Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowano wielozadaniowy śmigłowiec AW101

Pierwszy w naszym kraju oficjalny pokaz wielozadaniowego śmigłowca AW101, odbył się dzisiaj w Świdniku. Maszyna ta jest oferowana marynarce Wojennej, w ogłoszonym przez MON przetargu.

W czwartek w południe, na trawiastym lotnisku należącym do PZL-Świdnik, odbyła się pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja wielozadaniowego śmigłowca AW101. W pokazie mogli uczestniczyć tylko zaproszeni goście, jednak maszyna była także do zaobserwowania przez mieszkańców. Wszystko dlatego, że oprócz podziwiania śmigłowca na ziemi, można było oglądać jakie są jego możliwości w locie.

Pokaz związany był z przetargiem Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę 16 śmigłowców dla polskiej armii. Ponieważ MON planuje zakup ośmiu maszyn dla sił specjalnych i ośmiu dla Marynarki Wojennej, zakłady PZL Świdnik wystawiły dwa rodzaje śmigłowców. AW101 oferowany jest dla Marynarki Wojennej zaś AW149 dla sił specjalnych. Podobny pokaz odbędzie się jutro w Warszawie.

Jak wyjaśniał poseł Artur Soboń, są to maszyny dedykowane dla naszych Sił Zbrojnych. Będą one lepiej spełniać oczekiwania, pojawią się szybciej niż te śmigłowce, które kupić miała zamiar poprzednia władza. – Wiemy, że są to maszyny sprawdzone, które z powodzeniem służą w wielu armiach. Co więcej, zarówno w przypadku śmigłowców z Mielca jak i ze Świdnika, jeżeli oczywiście MON zdecyduje się na ich zakup, będą one wykonywane w zakładach zlokalizowanych w Polsce. Wpłynie to więc na polską gospodarkę, tym bardziej, że również centrum serwisowe zostanie zlokalizowane w Łodzi, w Wojskowych Zakładach Lotniczych. Wreszcie będziemy mieli normalne postępowanie, w którym kierujemy się interesem Polski, a nie interesem politycznym – dodał Soboń.

(fot. Arkadiusz Wójtowicz, wideo – Lublin Spotters)
2017-03-02 18:52:51

30 komentarzy

  1. siedze se na kiblu i nagle slysze jakis huk a to ten piepszony badziew latal mi nad dachem i w zasadzie nie moglem sie skupic na s[]

  2. A było sprzedawać zakład w Świdniku?

  3. Za równowartość takich 3 maszyn sprzedali PZL a teraz u nas będą robine tylko skorupy a reszta będzie robiona za granicą. Więc czego się cieszyć?!##

  4. AW101 nie był i nie będzie produwany w Hamburku, co najwyżej jakieś podzespoły ale konkretny sie spuscił 3 razy i raz pod prezesa.

  5. No i teraz pisiewicze na start tylko robić wam się nie chce, bo jakbyście robili jak należy zakład by nie miał problemów i agusta by nie przejęła za grosze ;p

Wiadomości z info112