Świdnik dopłacił milion złotych do śmieci. Aplikacja wykrywa osoby, które generują te koszty

Specjalnie stworzony algorytm znajduje pierwsze nieścisłości w systemie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Świdniku. Jeden z przypadków to rodzina, która przez trzy lata podrzucała śmieci do innych kontenerów.

W Świdniku trwają testy aplikacji uszczelniającej system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Miasto postanowiło ją zamówić kiedy okazało się, że zamiast bilansu w kasie, trzeba było dopłacić milion złotych za zebrane śmieci. Wiadome było, że muszą być błędy pomiędzy złożonymi przez mieszkańców deklaracjami, a stanem fizycznym. Dlatego też aby je odnaleźć, w ramach innowacyjnego rządowego programu GovTech ogłoszony został konkurs na stworzenie systemu, który odnajdzie i wskaże adresy, gdzie dochodzi do nieprawidłowości.

Wpłynęło 12 ofert, z których sześć skierowano do testów, aby ostatecznie wybrać jedną, najlepszą co do skuteczności. Ratusz właśnie zakończył całą pro­cedurę zakupu wybranego rozwią­zania. Już w fazie testów algorytm znalazł blisko 30 nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych. Pomógł również wykryć mieszkańców, którzy od dawna nie płacili za od­biór odpadów. Sprawdzenie posesji na osiedlu Adampol zostało zlecone straży miejskiej.

Jak się okazało, pod wskazanym adresem od trzech lat mieszkała rodzina, która od początku nie uiszczała opłat za śmieci. Odpadów pozbywała się podrzucając je do pojemników zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie miasta. Oprócz otrzymanego od strażników miejskich mandatu. rodzina będzie musiała również uiścić opłatę za odbiór śmieci za cały okres, w którym mieszkają w tym miejscu. Do tego doliczone zostaną również odsetki. W 28 kolejnych przypadkach nieścisłości były mniejsze, wszystkie z nich zostały potwierdzone i skorygowane.

Jak spodziewają się miejscy urzędnicy, podobnych sytuacji może być coraz więcej. Wszystko dlatego, że niebawem system zacznie już działać w pełni. Każda odnalezio­na nieścisłość będzie skutkowała wezwaniem do Urzędu Miasta lub kontrolą miejskich strażników.

(fot. archiwum)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Zamiast bilansu w kasie? 😉

 2. Bardzo dobrze, ścigać oszustów. I tak dobrze, że podrzucali śmieci innym, a nie do lasu…

 3. Fajna rodzinka. Jakie trzeba mieć cebulactwo we krwi żeby tak robić?

 4. No nareszcie. No bo dlaczego uczciwie płacący mają mieć wyższe opłaty przez oszustów.? Kiedy ten sam system wprowadzą na wioskach? Problemy są te same, do tego urzędnicy nie weryfikują za ile osób płaci się za śmieci, a ile faktycznie mieszka.

 5. Adampol, wiadomo biedaki 😉

 6. W Lublinie też by się taka aplikacja przydała…

 7. No jakoś tego nie widzę. Przecież jest sporo osób które gdzieś są zameldowane a mieszkają na innym adresie. Jakoś nie widzę tego systemu. Bywa też i tak ze rodzic mieszka z dziećmi a jego mieszkanie stoi puste i w nim płaci śmieci. Wydaje mi się ze system tu i tak niczego nie zmieni a będą kontrolę które też kosztują bo nikt za darmo nie będzie tego kontrolował. Może zmiana całego systemu byłaby lepsza? Np każda osoba płaciła za siebie nie ważne gdzie mieszka a wywóz śmieci opacal by skarb państwa?

 8. !!!!!!!!!!!!!!!!

  Aplikacja? Bezsens! W takim razie po co są urzędnicy? Mają wszystkie dane, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Rozumiem, że nowa aplikacja zredukuje zatrudnienie w urzędzie.
  Zresztą i tak nie mają co robić panie z tego działu, większą część czasu pracy spędzają przed urzędem na papierosku. Polecam kontrolę pracowników UM w Świdniku.

 9. Jestem zameldowana w bloku w Świdniku a moja córka mieszka w domku to co w tym złego że przed pracą przywozi swoje śmieci w wrzuca je do konteneru przy moim bloku? Przecież ja płace za ten kontener a pozatym jest duży i nikt nie sprawdza ile się w nim miesci.

  • A płacisz za córkę?

   • Tak, bo jest zameldowana u mnie a mieszka w domku.

    • Ale to nie jest kwestia meldunku, tylko zgłoszenia liczby lokatorów do spółdzielni/zarządcy bloku. Jeżeli jest objęta opłatą, to wszystko ok. (Oczywiście, że córka nie ma rodziny i mieszka sama w domu)

    • Meldunek to jedno, miejsce zamieszkania (dla rozliczania podatku) to co innego, a oświadczenie w spółdzielni/wspólnocie o liczbie mieszkańców to jeszcze co innego.
     Politycy zrobili taki burdel, że sami się w tym zaczynają gubić.
     Jeżeli Twoja córka jest zgłoszona, że z Tobą mieszka, to na logikę powinna wyrzucać śmieci gdzie chce (w ramach danej gminy) bo już za nią płacisz.
     Z tego co pamiętam, idea tej ustawy była taka, że każdy płaci za wywóz śmieci i przestają się one walać po lasach.
     Miejsce rozliczania za śmieci powinno być podpięte pod PESEL, jeśli u kogoś tego nie ma, to wtedy trzeba tę sprawę wyjaśnić. Nie są potrzebne żadne grupy śmieciowe, specjalistyczne programy itp.

