Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Święto Wojska Polskiego w Lublinie (zdjęcia, wideo)

We wtorek w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Główne uroczystości miały miejsce na Placu Zamkowym. Święto Wojska Polskiego jest jednym z najważniejszych świąt w Rzeczpospolitej. Ustanowione zostało w roku 1992 na pamiątkę Bitwy Warszawskiej zwanego również „Cudu nad Wisłą”.

Tegoroczne obchody w Lublinie rozpoczęła msza święta, którą poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem nieznanego żołnierza. Po nabożeństwie poczty sztandarowe, pododdziały i zgromadzeni goście przeszli z Archikatedry na Plac Zamkowy, gdzie uroczystości rozpoczęło złożenie meldunku szefowi sztabu 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, odegranie hymnu państwowego przez orkiestrę wojskową i podniesienie flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Po zakończeniu uroczystości na Placu Zamkowym uczestnicy przeszli na błonia pod lubelskim Zamkiem. Tam do  godziny 17.00 będzie trwał piknik wojskowy.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 1920 r. rozstrzygnęły się losy Polski i Europy. 103 lata temu Wojsko Polskie rozpoczęło kontrofensywę, której efektem było odepchnięcie wojsk sowieckich nacierających na Warszawę. Inwazja bolszewików była śmiertelnym zagrożeniem dla nowo powstałego po 123 latach zaborów państwa polskiego. Od kwietnia 1920 r. siły polskie były w stałym odwrocie, a Armia Czerwona zajmowała kolejne fragmenty terytorium Rzeczypospolitej.

13 sierpnia rozpoczęła się kluczowa dla dalszych losów wojny batalia, która do historii przeszła jako Bitwa Warszawska. Tego dnia Sowieci wyparli polskie wojska z Radzymina, jednak stoczona w kolejnych dniach bitwa pod Ossowem przyniosła zwycięstwo Polsce. 15 sierpnia Radzymin został wyzwolony, a dowodzona przez Józefa Piłsudskiego polska kontrofensywa, która ruszyła znad rzeki Wieprz, dotarła na tyły wojsk atakujących Warszawę, przełamując sowiecką obronę. Wojsko Polskie przeszło do kontrataku, spychając Sowietów za Niemen.

O zwycięstwie zadecydowały nie tylko talenty dowódców wojskowych. Zasadnicze znaczenie miała bohaterska postawa polskiego społeczeństwa, które masowo stanęło w obronie dopiero wywalczonej niepodległości, wstępując w szeregi Wojska Polskiego, w tym do armii ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. W obliczu zagrożenia zjednoczyli się politycy reprezentujący wszystkie siły polityczne, tworząc powołaną przez Sejm Ustawodawczy Radę Obrony Państwa oraz Rząd Obrony Narodowej pod przewodnictwem premiera Wincentego Witosa.

Na pamiątkę wysiłku zbrojnego obrońców Warszawy wolna Polska 15 sierpnia obchodzi święto swojej armii. W II Rzeczypospolitej chwałę oręża polskiego czczono w Dniu Żołnierza. Zakazane po II wojnie światowej przez komunistów święto powróciło w 1992 r. jako Święto Wojska Polskiego.

30 komentarzy

 1. Nie ma jak filmik półgodzinny nagrany w pionie…
  Dla tych co mają oczy w pionie?

  • Dla użytkowników telefonów, którzy są obecnie odbiorcami w 80% treści w sieci. Właśnie dlatego jest to relacjonowane w pionie. Wiele osób korzysta z platform społecznościowych na urządzeniach mobilnych, które naturalnie są w pionowym ułożeniu. Wideo w pionie może lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń ekranu, co sprawia, że oglądanie jest bardziej komfortowe i naturalne.

 2. Marian vel Marianna.
  Kolego światły Europejczyku . Wyraz Polacy piszemy z dużej litery. Pisząc z małej dajesz wyraz pogardy dla męskiej części naszego Narodu . Światła Europejska opozycja to naprzykład pani Marta Lempart .To ta pani , która używała obelżywych słów na strajkach kobiet w stosunku do policjantów i pochwalała przestępstwa . Najgorsze jest to ,że ta światła Europejka ma wykształcenie prawnicze i powinna sobie zdawać sprawę ze swojego niewłaściwego postepowania. Jeżeli to ma być przedstawicielka światłej Europejskiej opozycji to ja z góry dziekuję
  Jeszcze raz zacytuję
  Pogarda, wilczku, to przywilej ludzi światłych i rozumnych .W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty. Głęboko w rzyci mam twoją szczeniacką pogardę.
  Autor: Baranina, Gra Wiedźmin

  • Znowu podpierasz się gotowcem z centrali. Coraz mniej zabawne to się robi. Opłaca się chociaż? Zresztą za marne grosze się sprzedawać…

 3. Hahahaaa, pokaz siły i preżenie muskuł. Zanim cały ten sprzęt wojskowy dotrze do Polski to Polska może stać się pasem spalonej ziemi. To co wyczyniajją politycy właśnie do tego może doprowadzić.

 4. Do Pmwd i Lulux
  Tak byłem w wojsku. Jeżeli widzisz w tym problem to życzę Ci byś miał tylko takie problemy. Upływ czasu działa na każdego . Na Ciebie też Kolego . Najgorsza jest pogarda jaką darzysz starszych ludzi bo brakuje Ci argumentów do rzeczowej dyskusji . Na pewno nie spotkałeś się z moimi wypowiedziami , które obrażały by kogokolwiek Ciekawe czy tak traktujesz swoich dziadków.

  Tak zdaża mi się mieć problemy z interpunkcją i boleje nad tym . jeżeli sądzisz ,że mam problemy ze zrozumieniem co inni piszą to się Kolego grubo pomyliłeś . Pomimo upływu lat moje co by nie pisać porządne wykształcenie pozwala mi jeszcze cokolwiek rozumieć . Serdecznie pozdrawiam obu adwersarzy

 5. Do Pmwd
  Słuchaj Kolego nikt mi nic nie płaciłi nie płaci za to co piszę . Emerytura , którą pobieram w zupełności mi wystarcza na godne życie chociaż wiem ,że zdecydowana większość emerytów tak o sobie nie może powiedzieć Mam swoje przekonania tak jak Ty swoje i ja to szanuję. Jeżeli chodzi o te marne groszę to chyba znasz to z własnego doświadczenia bo ja napewno nie .

 6. Jak ludzie nie zmądrzeją to za rok będą obchody wojska PiS-owskiego.

Dodaj komentarz

Z kraju