Światowy Dzień Wcześniaka w naszym regionie. Jutro obchody zaplanowano w PSK4 w Lublinie

W wielu szpitalach naszego regionu odbędą się obchody Światowego Dnia Wcześniaka. Według statystyk jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie. Wydarzeniu towarzyszą podświetlone na kolor fioletowy fasady budynków oraz dziecięce skarpetki.

W piątek 15 listopada Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie będzie obchodził Światowy Dzień Wcześniaka. Placówka chce w ten sposób zwrócić uwagę na problemy przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodziców. Według statystyk co roku niemal 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie, w tym około 26 tysięcy w samej Polsce. Światowy Dzień Wcześniaka, który oficjalnie przypada na 17 listopada jest więc doskonałą okazją, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat porodu przedwczesnego, problemów wcześniaków oraz ich rodzin.

W naszym kraju święto zainicjowała w 2011 r. Fundacja Wcześniak. Z kolei Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w SPSK nr 4 w Lublinie angażuje się w
organizację tego wydarzenia już po raz czwarty. W organizację obchodów zaangażowany jest cały personel Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK nr 4 w Lublinie, w tym lekarze, położne, pielęgniarki, psycholog, neurologopeda, fizjoterapeuta, sanitariuszki oraz pani Dorota Rutkowska – mama trojga wcześniaków oferująca pomoc i wsparcie w ramach grupy wsparcia matek wcześniaków w SPSK nr 4.

Świętowanie Dnia Wcześniaka rozpocznie się o godz. 14.00 w sali wykładowej bloku operacyjnego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. W programie wydarzenia przewidziane są m.in. konsultacje specjalistyczne z zakresu neonatologii, fizjoterapii, neurologopedii, psychologii i położnictwa, porady laktacyjne, warsztaty chustowania, wymiana doświadczeń między rodzicami oraz animacje dla dzieci prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

W ramach Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki na kolor fioletowy, który symbolizuje przedwcześnie narodzone dzieci. Dodatkowym symbolem tego święta jest sznur skarpetek, w tym dziewięć par zwykłych dziecięcych oraz jedna mniejsza fioletowa, co ma nawiązywać do tego, że statystycznie jedno na dziesięcioro dzieci przychodzi na świat przedwcześnie. Na znak solidarności z małymi pacjentami również fasada szpitala SPSK 4, jak co roku
przybierze w tym dniu barwę fioletową, a oddziały Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka wypełnią się rzędami dziecięcych skarpetek, pracami plastycznymi i ogromną liczbą fioletowych balonów.

W środę Światowy Dzień Wcześniaka obchodzono uroczyście w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie. Na niedzielę wydarzenie zaplanowano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Z kolei obchody w szpitalu papieskim Zamościu odbędą się zarówno w piątek jak też w środę 20 listopada. Rozpocznie je jutro Bal Wcześniaka o godz. 11.30 w sali nr 211.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7556zł -0.18%
  • GBP 5.0101zł -0.36%
  • EUR 4.471zł -0.01%
  • CHF 4.1171zł -0.31%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach