Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Sto milionów euro unijnych środków na budowę ekspresówki. Trasa ma być dostosowana do celów wojskowych

Droga ekspresowa między Chełmem a granicą w Dorohusku zostanie dostosowana do celów wojskowych. Trasa uzyskała znaczenie strategiczne dla obronności kraju.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska na dofinansowanie trasy S12. Chodzi dokładnie o zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin. Pieniądze pochodzą ze specjalnej puli o nazwie Mobilność Wojskowa. Komisja Europejska przeznaczyła na to zadanie 64 mln euro. Jak wskazują drogowcy, stanowi to 50 proc. wydatków kwalifikowanych na realizację inwestycji.

Trasa ta, z uwagi iż ma prowadzić do jednego z największych przejść granicznych z Ukrainą, uzyskała znaczenie strategiczne dla obronności kraju. Dlatego też została włączona w projekt, którego celem jest stworzenie infrastruktury drogowej o wysokiej przepustowości, dostosowanej do wykorzystania zarówno dla celów cywilnych, jak i wojskowych.

Jak wyjaśnia Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału GDDKiA, uzyskanie tego typu dofinansowania wiąże się z przystosowaniem trasy do ruchu pojazdów osobowych oraz ciężkich. Mowa tu m.in. o zaprojektowaniu odpowiednio mocnych mostów i wiaduktów.

Wcześniej GDDKiA otrzymała dofinansowanie na pozostałą część odcinka między Chełmem a Dorohuskiem, czyli ponad 5 km trasy od MOP Teosin do samej granicy z Ukrainą. Wówczas było to 38 mln euro.

Autor: redakcja

14 komentarzy

 1. Golec (czyt. bolec)

  Czyli będzie wojna.

 2. Wałęsa gdzie moje 100 milionów?

 3. Najpierw złoją nas podatkami ,potem dadzą trochę euro a lemingi się cieszą …

 4. według PiS wspólnota wyimaginowana a pieniądze prawdziwe, zrobią wszystko aby podłączyć się do tego źródła a pisowscy przestępcy jako pierwsi

  • lekarz juz przyjmuje chociaz twój przypadek jest beznadziejny podobnie jak Tuska

 5. tfusk oddawaj nasze pieniądze z OFE

 6. Szybcie budować bo jak ruskie popędzą banderowców to się korki od uchodxców porobią na dotychczasowej

  • nie kryty krytyk

   cos tej drugiej armii świata twoim braciom nie wychodzi ten podbój Ukrainy w 3 dni operacji specjalnej.
   rafinerie już też nie działają tak prężnie. z statków w wojnie lądowej mają już łodzie podwodne, a podniecają się zdobyciem ruin Wsi przygranicznej, Ot twoi bohaterzy, w tym czasie zanim oni ukraine zajmą to trzeba ten asfalt już będzie łatać 😉 Avdiivke zdobywali prawie 10 lat od 2014 roku, półtorej roku pełno wymiarowej wojny. a ty na kijów chcesz iść XD

Dodaj komentarz