690 680 960

Strzały w powietrze, celowanie bronią i rzucane petard. Prowokacje białoruskich służb na granicy

Minionej doby na granicy polsko-białoruskiej udaremniono 339 prób nielegalnego jej przekroczenia. Zatrzymanych zostało 15 imigrantów z Iraku.

To była kolejna pracowita doba na granicy polsko-białoruskiej. W poniedziałek strażnicy graniczni udaremnili 339 prób nielegalnego przekroczenia granicy, zatrzymano 15 nielegalnych imigrantów obywateli Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 4 cudzoziemców za pomocnictwo: obywatela Tadżykistanu, obywatela Gruzji, obywatela Syrii i obywatela Białorusi.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej poddawani są ciągle prowokacjom ze strony funkcjonariuszy i żołnierzy strony białoruskiej.

– Polscy żołnierze są prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich. Oddawane są strzały w powietrze. Celowana jest broń w kierunku polskich żołnierzy, rzucane są petardy. (…) Zapewniam państwa, że polscy żołnierze są profesjonalistami, są wyszkoleni, nie ulegają prowokacjom – powiedział minister.

Zgodnie z zapowiedzią szefa MON na granicy polsko-białoruskiej, wzdłuż zasieków wojskowych powstaje ogrodzenie o wysokości ponad 2 metrów. Do ponad 2,5 tysiąca zwiększono również liczbę żołnierzy, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej patrolują granicę.

(fot. SG)

34 komentarze

 1. zapytałbym dowody ale przecież człowiek skazany na 3 lata za wymyślenie afery gruntowej nie może kłamać

  • a język też pokazywali…?
   aaaaaaaaaaaaahahahahhahhahah
   cyrk jak z covidem…
   wszystko byle by odwrócić uwagę od szalejącej inflacji i wyprzedawania rezerw złota….
   musi być bardzo źle…

 2. Ja bardzo bym chciała zobaczyć film z opisanych tu „prowokacji”. Niestety nie mogę, bo zabroniono dostępu niezależnemu dziennikarstwu. Próby tłumaczenia są jakieś takie … nieporadne.
  Nie wierzę w ani jedno ich załgane słowo.

  • Można takie filmy zobaczyć m.in. na stronie straży granicznej Litwy. Widać, jak wyglądają prowokacje.
   Pozdrawiamy

   • Ze jak? Dlaczego litewskie sluzby upubliczniaja materialy z prowokacji na polsko-bialoruskiej granicy..?

    • Chodzi o granicę litewsko-białoruską, a nie polsko-białoruską.

     • Komentarz QWERTY jak i panstwa artykul odnosi sie do konferencji na temat sytuacji przy polskiej granicy. Zasadna wiec jest uwaga nt takich materialow z naszego przejscia gdyz ‚nasze’ sluzby znane sa z podpalania budki przyambasadzie jakiejs ambasadzie, niewykluczone wiec ze i w tym przypadku moga dopuszczac sie prowokacji na potrzeby wlasne

      • i zaorane „rewelacje” dziennikarskie nieweryfikowalne z powodu wiadomego…
       brawo eloelo!!!
       Jak redakcja uczestniczy w tej zakłamanej propagandzie to sama sobie winna..!!
       Trochę rzetelności dziennikarskiej a nie powtarzać bzdury…

       • Widzę białorusko-ruska propaganda w komentarzach próbuje się przebić. Wstyd! Można być przeciwko PiS ale nie można być przeciwko Polsce. Wstyd!

        • Bardziej niz wiekszosc ‚politykow’ (i niestety niezaleznie ktorej partii) przeciw Polsce byc juz nie mozna. Wstyd ze tyle bezrozumnych ludzi w tym PRLu bis i dopiero jak ceny wywali w kosmos za chwile, to takim stoperom otworza sie oczy.

      • To trochę kosztowna ta prowokacja. Twoja logika przypomina paplaninę małego dziecka, któremu obiecano lizaka.

     • Przecież artykuł dotyczy sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a nie białorusko-litewskiej. Poziom profesjonalizmy ze strony redakcji oscyluje gdzieś przy gruncie. Więc albo szanowny Pan redaktor ma materiały dotyczące naszej granicy, albo proponuje trzymać się zasady, że milczenie jest złotem i się nie ośmieszać, bo zaczynacie iść w propagandę.

      • My proponujemy Czytać ze zrozumieniem to, co zostało napisane. Podaliśmy jako przykład, że są takie materiały wideo nagrane m.in. przez służby litewskie prezentujące białoruskie prowokacje na granicy. Materiały dotyczące naszej granicy zostały przedstawione podczas wczorajszej konferencji prasowej z udziałem ministrów MON, MSWIA oraz SG. Jeżeli Czytelnik nie wierzy, w to co zostało przedstawione, to nie jest to nasz problem, a problem oceny faktów przez Czytelnika. Posiadamy informacje, że do takich incydentów dochodzi i nie są to tylko źródła oficjalne.

       • To jak posiadacie, to je pokażcie, bo jak na razie daliście się wmanewrować w rządowa propagandę. „Materiały dotyczące naszej granicy zostały przedstawione podczas wczorajszej konferencji prasowej z udziałem ministrów MON, MSWIA oraz SG” – to nie były materiały dotyczące naszej granicy, tyko materiały, które jak twierdzi rząd, dotyczyły naszej granicy. A to różnica.

  • Nie możesz bo ci się nie chce. Gdybyś była niezależną dziennikarką to w Iraku wykupiłabyś wycieczkę na Białoruś, a potem zakutaną i z fałszywym paszportem zawieźli by ciebie na granicę. Miała byś tyle materiałów ile byś chciała. Czemu tego nie zrobisz?

 3. Przestańcie się skarżyć…i puszczać bąki do społeczeństwa. Zacznijcie profesjonalnie działać.

 4. Kłamstwo! Z żadnego Iraku! Przecie holland mówiła, że to „uchodźcy z Afganistanu”!

 5. A gdzie wojska NATO ? Gdzie WOT ? Śmierdzi to wszystko. Stan wyjątkowy…jakby bez tego nie potrafili ochronić granicy. Przykre.

 6. Dziadek ze Slamsowa

  Wydaje mi się, że jakby tak kilku „turystów”, którzy nie potrafią zrozumieć jak legalnie przekracza się granice państwowe, zastrzelono, innym łatwiej byłoby to pojąć.

 7. A gdzie jest teraz ta pomocna Unia?
  Polacy wysyłali strażaków i wojska za granicę, policja jest na granicy Litwy a amerykanie i wojska tureckie dlaczego nie pomogą teraz Polsce?
  Polska jak zwykle da się wydymać bez mydła i jak za czasów II wojny będzie musiała sobie radzić sama

  • Przecież Pan Mariusz Błaszczak oficjalnie przed kamerą powiedział, że sobie radzimy i nie potrzebujemy od nikogo wsparcia.

 8. Zdjęcie z krową też wrzućcie. Nabieracie się na tanie ustawki przestępcy ułaskawionego przez kolegę.

  • Wczoraj było.

  • Koledze brakuje więcej zdjęć? Do czego, tak tylko zapytam… 😉 Bo różne są zwichrowania umysłu tutejszych oburzonych działaniami rządu – i nie tylko.

   A tak, gwoli przypomnienia: proponuję obejrzeć sobie fotki z listopada 2015 roku z Paryża. Aaa nieeee… przecież wasza pani poseł Hartwich mówiła aby wpuszczać. Potem się sprawdzi…

   No przecież sprawdzają? To o co, k***a, wam w końcu chodzi… 😀

 9. tam powinne stać czolgi i wojsko . tak żeby nie mieli śmialości nawwt piernąć

 10. Białoruskie świnie specjalnie prowokują, bo wiedzą, że jak coś to ruskie im pomogą. To jest wszystko zaplanowane przez putina i łukaszenkę.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas