690 680 960

Świetlisty obiekt na niebie widziany z Polski (wideo, zdjęcia)

W poniedziałek wieczorem na niebie w Polsce można było zaobserwować świetlisty obiekt. Jak się okazuje, miał on związek ze startem rakiety Atlas V, wystrzelonej z bazy sił powietrznych Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA.

Wczoraj wieczorem na niebie można było zaobserwować świetlisty obiekt, który przemieszczał się ze znaczną prędkością. Od Czytelników otrzymujemy sygnały, że zaobserwowali takie zjawisko w różnych częściach regionu.

Jak się okazuje, wczoraj została wystrzelona rakieta Atlas V z bazy sił powietrznych Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Rakieta wyniosła na orbitę polarną satelitę obserwacyjnego Landsat 9.

Jak informuje Karol Wójcicki z portalu „Z głową w gwiazdach” ok. 23:20 czasu polskiego mieszkańcy Europy mogli zobaczyć na niebie coś absolutnie niesamowitego, mającego właśnie związek z wystrzeleniem wspomnianej rakiety.

– Z południa na północ po niebie przesuwała się jasna chmura. Widok był powiązany ze startem Atlasa V. To co widać na zdjęciach i wideo to moment odpalenia silników drugiego stopnia Atlasa V (nazywanego Centraurem), co miało zmniejszyć jego prędkość i doprowadzić do deorbitacji. Po co? No cóż, Centraur wykonał swoją pracę. Wyniósł na orbitę Landsata 9 i aby nie stał się śmieciem kosmicznym, należało go zepchnąć z orbity. A orbita była wysoka, aż 685 km! To wymagało kilkukrotnego odpalenia silników w Centaurze. I to właśnie udało się mi nagrać – napisał Karol Wójcicki na swoim fanpage.

To samo udało się też zarejestrować naszym Czytelnikom na nagraniach.

(fot. wideo nadesłane Tomasz i Krzysiek)

11 komentarzy

  1. Jak zwykle informacja jest po wydarzeniu.

    • Skoro cie tak to interesuje to dlaczego nie szukałes informacji na stronach tematycznych? tylko głupie żale wylewasz? Pewnie sami się dzisiaj dowiedzieli jak dostali nagrania. Co za gość może jeszcze mają ci pisać od ktorej do ktorej otwarta biedronka u ciebie na ulicy?

  2. Szkoda, że dzisiaj się dowiedziałem. Fajnie byłoby cos takiego zobaczyć.

  3. Czemu dajecie taką wiadomość po fakcie!!!0

  4. Kto nie widział, niech żałuje, widok nieziemski. Wielkość ogona światła półtora razy większa od księżyca w pełni. Jasność lekko ciemniejsza niż księżyc.

  5. K… nigdzie o tym nie pisali, a siedzę na stronach astro i na forach tematycznych!!! Trzeba zmienić źródła informacji i przenieść się na fora zagraniczne bo piszą o jakichś g. wartych rzeczach, a o czymś takim NIC! Jak to w Polsce…

  6. dziwne, że wystrzelone z usa i nad naszymi głowami leciało.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!