690 680 960

Telewizor, łopata i… gipsowy marynarz. Wakacyjna fala kradzieży w polskich hotelach

Polacy masowo wyruszyli na wakacje, a niektórzy przywiozą z nich coś więcej niż dobre wspomnienia: ręczniki, żarówki, sztućce, telewizory czy lodówki zabrane z hoteli i apartamentów. Aż 81 procent właścicieli przyznaje, że w tym sezonie w ich obiektach noclegowych doszło do kradzieży – wynika z danych portalu Noclegi.pl.

Ankieta została przeprowadzona wśród właścicieli obiektów noclegowych – hoteli, pensjonatów, apartamentów czy domów gościnnych z całego kraju. Aż 81 procent z nich miało do czynienia z kradzieżą. Sprawa najczęściej pozostaje między gościem a właścicielem – 43 procent właścicieli kontaktuje się z gościem i prosi o zwrot zabranej rzeczy lub zapłacenie za nią, a aż 41 procent ankietowanych nie robi nic, traktując te straty jako element prowadzenia biznesu. Zaledwie 1 procent spraw kończy się na policji, najczęściej w przypadku przedmiotów o wyższej wartości.

– Z droższych rzeczy jest to najczęściej telewizor czy lodówka, komplety zastawy kuchennej i małe sprzęty AGD, choć zdarzyło się, że z pokoju zginął grzejnik” – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl i dodaje, że większe straty ponoszą właściciele apartamentów, w których jest mniejszy nadzór nad pokojami niż w przypadku hoteli. Jednak i w hotelach kradzieże się zdarzają. Giną przede wszystkim sztućce, ręczniki, pościel, suszarki, ale też papier toaletowy. A także żarówki – bywa, że w pokoju nie zostaje ani jedna – opowiada.

Większość z tych sytuacji hotelarzy już nie dziwi. Choć wciąż goście potrafią ich zaskoczyć, kiedy z pokoju ginie krzesło i atlas grzybów, z łazienki szczotka do toalety, z kuchni przedłużka do zlewu o wartości półtora złotego, a z ogródka grabie, łopata i elementy skalniaka.

Dużą „popularnością” cieszą się elementy dekoracyjne: ozdobne wazy, narzuty. W czasie tych wakacji właściciela zmieniły między innymi pamiątkowa gipsowa głowa marynarza, żeliwna popielniczka w kształcie żółwia czy obraz, który odnalazł się w bagażniku gościa, który się właśnie wymeldował.

Przyłapani na gorącym uczynku wypierają się, mówią o pomyłce czy własnym gapiostwie, czasem reagują agresją. Najczęściej jednak oddają pieniądze lub zabrane przedmioty. Jeśli nie – to tak, jak w przypadku właściciela obiektu, który na miejskim monitoringu rozpoznał zmierzającego do lombardu człowieka z dużym pakunkiem, owiniętym w prześcieradło z apartamentu – można powalczyć o odzyskanie mienia na drodze sądowej.

Ankietowani określają swoje straty w tym sezonie na kwoty od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

(fot. pixabay.com)

15 komentarzy

 1. tusek moja Mama nie mówi do mnie jesteś udręką

 2. Prezydęnt bul dał przykład POdwyborcom.

 3. ,,Dzięki PiS polski cham czuje się dumny ze swojego chamstwa”.

 4. 500+ pojechało na wakacje

  • O żebyś wiedział…. I bon turystyczny….

   • Pobyt za 500 +, Państwo za darmo daje pieniądze, to uważają, że wszystko im się należy. Prmm

  • Weź mnie nie irytuj.
   W tym roku mi kraj docelowy wakacji zamknęli i musiałem wczasy w Polsce spędzić.

   Bezzębne, jak i prezes wszystkich Wolaków, bydło.
   Naprana od rana, śmierdząca, niepotrafiąca się ubrać normalnie tłuszcza.
   Wieczny jazgot muzyki i wrzask „500+”, których nikt nie pilnuje, bo stary żłopie piątego Żubra przed trzynastą, a stara ma gdzieś.
   Choć nie, nie bydło to złe słowo, krówki są przecież pożyteczne, obrażam je porównując je do turystów z Polski.

 5. Seba - ojciec Frania

  Mieliśmy kiedyś takiego prezydenta, ponoć też zabierał żyrandole. Normalnie POrażka

 6. POpaprańce nadal myślą że ryży rządzi i można bezkarnie kraść.

 7. Jak to jest redakcjo, że mój wpis o cebulakach nie przechodzi, a niejaki kuba nazywa ludzi bydłem i to jest ok?

  • Ludzi?
   Wolne żarty 🙂

   A co do „słów kluczowych alertów” to polityki redakcji nie rozumiem – nieogarniętego cyklisty nie nazwiesz już „cudownym dzieckiem dwóch ped*łów”, bo nazwa urządzenia do naciskania stopą, połączonego korbą z suportem, a potem przez koło łańcuchowe z łańcuchem już tutaj nie przejdzie 🙂

 8. ale wstyd, jednak nie bez powodu krąży opinia, że Polacy to złodzieje

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie