Trwają prace przy kolejnych odcinkach trasy S17. Powstaje też dokumentacja dla pozostałej części drogi (zdjęcia)

Nie ustają prace związane z budową drogi ekspresowej S17. Trasa ma usprawnić ruch pomiędzy Warszawą, Lublinem, Zamościem i przejściem granicznym z Ukrainą w Hrebennem. Ekspresówka ma mieć długość ponad 300 km. Pierwszym odcinkiem była oddana w 2007 roku obwodnica Garwolina a w 2013 roku zakończono odcinek od Lublina do Piask. W kolejnych latach zbudowano obwodnicę Lublina i odcinki z Lublina do Kołbieli.

Obecnie trwa budowa pięciu kolejnych odcinków przyszłej trasy S17 pomiędzy Kołbielą a Zakrętem oraz obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. W miejscu przyszłego węzła Zakręt zmieniono organizację ruchu na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 2. Prowadzone są prace przy obiektach mostowych, a wzdłuż drogi krajowej nr 2 wykonywane są ścianki szczelne. Obecne skrzyżowanie zastąpi trzypoziomowy węzeł, a poniżej obecnego przebiegu drogi będzie biegła jezdnia z Warszawy w kierunku Mińska Mazowieckiego. Trwają też roboty ziemne, profilowane i zagęszczane jest podłoże. Przebudowywane są kolizje z sieciami teletechnicznymi i energetycznymi, budowana jest kanalizacja deszczowa oraz elementy układu odwodnienia. Obecnie zaawansowanie prac wynosi ok. 15 proc., a termin ich ukończenia planowany jest za rok.

Na węźle Lubelska, gdzie znajdzie się skrzyżowanie drogi ekspresowej S17 z autostradą A2 wykonano już nawierzchnię z betonu cementowego osi wschód – zachód, a na osi północ – południe ułożona jest zachodnia jezdnia przyszłej ekspresówki. Na jezdni wschodniej, w śladzie starej drogi krajowej nr 17, częściowo wbudowana jest podbudowa, a na dalszej części przygotowane jest podłoże pod warstwy konstrukcyjne. Powstają drogi lokalne, ustawiane są krawężniki, układana podbudowa i budowane chodniki. W tym przypadku zaawansowanie prac jest już na poziomie ok. 65 proc., a termin ich zakończenia to jesień bieżącego roku.

Od węzła Lubelska do obwodnicy Kołbieli kierowcy korzystają już z jednej jezdni drogi ekspresowej. Wykonawca przez całą zimę prowadził prace, a obecnie, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, wznowił roboty przy układaniu nawierzchni z betonu cementowego na drugiej jezdni. Prowadzone są wzmocnienia gruntu na odcinkach o słabej nośności, budowane są drogi dojazdowe, prowadzone prace wykończeniowe przy obiektach inżynierskich oraz roboty brukarskie. Ustawiane jest ogrodzenie, instalowane ekrany akustyczne, bariery energochłonne, trwa humusowanie skarp i terenów zielonych. Zaawansowanie prac na obu odcinkach jest zbliżone i wynosi od 75 proc. na obwodnicy Kołbieli do 78 proc. na odcinku od węzła Lubelska do Kołbiel. W połowie roku drogowcy planują udostępnić kierowcom obie jezdnie na całej długości. Następnie wezmą się za prace wykończeniowe poza ciągiem głównym, które potrwają do jesieni.

Jeżeli chodzi o obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego, to obecnie wznoszona jest 300-metrowa estakada nad doliną Sołokiji. Budowane są obiekty inżynierskie, w tym wiadukt nad obwodnicą w obrębie węzła Tomaszów Lubelski Północ na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 850. Na około 6 km przyszłej trasy wykonana jest bitumiczna warstwa wiążąca jezdni. Zaawansowanie rzeczowe wynosi ok. 45 proc., a zakończenie prac planowane jest w połowie przyszłego roku.

Jednocześnie trwają też przygotowania do budowy kolejnych odcinków trasy S17. Opracowywana jest koncepcja programowa dla odcinków: Piaski – Łopiennik, Krasnystaw Północ –Izbica, Izbica – Zamość Sitaniec, Zamość Wschód – Zamość Południe, Zamość Południe – obwodnica Tomaszowa Lubelskiego, obwodnica Tomaszowa Lubelskiego – Hrebenne, a także dla drugiej jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Dla czterech odcinków pomiędzy węzłem Zamość Wschód a Hrebennem prowadzone są działania informacyjne. Natomiast dla odcinków węzeł Łopiennik – węzeł Krasnystaw oraz Zamość Sitaniec – Zamość Wschód opracowywane jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej.

(fot. GDDKiA)

Zobacz również

18 komentarzy

 1. Kto na to wszystko dał pieniązki ? Może Wasz kochany Kościół ? Nie kościół pieniążki tylko zabiera i nic nie daje w zamian… Otóż pieniązki dała UE i powinniście UE dziękować i dziekować Niemcom że wyraziły zgodę na akcesję PL z UE. Takie jest moje zdanie i takie pozostanie (dziekować).

  • dzięki UE mamy drogi…a to, ze już się zbliża do końca budowa s17 to jedyna dobra wiadomość ostatnio…jak na zbawienie czekam…bo to dojazd do lotniska…w czerwcu nie będę sie martwiła, ze nie gotowa…bo na doopie trzeba będzie jeszcze trochę posiedzieć…

   • Pani Szanowa o Lotniskach Wojewódzkich zapomniała napisać, o kanalizacji i chodnikach w każdej miejscowości też dziwnym trafem nikt nie wspomniał. Drogi to efekt końcowy tej układanki. O czystych ,pachnących i wygodnych dyskontach spożywczych i drogeriach też. O galeriach handlowych nie wspomnę. Mniemam że Pani pamięta jak Polska wyglądała 1.5.2014..

  • Najmundrzejszy Franio

   Nie podoba mi się w tym wszystkim to ze brak realnych konsultacji społecznych z powodu epidemii

  • W naszym światłym społeczeństwie panuje przekonanie, że pieniądze na wszystko daje partia zwana żartobliwie Prawo i Sprawiedliwość. Przecież dają „pińćset” i trzynastą emeryturę i coś tam coś tam. Zatem w telewizji, również zwanej żartobliwie „publiczną” powiedzą, że na drogi też PIS dał, to światłe społeczeństwo, bohaterowie walki z „komuną”, „patrioci kibolscy” i inni „weterani” walk z „postkomuną” od razu przyjmną to za pewnik. I tak się kręci nasze styropianowe „państwo” poklejone na chama gdzie się da. I chciałbym uczulić, że naszym wspólnym problemem nie jest partia żartobliwie zwana prawo i sprawiedliwość, tylko wszyscy którzy ich popierają i na nich głosują.

   • Dyrektor zakładu

    Kto zniszczył 80% naszych zakładów pracy? Nie kościół, ale państwa ue wraz z Balcerowiczem wykupiły je a potem doprowadziły jako swoją konkurencję do ruiny.To nie kościólł, ale Twoi mocodawcy, którzy oddali Polske Unii. Tak więc trolle, gdyby nie dobry stan gospodarki to mielibyśmy takie autostrady jak za Tuska. Tak te, które miały być w 2012 roku i miały nas łączyć z Ukrainą. To te drogi PiS buduje. Więc PO wskie trolle morda w kubeł.

    • Jak to nie kościół ?? Przecież przez tą instytucję min. moje podatki są przejadane zamiast wspierać rozwój państwa, np. szpitale.

  • nie zasraj się

  • UE kradnie i morduje, a za to to my sami placimy, skladka do UE i lichwa od kredytow sprawi ze zostaniemy z niczym, a za dlugi i drogi zabiora w koncu.

  • Bug cię kocha pamietaj

  • UE nie ma żadnych swoich pieniążków, rozdziela składki 27 państw po 1% PKB, to Niemiaszki powinni dziękować za otwarcie rynku dla swoich biznesów i brak ceł.

  • Dyrektor zakładu

   Kto zniszczył 80% naszych zakładów pracy? Nie kościół, ale państwa ue wraz z Balcerowiczem wykupiły je a potem doprowadziły jako swoją konkurencję do ruiny.To nie kościólł, ale Twoi mocodawcy, którzy oddali Polske Unii.

 2. Zdrowych Świąt Turysto…. Nie spinaj się i nie narzekaj przynajmniej w czasie Świąt. Jeśli przyjdzie Ci korzystać później z tej trasy to może wtedy zacząć „Dziękować „.

 3. Gdańsk-Warszawa-Lublin-Lwów-Tarnopol-Suczawa-Bacau-Gałacz-Konstanca

 4. Oby tylko włoskie firmy nie brały w tym udziału. Mamy już problem z wyburzaniem kilkunastu wiaduktów wybudowanych przez italiańcow.
  Pomyśleć tylko jaki przekręt można zrobić wykonując jezdnię cieńsza o jedyne pół centymetra na długości 50 kilometrow.

 5. Wooow!!! 300 metrowa estakada!!! Super, będzie tak WYSOKA jak wierza Eifla:) ale będzie widok hehee ale chyba wznoszenie tej estakady będzie bardzo bardzo czasochłonne co autorze?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja