Terytorialsi przeprowadzili ćwiczenia na wypadek wystąpienia podtopień w regionie (zdjęcia)
12:59 18-02-2021

Żołnierze z batalionu lubelskiego i dęblińskiego, wchodzący w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego 2 LBOT, we wtorek w godzinach popołudniowych zostali zaalarmowani, w związku z panującą sytuacją na głównych rzekach w kraju. W dniu 17 lutego, w godzinach porannych blisko 150 żołnierzy OT stawiło się w swoich macierzystych batalionach, by następnie udać się w rejon ćwiczeń tj. na teren Twierdzy Dęblin.
Terytorialsi realizowali zadania związane z działaniami przeciwpowodziowymi, jak np. budowa i umacnianie wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, doskonalili umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto realizowali ćwiczenia z obsługi sprzętu wchodzącego w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego, będącego na wyposażeniu 2 LBOT.
Moduł zadaniowy to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, spowodowanych np. klęskami żywiołowymi. W jego skład wchodzą, m.in.: samochody ciężarowe, terenowe, pojazdy sanitarne, quady, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe do zabezpieczenia prac w nocy, łodzie z silnikiem zaburtowym, a także drobny sprzęt inżynieryjno-saperski jak: piły spalinowe i kombinezony do pracy w wodzie. Jednym z ważniejszych aspektów działania modułu jest jego mobilność i szybkość stawiennictwa żołnierzy i sprzętu w rejon działań przeciwkryzysowych.
Tego typu ćwiczenia służą przede wszystkim sprawdzeniu ludzi, sprzętu oraz procedur przeciwkryzysowych w 2 LBOT. Warto dodać, że kompanijny moduł zadaniowy był już użyty kilkakrotnie, m.in. podczas usuwania skutków trąby powietrznej, jaka nawiedziła okolice Wojciecha w 2019 r.
Obecna sytuacja powodziowa w województwie lubelskim jest stabilna. Synoptycy jednak przewidują ocieplenie, co może wpłynąć na poziom wód w Wiśle. Ćwiczenia w Dęblinie potwierdziły, ze żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w razie potrzeby są gotowi do działań przeciwpowodziowych.
(fot. nadesłane LBOT)
Muszą coś robić… łaski nie robią… trudno im płacić za samo siedzenie, czy pozowanie do zdjęć
a po co dzisiaj ???!!!! jutro i pojutrze będą mieli okazję działania…po co wydawać pieniądze na ćwiczenia dzień przed ???!!!
Nigdy niezostanieta zolniezammi jestesta miesem armatnim tak jak osp to nie straz pozarna
A ty nigdy nie będziesz homo sapiens.
Ale wam szkoda że sie bawią za wasze pieniądze hehehehe
gul skacze a poza tym składali przysięgę i są żołnierzami i to niezależnie od waszego
uznania. pozdrawiam.
a po co te chelmy w ratowaniu na wodzie zeby sie latwiej samemu utopic po wpadniecoiu do wody?
Jakie zarobki z 5 tyś chociaż da się zarobić ?
No tak,do łucznika Radom oddali 80.000.grotow do remontu i nie mają jak strzelać i kiedy,to teraz w słoneczny patrol się bawią.