„Ta woda nie nadawała się nawet do mycia”. Awaria głównej magistrali wodociągowej przyczyną zanieczyszczenia wody w Parczewie (zdjęcia)

Mieszkańcy Parczewa zgłosili nam, że w okresie świątecznym pozbawieni zostali wody do picia, a nawet mycia. Jak się okazuje, przyczyną takiego stanu rzeczy była awaria magistrali wodociągowej zasilającej mieszkańców miasta.

Od mieszkańców Parczewa otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia wody w wodociągu. Jej jakość była taka, że nie nadawała się do picia, a nawet mycia. Jak się okazuje, wszystkiemu winna była awaria magistrali wodociągowej zasilającej miasto.

– Zły stan jakości wody w dniach 22 i 23.12.2020 roku był następstwem awarii sieci wodociągowej. Dnia 22.12.2020 roku około godziny 14 awarii uległa główna magistrala wodociągowa zasilająca miasto Parczew w wodę. Magistrala wodociągowa eksploatowana jest od 1997 roku. ZUK prowadzi prace mające na celu pozyskania funduszy na wymianę tego strategicznego odcinka sieci. Powstała awaria na dzień przed świętami Bożego Narodzenia zmusiła nas do uruchomienia rezerwowego wodociągu o znacznie niższej średnicy. Nieakceptowaną przez naszych odbiorców barwę wody spowodował nadmiar osadu korozyjnego zgromadzonego w rurach, który przedostał się do wody w wyniku gwałtownej zmiany kierunku przepływu wody oraz intensywności jej przepływu. Takie zdarzenia mają miejsce najczęściej w wyniku awarii sieci wodociągowej i to zarówno w momencie jej powstania jak i po jej zakończeniu. Ponowne uruchomienie naprawionego rurociągu po usunięciu awarii również powoduje zerwanie osadów. W takim przypadku instalacja wymaga wypłukania – tłumaczy Marek Perliński prezes zarządu Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o. z siedzibą w Parczewie.

22 grudnia pracownicy wodociągów płukali sieć wodociągową, a w pierwszej kolejności działania te prowadzone były na osiedlach mieszkaniowych w zabudowie wielorodzinnej tj. blokach należących do spółdzielni mieszkaniowej oraz wspólnot mieszkaniowych. Prace związane z płukanie sieci zostały wznowione w Wigilię.

– Płukanie sieci prowadzone było w kolejności przyjmowanych zgłoszeń o złej jakości wody. Aby zapewnić ciągłość w dostawach wody do bloków na wyższe kondygnacje rezerwowym wodociągiem o mniejszej średnicy zmuszeni byliśmy zwiększyć ciśnienie oraz przepływ, co wiązało się ze zwiększeniem prędkości strumienia wody, powodując samooczyszczenie rur. Czas przygotowań świątecznych spowodował dodatkowo nienotowany dotychczas rozbiór wody. Wydajność ujęcia wody dla miasta Parczew wynosi 140 m sześciennych na godzinę, a w Wigilię pobór wody wynosił ponad 170 m sześciennych – wyjaśnia Marek Perliński.

Nasi Czytelnicy narzekali, że zostali pozbawieni czystej wody na okres świąt, co więcej musieli sami zaopatrzyć się w jej zapas. Jak wyjaśnia prezes ZUK, osoby z domów jednorodzinnych zgłaszające problemy z jakością wody były instruowane o możliwości samodzielnego wypłukania przyłącza.

– Przyłącze wodociągowe można wypłukać samodzielnie spuszczając maksymalnie nie więcej nic 200 litrów wody sedesem lub kranem znajdującym się na zewnątrz budynku. Spółka eksploatuje ponad 3000 przyłączy wodociągowych i nie była w stanie wykonać płukania wszystkich przyłączy. Priorytetem prac wykonywanych przez pracowników Spółki było jak najszybsze ustabilizowanie pracy ujęcia wody i sieci wodociągowej, aby na okres Świąt Bożego Narodzenia zapewnić naszym odbiorcom możliwość korzystania z wody – dodaje prezes ZUK.

Jednocześnie po zgłoszeniach do pogotowia wodno-kanalizacyjnego, pracownicy dodatkowo wykonywali płukanie zgłaszanych odcinków sieci wodociągowej.

– Jeżeli czytelnicy zgłaszający problem do Państwa redakcji chcą indywidualnego sprawdzenia stanu swojego przyłącza prosimy o podanie ich adresów lub indywidualne zgłaszanie się do działu wodociągów. Zgłoszenia mogą byt dokonane osobiście do dziale wodociągów w Parczewie na ul. Siemieńskiej 18, telefonicznie pod nr tel. 833551277 lub mailem [email protected] Szanownych odbiorców przepraszamy za zaistniałe niedogodności jednak na niektóre zdarzenia nie mamy wpływu – wyjaśnia Marek Perliński.

(fot. nadesłane, ZUK Parczew)

Zobacz również

4 komentarze

 1. Takie awarie są stałe i występują regularnie w każdą Wigilię i w Wielką Sobotę. Przypadek?

 2. Ja również korzystam z wody miejskiej z Parczewa i miałem czystą wodę w Wigilię, nie mam żadnych filtrów do wody a tylko było chyba mniejsze ciśnienie albo duży pobór wody bo dłużej napełniała się wanna do kąpieli. NIE JEST TAK ŹLE z tą wodą. Gorzej mieli mieszkańcy GDAŃSKA.

  • Bartek -albo Twój ojciec to dyrektor ZUK (lub sam nim jesteś) albo….. zapraszam pokażę filtr po 1 tyg od złożenia…..

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja