To będzie dożynkowy weekend. Wiele gmin przygotowało swoje imprezy

Żniwa powoli dobiegają końca, nadszedł więc czas na tradycyjne święto plonów. Przedstawiamy szczegóły wydarzeń, jakie w ten weekend odbywać się będą w poszczególnych gminach naszego regionu.

Przed nami długi sierpniowy weekend. Żniwa powoli dobiegają końca, dlatego też w wielu gminach odbędą się dożynki, czyli tradycyjne święto plonów. Dożynki są starym ludowym świętem, wieńczącym żniwa, które tradycyjnie rozpoczyna msza święta. Połączone są one z obrzędami dziękczynnymi, podczas których rolnicy dziękują za ukończenie żniw i prac polowych.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna. W pierwszej kolejności wnoszone są dożynkowe wieńce, które gospodynie z kłosów zbóż, owoców, warzyw czy też polnych kwiatów tworzą przez wiele tygodni, a następnie podczas dożynek wybierany jest ten najładniejszy. Przygotowywane są również tradycyjne przysmaki z danego regionu. Dożynki wieńczy wspólna zabawa na festynie.

W tym tygodniu dożynki odbędą się m.in. w: Nałęczowie, Niedrzwicy Dużej, Łopienniku Nadrzecznym, Skrobowie, Grabowcu, Potoku Górnym, Białopolu, Siedliszczu, Sosnówce, Kocku, Mojsławicach, Annopolu, Dzierzkowicach, Suchodołach, Jeziorzanach, Michowie, Kamionce, Żyrzynie, czy też w Rudniku. Kolejne imprezy zaplanowano w gminach Niemce, Księżpol, Tarnogród, Jabłonna, Wysokie, Markuszów, Ulan-Majorat, Kłoczew, Stary Zamość, Tomaszów Lubelski, Tyszowce i Lubycza Królewska.

Pierwsze imprezy dożynkowe odbędą się w czwartek, kolejne zaś w sobotę i niedzielę. Oprócz tradycyjnych obrzędów dożynkowych i występów lokalnych zespołów organizatorzy zadbali, aby nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Będą też koncerty znanych i lubianych zespołów. Wszystko wskazuje również na to, że sprzyjać będzie też pogoda. Choć przez ostatnie dni aura była kapryśna, to prognozy meteorologów są optymistyczne. Opady mają ustać a temperatura będzie coraz wyższa by w niedzielę osiągnąć nawet 27 st.C.

 

(fot. materiały organizatorów)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Nie mam jak się dostać do Nałęczowa, bo mam awarię pojazdu (zerwałem szprychę w rowerze). Może mógł bym się z kimś zabrać?

 2. Pani ze zdjęcia jak się uśmiecha to widać dziąsła. Nic mnie tak nie mierzi jak taki uśmiech

 3. Ale qu*** masz problem… Słodziutka jak malinka. Pozdrawiam fajną Panią ?

 4. Lilka zazdrościsz. Pani ze zdjęcia jest naprawdę urodziwa, Pozdrawiam

  • Nie jest bardzo brzydka – tylko nie podoba mi się jak odsłania dziąsła. I nie, nie zazdroszczę, bo wolę swój piękny uśmiech – ale cycki to fakt, lepsze. Ale trudno o takie gdy się waży 50 kilo 🙂 chyba,że chirurg pomoże 🙂

 5. Rzecz gustu. Nie dla każdego wyznacznikiem „urodziwości” jest wielkość biustu.
  Jeżeli bym miał już być krytyczny, to niestety uśmiech przekreśla rozmiar biustonosza…ale nie oceniajmy, nikt nie jest idealny 🙂

 6. Kto jest starostami dozynek w Nałęczowie ? wie ktoś?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7176zł -1.02%
  • GBP 4.8652zł -0.77%
  • EUR 4.4011zł -0.25%
  • CHF 4.0887zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Będzie można zjeść i pomóc innym. Zbiórka krwi połączona z imprezą foodtrucków
  W Ogrodzie Saskim w Lublinie odbędzie się filozoficzny piknik rodzinny
  Motocyklowe dni #NeverStopChallenging w Lublinie
  Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Kolejna gra miejska. Tematem przewodnim będzie magiczny Lublin