Strażnicy miejscy pokazali na filmie, jak tropią osoby zatruwające powietrze

Straż miejska w Świdniku nagrała krótki film, na którym prezentuje, w jaki sposób tropi osoby, które spalają śmieci, a tym samym zatruwają powietrze. Używany jest do tego najnowocześniejszy sprzęt.

Od początku roku aż 14 mieszkańców Świdnika zostało przyłapanych na spalaniu śmieci w przydomowych piecach. W ostatnich dniach miało to miejsce na posesji przy ul. Piaseckiej oraz w centrum miasta. W tym drugim przypadku palone były lakierowane płyty wydzielające bardzo dużo groźnych dla zdrowia substancji. Wszystkie osoby złapane na tym procederze otrzymały mandaty. To, w jaki sposób strażnicy miejscy docierają do trucicieli, zaprezentowali na filmie.

Do tego celu wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt. W samochodzie zostało zamontowane laboratorium do badania jakości powietrza, które analizuje skład oraz poziom zanieczyszczeń. Jednak w głównej mierze bardzo pomocny jest dron, posiadający aparaturę, która wykrywa gdzie spalana jest np. guma, plastikowe butelki czy też inne tworzywa sztuczne.

Strażnicy miejscy od ubiegłego roku prowadzą intensywną akcję, ukierunkowaną na uświadamianie mieszkańców o zakazie spalania odpadów. Za pośrednictwem prasy, telewizji i mediów społecznościowych wskazywane są także szkody, jakie powodują osoby spalające w piecach śmieci. Niebawem ma ruszyć cykl zajęć edukacyjnych. Osoby posiadające piece opałowe dowiedzą się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie i życie.

(wideo – straż miejska Świdnik)
2018-02-24 20:34:55

Zobacz również

40 komentarzy

 1. Ja Straży Miejskiej proponuję zainteresować się szczególnie ulicami Orzeszkowej, Struga, Orzechową, Partyzantów i Reymonta. To właśnie na tych ulicach jest największe skupisko smrodziarzy palących czym popadnie.

  • w prawie 2 miesiące złapali tylko 14 palących śmieciami, nie żartuj więc, bo za pół roku ogarną te ulice

 2. Ciekawe czy każdy taki przelot dronem rejestrują?

 3. no i mamy nowe żródło dochodów dla gmin. po tym jak zabronili używać strażnikom miejskim (gminnym) fotoradarów musieli im poszukać nowych zabawek do zarabiania pieniedzy żeby mieli co robić a w dodatku podreperować budżety gmin

  • Ty serio jesteś taki głupi? Z fotoradarami to była przesada – to fakt. Ale tutaj jak najbardziej powinni karać, mandaty po 5 tysięcy złotych i więcej. Przecież geriatria na Adampolu pali byle czym i mam to w d****, że nie mają pieców gazowych. Zatruwają środowisko, przez to ludzie, którzy muszą z nimi żyć na jednym osiedlu mogą w przyszłości zachorować na bardzo ciężkie choroby. Ty rozumiem jesteś zbyt tępy aby to pojąć, a może sam palisz śmieciami i się wpieniasz teraz? Wcale bym się nie zdziwił, w końcu po kiego grzyba inwestować w piec gazowy. Lepiej będzie jak taki eryczek wrzuci śmieci, przynajmniej za wywóz nie będzie musiał płacić skoro wszystko spali w piecu…

   • Dlaczego „przesada”?
    W Lublinie Straż Miejska nie dość, że ostrzegała, to jeszcze fotoradary stawiała w miejscach gdzie wcześniej dochodziło do śmiertelnych wypadków. To nie Biały Bór i robienie sobie z „fotopstryczka” maszynki do poprawiania budżetu, lubelskie fotoradary przeszkadzać mogły co najwyżej zupełnie porąbanym ludziom.
    Teraz „hulaj dusza, piekła nie ma”…

   • Michałku, uspokój się, przestań ubliżać innym, insynuować coś i snuć swoje genialne teorie.

   • czegoś ty taki głupi ? śmieciami to nawet wody na mycie nie zagrzejesz bo to nie ma wartości energetycznej a co dopiero traktować to jako główne paliwo do kotła. a co do śmieci to po za miastem pojemnik 120l starcza na 5 osobową rodzinę na cały miesiąc a nawet nie jest pełny jakby nie liczyć odsortowanych butelek i reszty
    tych nie ma tak dużo. przygotowując się do zimy trzeba zakupić 4 tony węgla do tego drzewo
    Jakbyś kiedyś widział jak się rozpala piec to byś wiedział że najwięcej dymu widać z komina przy rozpalaniu.
    Łatwo mówić o czymś czego sie nie zna

    • Masz racje.

    • Ja palę drewnem suchym sezonowanym i jak podłożę to też jest siwy dym i to większy niż na filmie..! Pewnie sąsiedzi wieszają na mnie psy ale łatwo oceniać na odległość…

    • Masz rację ale ci co spalają śmieci nie biorą tego pod uwagę a zależy im tylko na tym żeby mniej śmieci było do wywozu i mniej zapłacić za to. Powszechnie wiadomo, że większość właścicieli domów robi z siebie dziadów, których nie stać na ogrzewanie domów i wywóz wszystkich śmieci.

     • opłaty od domków są takie same czy jest pojemnik pełny czy nie. nawet jeśli masz pojemnik pełny i masz dodatkowy worek ze śmieciami płacisz tak samo. opłaty za smieci są w zależności od ilości domowników i tego nie zmienisz ilością śmieci
      wygląda to tak że na początku roku dostajesz blankiet wpłat na cały rok z góry.
      żeby ci policzyli dodatkowo to bardzo dużo musiałbyś mieć tych worków śmieci np po remoncie a remonu nikt nie robi co roku czy dwa
      Przy 4-6 osobowej rodzinie tych śmieci nie ma dużo.

      Problem tkwi w jakości węgla i sposobie rozpalania żeby tak nie kopciło

 4. W Lublinie powinni kupić kilka takich dronów, po jednym na każde większe skupisko domków jednorodzinnych (sześc, czyli po jednym na Węglin, Sławinek, Sławin, Ponikwodę, Kośminek i Dziesiątą to absolutne minimum).

  • Może by poprosić hamburczykow o wypożyczenie? Ale gdzie wtedy honor?

  • Zgafzam sie w 100%. To jest nie do pomyslenia, zeby nawet z dzieckiem na spacer nie wyjsc. Nie wspomne o wietrzeniu mieszkania, tak bardzo zalecanym przez lekarzy. Dziwic sie, ze sa alergie, astmy i egzemy.

 5. Wrzucić mu było granata przez komin to by więcej nie palił śmieci.

  • Kupuj drona, kombinuj granaty i działasz. Chociaż z granatami to może sobie dopuść, zaliczysz większy przypał niż ten student co chciał kupić broń, spróbuj na początek z Ahtungami, Kolejnych akcji już raczej nie zaliczysz jak Cię złapią.

 6. Zapraszamy z tym sprzętem do Lubartowa!

 7. A co eryk ,obawiasz się ze i nad twoj komin ten dron przyleci ? ja się nie obawiam i bardzo się ciesze że karają trucicieli

  • śmieciami to nawet wody na mycie nie zagrzejesz bo to nie ma wartości energetycznej a co dopiero traktować to jako główne paliwo do kotła. a co do śmieci to po za miastem pojemnik 120l starcza na 5 osobową rodzinę na cały miesiąc a nawet nie jest pełny jakby nie liczyć odsortowanych butelek i reszty

   Jakbyś kiedyś widział jak się rozpala piec to byś wiedział że najwięcej dymu widać z komina przy rozpalaniu i pewnie to najbardziej irytuje co niektórych.

   Miejskie bloki też mają ciepło pochodzące ze spalania węgla a ten węgiel spalany w elekrociepłowni jest gorszej jakości niż ten co kowalski kupi na skladzie opału płacąc 1tys za tonę
   Plusem elektrociepłowni jest to że mają specjalne elektrofiltry na kominach które mają skuteczność 90 procent
   Łatwo mówić o czymś czego sie nie zna

 8. niedługo będą Wam zaglądać w du.y tymi dronami.przez komin do domu ćdn.

  • Bo w perspektywie jakiegoś czasu, to pewnie tak będzie. Niektórzy ludzie bez żadnych obaw dadzą się obedrzeć z prywatności, wolności, bo im się wydaje, że będą dzięki temu bezpieczniejsi, zdrowsi, itd… Sam zdecydowanie potępiam palenie śmieciami, ale jeszcze trochę, a państwowe drony będą doglądać nie tylko tego co leci z komina. Będziemy nadzorowani jak owieczki na pastwisku i w sumie już wiele do tego nie brakuje. Jeszcze trochę, a przestępstwo myślozbrodni stanie się rzeczywistością, a i tak niektórzy będą z tego zadowoleni.
   B. Franklin powiedział kiedyś mądre słowa:
   „Ludzie, którzy dla tymczasowego bezpieczeństwa rezygnują z podstawowej wolności, nie zasługują ani na bezpieczeństwo, ani na wolność.”

