Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sulzer wycofuje się z Polski. Firma zamyka swoje oddziały ze skutkiem natychmiastowym

W czwartek rano firma Sulzer poinformowała, że zlikwiduje swoje dwa podmioty w Polsce po negatywnej decyzji polskiego rządu o usunięciu z listy sankcyjnej. Bez pracy zostanie prawie 200 osób zatrudnionych w zakładach na terenie kraju, w tym w Lublinie.

– Sulzer jest zmuszony do likwidacji swoich dwóch podmiotów w Polsce w wyniku decyzji o interpretacji polskich przepisów sankcji, które niedawno zostały jednostronnie wprowadzone przez Polskę. Sulzer powtarza, że ​​nie podlegają żadnym innym sankcjom i może swobodnie rozwijać swoją działalność na całym świecie. Sulzer użyje wszelkich środków prawnych, aby zakwestionować decyzję, niemniej jednak jest zmuszony do natychmiastowego zlikwidowania podmiotów. Sulzer jest głęboko przekonany, że sankcje wobec dwóch jej podmiotów w Polsce są błędne – czytamy w komunikacie firmy, który pojawił się w czwartek rano.

Jak przekazuje Sulzer, pilny wniosek firmy o skreślenie z polskiej listy sankcyjnej został odrzucony wczoraj wieczorem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Orzeczenie opierało się na interpretacji w prawie polskim przepisów o sankcjach, które zostały jednostronnie wprowadzone przez Polskę.

– Sulzer użyje wszelkich środków prawnych wynikających z prawa krajowego i międzynarodowego w celu usunięcia swoich podmiotów z listy sankcyjnej. Jednak ze względu na niezdolność firmy do prowadzenia działalności w wyniku nałożonych sankcji, Sulzer jest zmuszona do natychmiastowej likwidacji swoich dwóch polskich podmiotów – informuje firma.

Szwajcarska firma zatrudniała do tej pory 192 osoby w dwóch oddziałach, w tym najwięcej w lubelskim i osiągnęła roczną sprzedaż na poziomie 21 milionów CHF, czyli 0,6 procent całkowitej sprzedaży w 2021 roku.

Co ważne ​​firma nie została sankcjonowana w jakimkolwiek innym kraju, a Sulzer nie podlega żadnym innym sankcjom. Według Sulzera, polskie sankcje faktycznie dotyczą głównego akcjonariusza Viktora Vekselberga, ale zostały rozszerzone na polskie firmy Sulzer. Sulzer wskazuje, że Vekselberg nie sprawuje żadnej kontroli ani praw własności nad spółkami Sulzer i że wszystkie jego prawa ekonomiczne wobec Sulzera zostają unieważnione.

16 maja całą sprawę komentował Prezes Sulzer, Frédéric Lalanne.

– Jesteśmy niezwykle rozczarowani decyzją polskiego rządu o objęciu sankcjami naszych podmiotów. Zależy nam na dalszych rozmowach, mających na celu przekonanie polskich władz do zmiany decyzji. Sulzer jest firmą cieszącą się zaufaniem zarówno pracowników, jak i partnerów biznesowych nie tylko w Polsce ale i w wielu innych krajach. Zrobiliśmy dużo dla polepszania bytu polskiego społeczeństwa. Aktualnie jednak, ze względu na sankcje, nie jesteśmy w stanie wypłacić pensji naszym pracownikom ani opłacić kontrahentów. Liczymy na to, że polski rząd zrozumie przedstawione fakty, negatywny wpływ nałożonych sankcji na pracowników oraz uczestników naszego łańcucha dostaw i zrewiduje swoją decyzję.

(fot. Sulzer)

53 komentarze

  1. Po raz kolejny nasz cudowny rząd pokazał co potrafi. 500+, 12k+, 400+, rodzinne, becikowe, alkoholowe, ukraińcowe i cała reszta socjalów na które robiliśmy ma się świetne, ale uczciwie pracujący na to Polak nie liczy się w swoim kraju wcale. Jak tak ochronka przed emerytura, jak tak to pozbawili z dnia na dzień ludzi dopracowania do niej. Dopłaty do kredytów są, a co z ludźmi, którzy z dnia na dzień zostali bez pieniędzy, a muszą spłacać kredytu i utrzymać rodzinę? Za mało widocznie rząd nam z zarobków zabierał – to teraz zabrał po całości. Faktycznie firma wyróżniała się na tle innych w Lubelskim za dobrze było to trzeba było ukrócić.

  2. Gdyby firma zatrudniała ukraińców żadnych sankcji by nie było. Chory kraj

  3. dziwna ta lista i cześć firm które na niej widnieją. Czemu np nie ma tam makrochemu ??

  4. To nie rząd to buractwo. Zobaczymy skąd wezmą podatki jak wszystkie firmy się zaczną wynosić z Polski. Chyba zaczną okradać emerytów i matki z dziećmi czerowne złodzieje. Wyprowadzajcie się póki możecie, bo ten kraj zaczyna robić to samo co ten zbój zza wschodniej granicy.

Z kraju