Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Tak będzie wyglądał nowy stadion żużlowy w Lublinie (wizualizacja)

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zaprezentował w czwartek koncepcję nowego stadionu żużlowego. Obiekt ma się pojawić w rejonie ul. Krochmalnej i Ciepłej,

– Tak będzie wyglądać nowy stadion żużlowy w Lublinie. Będzie wspaniałą efektowną konstrukcją. Podjąłem też decyzję, że zbudujemy go w nowym miejscu w rejonie ul. Krochmalnej i Ciepłej, a nie przy Al. Zygmuntowskich. Do czasu zakończenia budowy nowego obiektu mecze Speed Car Motoru Lublin będą się odbywać na stadionie przy Al. Zygmuntowskich – poinformował oficjalnie w czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W związku z planami budowy stadionu żużlowego od samego początku pod uwagę brane były dwa warianty. W pierwszym Miasto planowało zakup terenu pod nową lokalizację stadionu, w drugim przebudowę stadionu przy Al. Zygmuntowskich, co łączyłoby się z koniecznością czasowej adaptacji stadionu Arena Lublin na potrzeby rozgrywania meczów żużlowych w okresie przebudowy obiektu, najwcześniej po zakończeniu okresu trwałości projektu – od stycznia 2021 r.

Teren, na którym ma powstać nowy stadion, położony jest w obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą z dnia 25 października 2018 r. obejmującym ulice: Dworcowa, Krochmalna, 1-go Maja, Al. Zygmuntowskie i Piłsudskiego – gdzie wskazano tereny zieleni parkowej z dopuszczeniem sportu i rekreacji oraz zabudowy usługowej. Wybudowanie stadionu w nowej lokalizacji wymaga zmiany parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu. Uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu Rada Miasta przyjęła w styczniu 2019 r. Do chwili obecnej zebrano wnioski do planu, trwa faza projektowa nowego dokumentu.

W pierwszym kwartale 2020 r. projekt planu trafi do opiniowania do Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz uzgodnień z instytucjami. Po ich uzyskaniu będzie wyłożony do wglądu publicznego.

Nowy stadion

Zgodnie z koncepcją nowego stadionu trybuny pomieszczą ponad 15 tys. osób. Projektowany stadion będzie przeznaczony do organizacji imprez sportowych dla dyscyplin motosportu takich jak: żużel, supercross, karting, drifting, Freestyle MotoCross, mini żużel. Obiekt umożliwi organizację imprez motosportu najwyższej rangi, w tym imprez międzynarodowych. Dodatkowo, w miarę możliwości, obiekt będzie można wykorzystać do organizacji takich imprez jak koncerty, targi czy pokazy.

Projekt zakłada budowę parkingu, budynków pod trybunami związanych z obsługą kibiców: toalety dla kibiców, punkty pierwszej pomocy, punkty gastronomiczne Powstanie też park maszyn zawierający pomieszczenia służące jako zaplecze dla sportów żużlowych. Na poziomie terenu zaprojektowano 10 wygrodzonych stałym ogrodzeniem zespołów dla kibiców. Taki podział pozwala na wydzielenie 10 sektorów na widowni, które mogą niezależnie funkcjonować. Do każdego zespołu/sektora prowadzą bramki wejściowe.

Kompleks boisk

Gotowa jest koncepcja budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego z zespołem boisk piłkarskich wraz niezbędną infrastrukturą. Inwestycja jest przeznaczona dla dzieci, młodzieży i dorosłych trenujących sport wyczynowo i lokalnych klubów sportowych. Pozwoli na zabezpieczenie bazy treningowo-meczowej o wysokim standardzie i zmniejszy koszty ich funkcjonowania związane z rozproszeniem bazy treningowej. Budowa obiektu odciąży obecnie wykorzystywane boiska typu „Orlik”, boiska treningowe przy stadionie Arena Lublin.

Na terenie kompleksu w 2 etapach powstaną: 4 boiska piłkarskie z murawą z trawy naturalnej, 2 boiska piłkarskie z murawą z trawy sztucznej, 1 boisko dla bramkarzy z murawą z trawy sztucznej, budynek magazynowo-socjalny wraz z kawiarnią oraz szatniowy. W sąsiedztwie powstaną alejki spacerowe, place dla wypoczynku, skatepark, siłownia plenerowa oraz place zabaw, a także strefy zieleni urządzonej i parkingu.

Tak będzie wyglądał nowy stadion żużlowy w Lublinie (wizualizacja)

Tak będzie wyglądał nowy stadion żużlowy w Lublinie (wizualizacja)

(fot. FB Krzysztof Żuk)

54 komentarze

 1. Kuźwa pisowskie dzieci kwiaty zaatakowały późnym wieczorem.

 2. itor 19 grudnia 2019 o 17:51

  Ani jednego komentarza co do projektu, pojemności itp. Ludzie, co się z wami dzieje? Wszędzie wepchniecie zaj**ana politykę. Wypadek na trasie do piask – wina Tuska. Budują nowy stadion – złodzieje, ukrywają prawdziwy dług. Czy wy już do reszty utraciliscie jakakolwiek radość z życia, zmian, które następują w mieście?? Jeśli tak, i jeśli rzeczywiście jest wam tak źle, to polecam rzucić się na line albo pod koła pociągu. Po co kontynuować tak żałosne życie, w którym wszyscy chcą was tylko okraść albo wyr**hać w dópe

  żal pl 19 grudnia 2019 o 18:49

  Niestety każda inwestycja, która powstaje w mieście jest z miejsca oceniania przez wyznawców jednej słusznej partii – dla nich jakakolwiek radość z życia i zmian następujących w mieście jest wykluczona.

  Nic dodać, nic ująć.

  • no wiesz, jakoś mnie nie jara kolejny stadion. takie inwestycje powinny realizować same kluby z własnych pieniędzy – jeśli faktycznie jest popyt na daną dyscyplinę i zainteresowanie drużyną, to pieniądze płyną. natomiast miejski stadion można budować dla kilku osób, bo unia da 45%. nie widzisz, że te 55% dopłacasz Ty czy ja? czy stadion żużla uszczęśliwi 100% mieszkańców, czy może 5%? niech się te 5% składa jak im igrzysk mało… z dróg korzystają natomiast wszyscy!

 3. Najbardziej szkoda terenów zielonych. Tych wielkich drzew które tam są. Gorki Czechowskie, teraz tu wielki zielony teren zostanie zabetonowany. Tam można spotkać zajace, bażanty, wiewiorki i bobry. Od ryku motorów jakiego kolwiek ptaka ciężko będzie zobaczyć w okolicy

Z kraju

Sport