 9. Zastanawiam sie czy taki przelot drona nad prywatna posesja jest prawomocny. Sam osobiscie widzac takiego drona pomyslalbym ze to jakis podgladacz chce podejrzec moja zone przez okno w lazience. Wtedy skorzystalbym z mojej oczywiscie legalnej wiatrowki z moca ponizej 17J i stracilbym ta zabawke poniewaz nie jest w zaden sposob oznakowana. Tyle w temacie. pozdrawiam straz miejska. Sama akcja nie jest zla, ale niech biora probki popiolu do badan a nie zagladaja mi przez okna.

  • Nawet jeśli by był bezprawny, to nie mieszkasz na dzikim zachodzie. Nie upoważnia Cię to do niszczenia cudzej własności. Druga sprawa – zobacz sobie na ceny tych zabawek. Gdybyś go zniszczył, bardzo, ale to bardzo zabolałoby to Twój portfel.

  • Jeżeli wygląd twojej żony w łazience może przestraszyć to podzielam twoje zastrzeżenia.

 10. Zapraszamy na nalkowskich w lublinie. Smrud aż słabo się robi.

  • A czy ten „smrud” jest większy niż smród w pozostałej części miasta? 😉

  • Niestety ale lubelska SM nie posiada takich zaawansowanych urządzeń. Ten dron obsługuje Swidnik

 11. Ciekaw jestem ile mandatu dostał idiota zamieszkujący na rogu Jana Pawła / Nadbystrzycka , który tak zadymił tydzień temu właśnie Jana Pawła że ulicy nie było widać? Kuwa myśałem że chałupa się pali a to z komina ! Co on wrzucił do pieca?! Na szczęście SM właśnie do niego podjechała .

 12. Mieszkam na dziesiątej i mam nadzieję, że wkrótce i tu będzie latał dron i to często.
  Niektórzy jak zaczynają palić to pół ulicy czarne.

 13. LSW powoduje największy smog w całym województwie! ponakładać takie kary żeby sie nie wypłacili i po problemie

 14. A ja będę do tych dronów z wiatrówki strzelał. Moja posesja i moja prywatność a one jak lataja mi nad głową to stwarzają zagrożenie moich dzieci. Więc będę walił z wiatrówy aż pospadają.

 15. Dokładnie tak samo bym zareagował gdybym zobaczył taką zabawkę, nikt mi bez mojej wiedzy nie będzie po moim niebie latał i mogę śrutem poczęstować. Skoro nie mogą wejść na posesję to tym bardziej nie będą mi nad nią wlatywać .Sam plan niegłupio pomyślany bo ludzie palą czym się da i sypią śmieci do pieców mimo że ciepła z tego niewiele ale latanie dronem nad posesjami to naruszanie prywatności obywateli. No i co ze zgodą na takie przeloty przecież nieraz nisko nad dachami śmiga LPR bo pogoda często pod psem i może z tego jakaś bida wyjść .

 16. Zapraszamy również do Lublina. Np na ulicę Włościańską.

 17. „Bohatery” co to zamierzaja strzelać do dronów …radzę już brać pozyczke ,bo się nie wypłacicie …nie cwaniakować tylko palić tym co trzeba i jak bozia przykazała ,czyli od góry i żaden dron do was nie przyleci

 18. Ja ciekaw jestem wyników pomiarów dymu powstałego ze spalania niskiej jakości, ale jednak legalnie kupionego węgla. Czy jeżeli wyszłyby przekroczone czy zdołałbym udowodnić to w sądzie że nie paliłem śmieci a jedynie węgiel kupiony jak najbardziej legalnie. Wiem że dym z węgla lub miału tych gorszych jakościowo o niskiej kaloryczności potrafi być gęsty i gryzący a Straż Miejska sprawdza jedynie dym z komina.

 19. zerknijcie na to
  https://www.youtube.com/watch?v=jtQ2SeqWeHk

  Miejskie bloki też mają ciepło pochodzące ze spalania węgla a ten węgiel spalany w elekrociepłowni jest gorszej jakości niż ten co kowalski kupi na skladzie opału płacąc 1tys za tonę
  Plusem elektrociepłowni jest to że mają specjalne elektrofiltry na kominach które mają skuteczność 90 procent
  koszt takiego filtra do domku jednorodzinnego jest poniżej 2 tys
  Łatwo mówić o czymś czego sie nie zna

 20. palacz w koltle DS

  Panowie ,nawet najgorszy badziew mozna spalic bez dymu …wystarczy żeby ten dym przeszedl przez warstwę żaru w kotle ….niestety to jest możliwe tylko w kotłach odpowiedniej konstrukcji ,czyli kotłach dolnego spalania…w żadnym górnospalającym kopciuchu nie spalicie bez dymu nawet najdroższego węgla

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7751zł 0.15%
  • GBP 4.8457zł -0.65%
  • EUR 4.2928zł -0.08%
  • CHF 3.7844zł -0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.