Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

To miejsce w regionie stanowi bezpieczną przystań dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy

Jest takie miejsce na mapie naszego województwa, które stanowi bezpieczną przystań dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy. Tym miejscem jest Sanatorium Rehabilitacyjne im. J. Korczaka w Krasnobrodzie. W najbliższy wtorek 28 marca 2023 o godzinie 10.00 otwarta zostanie nowo wyremontowana i dostosowana do specjalnych potrzeb część budynku – kuchnia i jadalnia.

Po wybuchu konfliktu zbrojnego w Ukrainie do Krasnobrodu przyjechała grupa niepełnosprawnych dzieci. Każde z nich jest wyjątkowe. Mieszka tu Katerina, której pasją jest haft krzyżykowy i koralikowy. Katerina ma umiarkowane upośledzenie umysłowe. Spotkać można Oleksandra, który specjalizuje się w malowaniu i wyklejaniu drobnych elementów. Oleksandr ma zdiagnozowane ciężkie upośledzenie umysłowe i wodogłowie.

Uśmiechem powita Was Vadym. Vadym uwielbia taniec i słuchanie muzyki. Chłopiec porusza się na wózku. Jest Olga, która uwielbia śpiewać. Olga jest osobą niewidomą. To przykłady talentów tylko niektórych podopiecznych. Obecnie w Sanatorium mieszka 38 osób z czego 29 osób niepełnosprawnych. To właśnie z myślą o stworzeniu dla nich odpowiednich warunków został przeprowadzony remont.

Od pierwszych dni ich przyjazdu do Polski opiekę nad nimi sprawuje Oddział Rejonowy PCK w Zamościu. Wolontariusze i pracownicy regularnie odwiedzają podopiecznych i prowadzą z nimi zajęcia. Od początku wiedzieliśmy jednak, że oprócz wspólnie spędzonego czasu potrzebne jest „coś” więcej. Coś, co sprawi, że dzieci będą czuły się jak w domu. Potrzebne jest stworzenie sprzyjających warunków dla nich i ich opiekunów. Tak właśnie powstał plan remontu części pomieszczeń. Było to możliwe dzięki współpracy z Niemieckim Czerwonym Krzyżem.

– Każdy kryzys to ludzkie cierpienie. Wśród nich najbardziej narażone są zwykle te osoby, które na co dzień potrzebują pomocy i wsparcia. Mandat Czerwonego Krzyża polega na zaopiekowaniu się przede wszystkim tymi ludźmi, ratowaniem ich życia i ich wspieraniem. Przypadek Sanatorium jest z pewnością jedną z tych sytuacji, w których Niemiecki Czerwony Krzyż dzięki wysiłkom i współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem może wspierać najbardziej potrzebujących – Samuele Tomassini – Szef Biura, Delegat Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Polsce.

(fot. źródło PCK\mat. prasowe)

23 komentarze

 1. Trzeźwiej myślący

  Swoich niepełnosprawnych dzieci mamy pod dostatkiem, a jeszcze importowanych dowieźli.

  • We Lwowie cisza spokój …tam nie ma takich ośrodków. ?? Wstyd

   • „KK” zapomniałeś jeszcze ch**u napisać, że to przecież nie wojna tylko „operacja specjalna”.

 2. Nie uważacie że to już trochę przesada z ta pomocą Ukrainie ?. Może byście się zajęli pomocą naszym POLSKIM dzieciom niepełnosprawnym.

 3. Ja pracuję w przedszkolu i też nie mam dobrego zdania.Bardzo roszczeniowi, wydaje im się,że są pępkiem świata

  • Dolna część pleców

   U nich jest tak, jak obserwuje się u naszych małolatów: dopóki im się daje, to głośno jet: „Kocham cię mamusiu (tatusiu)”, ale spróbuj nie dać, to : „Nienawidzę cie stara ruro (ramolu) !!!”.

 4. Jak będziesz uciekać do niemiec tak samo będą o tobie mówić. ps. niech madki polki się wezmą do pracy, a nie roszczeniowe dej na każdym kroku….

  • Józef, pracują ! Ja też ciężko pracuję i uczciwej wypłaty a nie utrzymywania kogoś dla kaprysu i rozgłosu. Żeby zrobić większe zakupy muszę jechać do Kijowa ,żeby na wszystko starczyło.Mieszkam w Lubyczy Królewskiej mam blisko.Ale nie wiem jakby było gdybym musiała tu wszystko kupić ,a takie sumy.I takim sposobem moje dziecko tam może pójść do ciastkarni czy na inne rozrywki.

 5. @Redakcjo, czy nie można zablokować tych IP z Leningradu? Regulamin, pkt 5.

  • Prawda w oczy kole?

   • Następny rusek, wylęgacie się jak te karaluchy.

    • Każdy Polak nielubiący Ukraińców za rzeź wołyńską jest ruskim trollem.Ukrainitów można tylko lubić i kochać innej opcji nie ma.

  • No tak,bo Polak nie może krytykować tego co sie robi za jego podatki. Od razu musi byc ruskim. Jakos do tej pory nikt tak nie skakał wokół tysięcy uchodzców innych narodowosci. To czysty rasizm ktorego nie chcecie widzieć. Wywyzszanie jednych kosztem drugich. Ciekawe jak sie czują inni ktorzy od lat są w ośrodkach dla uchodzców? Też ich tak przytulają na kazdym kroku? Nie przypominam sobie.

 6. Za dużo dla nich za mało dla Nas. Nieproporcjonalnie

 7. Zobaczycie co się będzie działo jak zaczną traktować ich na równi z nami i skończy się włażenie w d… bez wazeliny.

 8. spokojnie jak to w PISie duży huk mało kasy , tylko w tvp same sielanka

Z kraju