Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Tabletki „dzień po” tylko w 18 aptekach na Lubelszczyźnie. Najwięcej w stolicy regionu

Od początku maja dostępna jest antykoncepcja awaryjna bez konieczności wizyty u lekarza. Wystarczy zgłosić się do apteki. Do tej pory pigułkę „dzień po” można dostać jedynie w sześciu powiatach naszego regionu.

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że blisko 770 aptek w całym kraju podpisało umowy na realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Chodzi o sprzedaż antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletki „dzień po”. Jeżeli chodzi o województwo lubelskie, dostępność tych środków zapewnia 18 aptek. Najwięcej z nich, gdyż 8, znajduje się w Lublinie, po 3 w Chełmie i Puławach a po 1 w Zamościu, Krasnymstawie, Łęcznej oraz w Piotrowicach w gminie Strzyżewice.

Zgodnie z obowiązującym od początku maja rozporządzeniem Ministra Zdrowia, antykoncepcja awaryjna dostępna jest dla osób od 15 roku życia w ramach tzw. usługi farmaceutycznej. Oznacza to, że receptę wystawia nie lekarz lecz farmaceuta po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką, podczas którego ma ustalić, czy wydanie medykamentu jest uzasadnione i bezpieczne.

Co ważne, w przeciwieństwie do wizyty u lekarza, w przypadku osoby niepełnoletniej nie jest wymagana obecność czy zgoda opiekuna. Oczywiście rozmowa farmaceuty z pacjentką ma się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu lub w sposób gwarantujący dyskrecję. Łatwy dostęp w aptece do bezpiecznej antykoncepcji awaryjnej ma także zmniejszyć ryzyko, że kobiety będą szukać takich leków w nielegalnym obrocie, sięgać po metody niesprawdzone, nieskuteczne lub szkodliwe dla zdrowia.

Udostępniona została też mapa, na której umieszczono wszystkie apteki, w których dostępne są tabletki. Można się z nią zapoznać na stronie pacjent.gov.pl. Jak wyjaśnia NFZ, dostępność antykoncepcji awaryjnej w ramach pilotażu jest zapewniona w całej Polsce. Jednak patrząc na listę okazuje się, że na 20 powiatów w województwie lubelskim, lek ten oferowany jest jedynie w 6 z nich. Fundusz wskazuje jednak, że apteki cały czas mogą przystępować do pilotażu, więc ich liczba może cały czas rosnąć.

40 komentarzy

 1. wiadomo ile taka tabletka kosztuję?

  • dosyć dużo, dlatego nie mam wątpliwości, nie będzie ona nadużywana bo zwykła antykoncepcja na przykład drovelis za ta kwotę zabezpieczy na mniej więcej 1,5 miesiąca

 2. chore co się dzieje

  i to jest właśnie POtola i jej nierządy ! a gdzie 1oo obietnic wyborczych? gdzie benzyna za 5.19zł/l gdzie kwota wolna od podatku 60 tys? itd itd ! za to bezmózgowcy wyborcy macie swoje PO i bardzo dobrze nie powinniście się rozmnażać ! :]

  • Dziadek Józek ze Slamsowa

   Ale tobie śmiało można życzyć wszystkich stosunków płodnych. Od zaraz.
   Pamiętaj: po 800 na każdego łebka dostaniesz. Cieszysz się ?

  • Co ty bredzisz człowieku. Przecież to pis był przeciwny temu od samego początku….
   Obietnice wyborcze?
   Zanim odbudujemy kraj z ruiny do jakiej doprowadził go pis jeszcze trochę czasu minie… ceny benzyny…?
   Był okres za pisu kiedy blisko 10 zł za litr kosztowała. ..

   • Tak kosztowała 10 zł – dziwnym trafem na terenie „działania” niejakiego wiceministra Kołodzieja !

 3. czyli 17 dorobkiewiczów /”biznesmenów” z Lubelszczyzny będzie się dorabiać na małolatach bez zgody ich matek i ojców – prawie jak sutenerstwo ale za przyzwoleniem uprawiających nierząd w „rządzie” .!!!!! Wybiórcy mata co chcieliśta a będzie jeszcze więcej już za paręnaście dni – zawijać rękawy i na szparagi tam „przyjaciele” czekają .

  • To ta tabletka ma zastosowanie wyłącznie dla młodzieży?
   Bo coś mi uciekło.
   Pełnoletniemu też gumka może strzelić czy się zsunąć.
   Chcesz błyszczeć to leć do Jarosława, posmaruje cię lubrykantem z brokatem 🤣
   A story, bez brokatu bo unia zakazała 😆

Dodaj komentarz