    • Jan III Sobieski

     no i fajnie, że zameldowana…… ale czy stawka za śmieci w bloku jest taka sama jak w przypadku opłaty za śmieci z domu? a co robi z frakcją zieloną? a czy segreguje śmieci? A jaką Pani wybrała opcję opłaty??? No i jeszcze np. zużycie wody, ścieki pozostałe media – też nie korzysta w domu i nie płaci tylko u Pani???? Tak uczciwie podchodząc do tematu to Pani córka powinna płacić za śmieci w miejscu gdzie je generuje tak jak robi opłaty eksploatacyjne za zużyte media.

    • A wystarczyłoby porównać umowy podpisane z mieszkańcami na dostawę prądu – bo to każde gospodarstwo ma- z umowami na odbiór odpadów i wszystko wyjdzie.

  • jaka stawka jest za śmieci w bloku i w domku ?

  • A za ile osób Pani płaci za śmieci? Bo skoro tylko za siebie to Pani córka nie ma prawa przywozić swoich śmieci.

  • Lubelski Koziołek

   A dlaczego Ty nie płacisz za swoje, a córka za swoje śmieci? O co tu chodzi?

 10. Farsa. Co się dzieje w małych miejscowościach. Okoliczna ludność z okolicznych wiosek nocą przywozi śmiecie i podruca. Kontenery aż kipia od nadmiaru śmieci. Szczególnie po weekendzie. Janów Lubelski dlaczego w tym miasteczku niema nikgo kto by mógł zweryfikować ile osób ma nie podpisane umowy na wywóz śmieci? Lub okoliczne wsie.

  • A co ci przeszkadza, że ludzie z wiosek przywożą śmieci do ogólnodostępnych kontenerów przy blokach? Coś muszą robić ze śmieciami jak mają dużo, a na wsi dużo więcej śmieci powstaje. Może lepiej żeby wywieźli do lasu?

   • Jakie „ogólnodostępne”?
    W pusty łeb popukaj to zadzwoni.
    Ktoś za te kontenery płaci!

   • Zupełnie nie rozumiem skąd na wsi więcej śmieci (też mieszkam), poza tym opłata na wsi za śmieci zdecydowanie niższa. Jest w każdej gminie podane gdzie można segregowane przywieźć, czy też np. styropian, gruz – nie ma potrzeby wozić do miasta.

   • Ja mam na wsi mniej śmieci niż w mieście, a poza tym są niższe opłaty. I każda gmina ma podane gdzie można przywieźć odpady zielone, popiół, gruz, wielkogabarytowe itp. więc nie ma potrzeby przywożenia do miasta

 11. To samo co ta aplikacja ,zrobił by urzednik ..ale po co ? oni mają ważniejsze „zajęcia ” ,jakie to wszyscy wiemy …lepiej wydać pieniadze na aplikacje …30 niescicslości na kwote 1 miliona złotych ? nie ma takiej możliwosci,zeby nawet te 30 osob nie płacilo przez 10 lat …to

  • To ta aplikacja sama działa i ma własną (tzw. sztuczną) inteligencję?
   Ja myślałem, że to program, którym będą posługiwać się urzędnicy.
   A tu okazuje się, że wszystkie dane same będą się wprowadzały, analizowały a wynik pójdzie sprawdzić i ewentualnie wystawi mandat 🙂

   P.S.
   Oczywiście, że ten milion to nie wina 30 gospodarstw.
   Ale czy wykrytym małym złodziejom mamy odpuszczać tylko dlatego, że są więksi złodzieje?
   Czy ja tobie mogę bezkarnie ukraść tysiąc tylko dlatego, że inny ukradł milion w kombinacjach z VAT?

  • i odpuść nam nasze... długi

   Zanim cokolwiek napiszesz postaraj się wszystko przeczytać ze zrozumieniem.
   „Już w fazie testów algorytm znalazł blisko 30 nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych”
   Nikt nie twierdzi, że było „30 niescicslości na kwote 1 miliona złotych”.
   Ta trzydziestka jest małą częścią tego miliona.
   I co?
   Nie ma sensu reagować?

 12. Bardzo dobrze że zabrali się za sprawdzanie i weryfikację.
  Jeśli ktoś postępuje nie uczciwie to może się obawiać kontroli.
  Wiadomo że się nie da wszystkich błędów wychwycić.
  Ale jest jakiś postęp.

 13. to chore ,żeby dopiero aplikacja pomagała wykrywać tych ,którzy nie płacą,od czego są pracownicy

 14. W moim bloku przez pewien czas rodzina czteroosobowa wynajmowala mieszkanie od właściciela (1 osoba i jak sądzę nie miał domeldowanych ani zgłoszonych innych osób). Na osiedlu mamy śmietniki w zamykany na klucz obiekcie. Wyprowadzili się już parę lat temu A nadal wywodzą to śmieci bo mają klucz. Najśmieszniejsze jest to, że przyjeżdżając jadą najpierw w głąb osiedla i tam zwracają aby wyglądało jakby właśnie po drodze z fomu wyrzucili…. i nie ma na to bata….

 15. A ja nie płaciłem nie płacę i nie będę płacić za śmieci i tyle w temacie

 16. Ja tu jestem PRAWEM i sam wymierzam SPRAWIEDLIWOŚĆ

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9281zł 1.01%
  • GBP 4.7713zł 1.68%
  • EUR 4.3543zł 0.18%
  • CHF 4.0093zł 0.42%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
   Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Berberys Klezmer Band – koncert Hava Nagila
   Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
   Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv
   Festiwal na Trójstyku na błoniach w Orchówku
   Jarmark Królewski – Urodziny Jana III Sobieskiego w Rybczewicach
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.