Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Szpital Dziecięcy dostanie blisko 5,5 mln zł wsparcia. Sytuacja placówki się poprawia

Oddala się widmo zapaści finansowej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Po tym, jak koszty przebudowy placówki wzrosły dwukrotnie, zaczęło brakować pieniędzy nawet na składki ZUS.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego poinformował, że udało się uzyskać dodatkowe środki dla znajdującego się w fatalnej sytuacji finansowej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Placówka otrzyma ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania na realizowany właśnie projekt przebudowy. Dziś Jarosław Stawiarski wręczył dyrektorowi szpitala Ryszardowi Śmiechowi aneks do umowy. Z dokumentu wynika, iż ponad 3 mln zł stanowią fundusze unijne, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z Budżetu Państwa.

Poważne problemy finansowe szpitala mają związek właśnie z prowadzoną inwestycją. Chodzi m.in. o gruntowną przebudowę Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń. Rozpoczęte trzy lata temu prace miały kosztować 59,1 mln zł. Jednak sytuacja na runku budowlanym sprawiła, iż koszty wzrosły niemal dwukrotnie, do ponad 117 mln zł. Doszło do tego, iż szpital nie miał pieniędzy nawet na opłaty składek ZUS swoich pracowników.

– To już kolejne zwiększenie dofinansowania w ramach tego projektu. Obiecałem panu rektorowi, że wszystkie tzw. wolne środki z kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 będziemy starali się lokować w dziecięcy szpital kliniczny. Na tym nie kończymy, bo pieniądze jeszcze pozyskamy – zadeklarował marszałek Jarosław Stawiarski.

Placówka jest jedyną w regionie wysokospecjalistyczną lecznicą dla dzieci. Trafiają do niej pacjenci z terenu całego województwa lubelskiego, a także z różnych stron kraju. Rocznie hospitalizowanych jest tu ok. 30 tys. pacjentów.

– Szpital dziecięcy jest jedynym szpitalem w regionie, który posiada centrum urazowe z lądowiskiem, oddział intensywnej terapii, kardiologię czy stację dializ. Umiejscowienie w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym pięciu oddziałów przyspieszyło prace i umożliwi zakończenie zadania w terminie – mówił dyrektor szpitala dziecięcego Ryszard Śmiech.

Remont ma się zakończyć w październiku.

(fot. UMWL)

8 komentarzy

 1. tylko przekładają z jednej kupki na drugą

  • Cooo, komu, tam nie potrafią leczyć, masakra czyja to decyzja, czy ktoś nie jest powiązany z kimś??

 2. Pani Rektorze może czas na zmianę dyrektora skoro ten nie daje rady… Może jednak Pan inżynier nie zna się na wszystkim…

 3. Do trzech razy sztuka.

 4. No to ładne zmiany

  Podnieśli rekordowo składkę zdrowotną, medyczni dostali znaczne podwyżki a bałagan jeszcze gorszy niż był.

 5. Wzruszyłem się tą precyzyjną szczodrobliwością, nawet 40 groszy nie żałowali…
  I zauważcie: na polskie dzieci !

 6. nie_cierpie_politykow

  Kiedy ktoś zacznie przyglądać się pracy Pana Dyrektora? Czy jeszcze nikt nie zwrócił uwagi na to, że w USzD źle się dzieje, odkąd zmieniła się dyrekcja?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo