Świdniccy samorządowcy spotkali się w sprawie Schroniska w Krzesimowie

Spotkanie w sprawie Schroniska dla psów w Krzesimowie odbyło się 11 września w Urzędzie Miasta w Świdniku. Inicjatorem spotkania był burmistrz Waldemar Jakson, na jego zaproszenie przyjechali burmistrz Piask Michał Cholewa, zastępca wójta Mełgwi Elżbieta Korbus oraz przedstawiciele innych gmin, które korzystają z usług schroniska.

Samorządowcy rozmawiali o tym jak rozwiązać problem Schroniska. Umowa na dzierżawę terenu na którym działa placówka zawarta między Świdnickim Stowarzyszeniem Opieki nad Zwierzętami, a Nadleśnictwem Świdnik wygasa z końcem marca 2018 roku. Właściciel nie chce jej przedłużyć z powodu licznych zaniedbań związanych z prowadzeniem Schroniska i samowoli budowlanej dokonanej na przyległych do niego terenach.

– W ubiegłym tygodniu rozmawiałem z Nadleśnictwem Świdnik w sprawie przedłużenie dzierżawy terenu, na którym znajduje się schronisko – mówi burmistrz Waldemar Jakson. Tłumaczy: – Przedłużenie umowy da czas gminom i Stowarzyszeniu na dokończenie podjętych działań dotyczących bezdomnych psów. Informowałem Nadleśniczego o prowadzonej przez schronisko akcji „Nie kupuj – adoptuj!”. Dzięki niej o połowę zmniejszyła się liczba czworonogów przebywających w Schronisku.

– Zapewniłem Nadleśniczego, że schronisko od 2016 roku nie przyjmuje już nowych zwierząt, przez co znacznie poprawiły się warunki bytowe psów. Nadleśnictwo przyznało, że nie wiedziało o tak szeroko zakrojonych działaniach i wyraziło chęć ponownego rozważenia swojej decyzji – dodał Waldemar Jakson.

Burmistrz Jakson przygotował „Petycję w sprawie schroniska w Krzesimowie”, pod którą podpisali się również zaproszeni na spotkanie samorządowcy. Wszyscy zgodzili się, że czas odgrywa tu decydującą rolę – przedłużenie umowy da gminom i Stowarzyszeniu szansę na rozwiązanie problemu w sposób najlepszy dla psów.

Aby wspomóc materialnie schronisko w Krzesimowie Urząd Miasta w Świdniku organizuje 30 września specjalne wydarzenie, który odbędzie się przy fontannie i w muszli Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Uczestnicy imprezy m. in. skorzystają z bezpłatnych porad weterynaryjnych, wezmą udział w grach, zabawach i konkursach z nagrodami, zobaczą policyjnego psa w akcji. Przeprowadzona zostanie również zbiórka karmy i funduszy na rzecz schroniska oraz promocja akcji adopcyjnej.

Teraz w schronisku przebywa ok. 300 psów. Z terenu gminy Świdnik pochodzi 40 zwierząt. W sumie gminy Piaski, Świdnik, Poniatowa i Cyców utrzymują 145 zwierząt. Pod opieką Stowarzyszenia pozostaje ok. 160 psów.

Świdnik podpisał w tym roku umowę na odłów i utrzymanie odłowionych psów ze schroniskiem “Pieski Świat” w miejscowości Bazar. Do początku września odłowiono 11 psów (3 odebrali właściciele, a 5 znalazło nowe domy). To sygnał, że problem z bezdomnymi zwierzętami na terenie Świdnika jest coraz mniejszy.

2017-09-12 08:09:08
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

14 komentarzy

  1. 300 zastrzyków i by było po problemie…

  2. a jeszcze lepszy sposób zaczipowanie wszystkich psów…nie było by bezpańskich…obowiązkowa sterylizacja kundli…

  3. A co Pan burmistrz ma na myśli mówiąc że da to czas na dokończenie podjętego działania? czyli co tak konkretnie? Bez lania wody? ja tutaj rozwiązania nie widzę, prócz petycji i inf że będzie impreza. A co dalej? Chyba to jest najistotniejsze..

  4. Oby udało się znaleźć rozsądne rozwiązanie problemu. Szkoda tych psiaków i tak już pokrzywdzonych przez los a raczej głupotę ludzką.

  5. My psów nie chcemy w lesie tak blisko domów ludzi, opiekuni psów nie pilnują pola są zdeptane przez psy szczególnie to naprzeciwko schroniska, opiekuni zakopują psy w lesie, często pieski biegają tez po samym lesie bez opieki i stwarzają zagrożenie, swego czasu wypalano też odchody psów razem ze słomą i smród rozciągał się na pół Krzesimowa. Dziękuje do wiedzenia.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska