W Świdniku, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowano wielozadaniowy śmigłowiec AW101

Pierwszy w naszym kraju oficjalny pokaz wielozadaniowego śmigłowca AW101, odbył się dzisiaj w Świdniku. Maszyna ta jest oferowana marynarce Wojennej, w ogłoszonym przez MON przetargu.

W czwartek w południe, na trawiastym lotnisku należącym do PZL-Świdnik, odbyła się pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja wielozadaniowego śmigłowca AW101. W pokazie mogli uczestniczyć tylko zaproszeni goście, jednak maszyna była także do zaobserwowania przez mieszkańców. Wszystko dlatego, że oprócz podziwiania śmigłowca na ziemi, można było oglądać jakie są jego możliwości w locie.

Pokaz związany był z przetargiem Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę 16 śmigłowców dla polskiej armii. Ponieważ MON planuje zakup ośmiu maszyn dla sił specjalnych i ośmiu dla Marynarki Wojennej, zakłady PZL Świdnik wystawiły dwa rodzaje śmigłowców. AW101 oferowany jest dla Marynarki Wojennej zaś AW149 dla sił specjalnych. Podobny pokaz odbędzie się jutro w Warszawie.

Jak wyjaśniał poseł Artur Soboń, są to maszyny dedykowane dla naszych Sił Zbrojnych. Będą one lepiej spełniać oczekiwania, pojawią się szybciej niż te śmigłowce, które kupić miała zamiar poprzednia władza. – Wiemy, że są to maszyny sprawdzone, które z powodzeniem służą w wielu armiach. Co więcej, zarówno w przypadku śmigłowców z Mielca jak i ze Świdnika, jeżeli oczywiście MON zdecyduje się na ich zakup, będą one wykonywane w zakładach zlokalizowanych w Polsce. Wpłynie to więc na polską gospodarkę, tym bardziej, że również centrum serwisowe zostanie zlokalizowane w Łodzi, w Wojskowych Zakładach Lotniczych. Wreszcie będziemy mieli normalne postępowanie, w którym kierujemy się interesem Polski, a nie interesem politycznym – dodał Soboń.

(fot. Arkadiusz Wójtowicz, wideo – Lublin Spotters)
2017-03-02 18:52:51

Zobacz również

30 komentarzy

 1. Nad zalewem było go nie tylko widać, ale również słychać bardzo donośnie przy szczelnie zamkniętych oknach

  • I co z tego, tłumików na wydechu niema jak w samochodzie.

   • Ależ musisz być biednym człowiekiem, w sensie intelektualnym, że zwykły wpis musisz od razu z taką niechęcią potraktować
    Pozdrawiam mimo wszystko, życząc więcej radości w życiu

    • Otwórz okna i wpuść trochę tlenu aby dotlenić organizm, a nie obrażasz nieznanych ludzi. Pomysl zanim napiszesz a nie zydzisz na grzania i siedzisz przy szczelnie zamkniętych oknach.

  • no i fajnie, interes Polski przede wszystkim, a zdrajcom na pohybel

   • „no i fajnie” tak, żeby obecne i przyszłe „elyty” zamiast limuzynami za miliony rozbijały się śmigłowcami za miliardy… i jaki w tym „interes” Polska będzie miała…? że wyda na to miliardy z czego ok 90% kasy pójdzie do włosko-brytyjskiego AgustaWestland…? A głupcom na pohybel…!

    • to trzeba kupić wojsku rowery, albo niech na piechotę chodzą, przynajmniej jakiś polityk może nie będzie latał i najlepiej kupić montowane za granicą helikoptery, wtedy jest pewność, że Polacy zarobią jak najmniej, zatem źle sobie życzysz pisząc „głupcom na pohybel…!”

 2. AW101 ze Świdnika wyprodukowany we Francji

  • z Francji to możesz przywieść france… i muzułmanina

   • AgustaWestland to włosko brytyjskie przedsiębiorstwo produkujące śmigłowce. W Świdniku będą produkować np koła do nich a większość podzespołów w zakładach we Francji… lub w innych zakładach po całym świecie taka to „polska” firma i „polski” śmigłowiec… a ty dalej sobie głupio żartuj.. zamiast poczytać…

    • z tego co widać, to czytasz sobie Wyborczą, albo jaką niemiecką prasę od Newsweeka po Politykę… szalom Srulu

 3. Nad zalewem widziany nie tylko dzisiaj, ale i wczoraj, tylko że dużo później, bo już właściwie zmierzch był.
  Śmigłowiec robi wrażenie wizualne i akustyczne, od razu do kumpla powiedziałem (nie mając pojęcia co to konkretnie za maszyna), że musi to być coś związanego z wojskiem 🙂

 4. zasatnawia mnie to uwielbienie Łodzi dla serwisowania latadeł przynajmniej częściowo produkowanych w Świdniku

  • kumpel brejdaczki

   Co? Nie znalazłem w słowniku takiego słowa jak „latadeł”, jakiś chłopski fetysz, coś co na miedzy nawzajem sobie w odbyty wsadzacie?

 5. to cos co latalo nad Lublinem miedzy 13 a 15 ??

 6. Świński Cycek

  To zwykłe sklecone na prędce próchno-za duże publiczne pieniądze…..buahahahaha…

  • poczytaj , od kiedy AW 101 służy w innych krajach. Próchno to masz miedzy uszami.

   • poczytaj w jakich krajach służy i w jakich ilościach. oblatany w 1987 roku i do tej pory wyprodukowane jakieś 250 sztuk. to już caracale były lepsze od tego szrotu

 7. świńs…cyc…. , zakładam że robisz na czarno i złotówki nie dokładasz do tych ,,publicznych pieniędzy a jedyne co w życiu Ci wychodzi to krytyka…!

  • taka krytyka to metoda marksizmu kulturowego, więc musi ją uskuteczniać inaczej go z partii wyrzucą…

 8. Czy to ta maszyna co nam wciskali osłowie z pisu, że są produkowane w Hamburgu a teraz probuja ratowac sytuację, zreszta panie Soboń co tu ratować, jak orliki ze strzelnicami?

 9. Ja dzisiaj nad Swidnikiem to F16 widzialem przed południem a nie helikopter. Ta maszyna jest dopiero głośna. Dlaczego nic o tym nie piszecie?

 10. siedze se na kiblu i nagle slysze jakis huk a to ten piepszony badziew latal mi nad dachem i w zasadzie nie moglem sie skupic na s[]

 11. A było sprzedawać zakład w Świdniku?

 12. Za równowartość takich 3 maszyn sprzedali PZL a teraz u nas będą robine tylko skorupy a reszta będzie robiona za granicą. Więc czego się cieszyć?!##

 13. AW101 nie był i nie będzie produwany w Hamburku, co najwyżej jakieś podzespoły ale konkretny sie spuscił 3 razy i raz pod prezesa.

 14. No i teraz pisiewicze na start tylko robić wam się nie chce, bo jakbyście robili jak należy zakład by nie miał problemów i agusta by nie przejęła za grosze ;p

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki