickiej, a następnie zidentyfikowane. Wcześniej pochowano płk Mariana Pilarskiego „Jar” i kpt. Stanisława Biziora „Eam”. Ich pogrzeb odbył się w ubiegłym roku. Płk Pilarski był dowódcą II Inspektoratu Zamojskiego. Pozostali żołnierze to jego podkomendni. Wszyscy spoczęli w jedynej w Polsce krypcie żołnierzy niezłomnych znajdującej się w bazylice w Radecznicy. W ostatniej drodze towarzyszyli im przedstawiciele rządu, z wicepremierem Jackiem Sasinem, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, kultury, nauki, a także sąsiedzi i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Do tej pory na terenie cmentarza przy ul. Unickiej naukowcy odnaleźli szczątki należące do ok. 20 osób. Trwają identyfikacje pozostałych, jak również przygotowania do kolejnych poszukiwań. Te maja się odbyć jeszcze w tym roku.

Trzech kolejnych Żołnierzy Niezłomnych spoczęło w krypcie bazyliki w Radecznicy (zdjęcia)

Trzech kolejnych Żołnierzy Niezłomnych spoczęło w krypcie bazyliki w Radecznicy (zdjęcia)

(fot. UW)

4 komentarze

  1. Obłuda kościoła katolickiego ! Najpierw Wyszynski po ugadaniu się z komuchami w 50r. nazwał „wykleci” a teraz kk mówi niezłomni i chowają z honorami tych bohaterów tyle ze 70 lat za pózno

  2. Ruskie ich zabiły napisać wprost. Ale kara na nich wróci jak Chinczyki do nich wejdą.