Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Ten lód mógł kogoś zabić”. Apel do zarządców i właścicieli budynków o odśnieżanie (zdjęcia)

Dzisiaj przed południem z jednego z dachów w Lublinie spadły sporych rozmiarów kawałki lodu. Jak relacjonuje nasz Czytelnik, gdyby komuś spadły one na głowę, mogły doprowadzić do poważnych ran, a nawet śmierci.

We wtorek przed południem z jednego z bloków mieszkalnych nieopodal centrum Lublina spadły sporych rozmiarów kawałki lodu i runęły w pobliżu naszego Czytelnika. Jak nam przekazał, mogło dojść do tragedii. Tak duże kawałki lodu mogły poważnie zranić kogoś w głowę, a w najgorszym przypadku zabić przypadkowego przechodnia. Nietrudno sobie wyobrazić zagrożenie w postaci kilogramowego kawałka lodu, który z impetem spadając z dachu z kilkunastu metrów uderza kogoś w głowę. Taka bryła może mieć prędkość ponad 50 km\h.

Zarządco pamiętaj o śniegu na dachu!

Panujące obecnie warunki atmosferyczne oraz temperatura powietrza powodują, że śnieg zalegający na dachach budynków robi się ciężki i zaczyna się osuwać. Dodatkowo wahania temperatury będą sprzyjać tworzeniu się sopli lodowych. W związku z tym służby przypominają i apelują do zarządców i właścicieli budynków, również tych wielkopowierzchniowych o bieżące odśnieżanie dachów i usuwanie sopli lodowych. Zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników. Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Niedopełnienie tych obowiązków jest zagrożone karami

Mówi o tym nie tylko ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, ale także kodeks wykroczeń oraz ustawa o prawie budowlanym. Zgodnie z art. 117 kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Pamiętajmy, że osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, może również ponieść odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze swojej nieruchomości.

Apel do kierowców

Obowiązek spoczywa także na kierowcach, a jest nim odśnieżanie samochodu. Zalegający śnieg i zaszronione szyby ograniczają widoczność, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Podczas oczyszczania auta  pamiętajmy także o tablicy rejestracyjnej, lusterkach oraz światłach.

O obowiązku tym mówi Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 66 ust.1 pkt 1 i 5 pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nawet mandatem karnym.

14 komentarzy

 1. Za nie odsnierzanie posesji powinna być kara conajmniej 10.000zł. Prawie się wywruciłam wczoraj przez jakiegoś wieśniaka ktury nie raczył odsnierzyc swojej posesji. No ale czego oczekiwać narud głupi głosujący na tuska to i odsnierzaniem się nie zajmie wszystko najlepiej niech państwo za ludzi robi odśnierzanie chodnika to powinien być ważny obowionzek

 2. A co maja robić kierowcy aut jadących za TiRami z których spadają tafle lodu z dużą prędkością ???!!! Czy ktoś to kontroluje ??? Trasa S-19 w kierunku Rzeszowa i droga 747 w kierunku Bełżyc

  • Niestety nikt, kierowcy tirów bronią sie że nie mają uprawnień do pracy na wysokości a na mopach nie mają specjalnych ramp. Właściciele firm mają to w nosie, bo kar za bardzo za to nie ma. A Janusz Trans nie miał był na kilka rat leasingu swojego bmw x5. Bronią się też tym, że to wina państwa i przepisów. Nie wiem czy to prawda ale tak zrozumiałem z wypoowiedzi na forach.
   A czy policja to kontroluje to tez nie wiadomo. Pewnie zrobią z jedną dwie akcje pokazowe i na tym się skończy. Bez powstania komisariatów autostradowych lub służby która się tym zajmie to jedyne rozwiązanie to patrzeć w górę i nie jechać zbyt blisko tira. No i się rozglądać.

 3. Zarządco pamiętaj o śniegu na dachu! A przechodniu o jakimkolwiek kasku na baniaku.

  • …a ty taka mądra wprost z radami, gdy spada lód taflami, nic nie pomoże nawet przykrywka z baniakami.

 4. Poprosimy o kolejne 57 fotek tych bryłek. Płacicie za ilość?

  • Dziś jest dzień szukania na siłę tematów na artykuł.
   Nie ma sensownej treści, to dużo zdjęć będzie. 🙂

 5. Gdzie jest i co robi straż miejska?

 6. Do dziś miejsca w strefie płatnego parkowania w centrum są nie odśnieżone…

Dodaj komentarz

Z kraju