Strażnicy miejscy pokazali na filmie, jak tropią osoby zatruwające powietrze

Straż miejska w Świdniku nagrała krótki film, na którym prezentuje, w jaki sposób tropi osoby, które spalają śmieci, a tym samym zatruwają powietrze. Używany jest do tego najnowocześniejszy sprzęt.

Od początku roku aż 14 mieszkańców Świdnika zostało przyłapanych na spalaniu śmieci w przydomowych piecach. W ostatnich dniach miało to miejsce na posesji przy ul. Piaseckiej oraz w centrum miasta. W tym drugim przypadku palone były lakierowane płyty wydzielające bardzo dużo groźnych dla zdrowia substancji. Wszystkie osoby złapane na tym procederze otrzymały mandaty. To, w jaki sposób strażnicy miejscy docierają do trucicieli, zaprezentowali na filmie.

Do tego celu wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt. W samochodzie zostało zamontowane laboratorium do badania jakości powietrza, które analizuje skład oraz poziom zanieczyszczeń. Jednak w głównej mierze bardzo pomocny jest dron, posiadający aparaturę, która wykrywa gdzie spalana jest np. guma, plastikowe butelki czy też inne tworzywa sztuczne.

Strażnicy miejscy od ubiegłego roku prowadzą intensywną akcję, ukierunkowaną na uświadamianie mieszkańców o zakazie spalania odpadów. Za pośrednictwem prasy, telewizji i mediów społecznościowych wskazywane są także szkody, jakie powodują osoby spalające w piecach śmieci. Niebawem ma ruszyć cykl zajęć edukacyjnych. Osoby posiadające piece opałowe dowiedzą się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie i życie.

(wideo – straż miejska Świdnik)
2018-02-24 20:34:55

40 komentarzy

 1. Ciekaw jestem ile mandatu dostał idiota zamieszkujący na rogu Jana Pawła / Nadbystrzycka , który tak zadymił tydzień temu właśnie Jana Pawła że ulicy nie było widać? Kuwa myśałem że chałupa się pali a to z komina ! Co on wrzucił do pieca?! Na szczęście SM właśnie do niego podjechała .

 2. Mieszkam na dziesiątej i mam nadzieję, że wkrótce i tu będzie latał dron i to często.
  Niektórzy jak zaczynają palić to pół ulicy czarne.

 3. LSW powoduje największy smog w całym województwie! ponakładać takie kary żeby sie nie wypłacili i po problemie

 4. A ja będę do tych dronów z wiatrówki strzelał. Moja posesja i moja prywatność a one jak lataja mi nad głową to stwarzają zagrożenie moich dzieci. Więc będę walił z wiatrówy aż pospadają.

 5. Dokładnie tak samo bym zareagował gdybym zobaczył taką zabawkę, nikt mi bez mojej wiedzy nie będzie po moim niebie latał i mogę śrutem poczęstować. Skoro nie mogą wejść na posesję to tym bardziej nie będą mi nad nią wlatywać .Sam plan niegłupio pomyślany bo ludzie palą czym się da i sypią śmieci do pieców mimo że ciepła z tego niewiele ale latanie dronem nad posesjami to naruszanie prywatności obywateli. No i co ze zgodą na takie przeloty przecież nieraz nisko nad dachami śmiga LPR bo pogoda często pod psem i może z tego jakaś bida wyjść .

 6. Zapraszamy również do Lublina. Np na ulicę Włościańską.

 7. „Bohatery” co to zamierzaja strzelać do dronów …radzę już brać pozyczke ,bo się nie wypłacicie …nie cwaniakować tylko palić tym co trzeba i jak bozia przykazała ,czyli od góry i żaden dron do was nie przyleci

 8. Ja ciekaw jestem wyników pomiarów dymu powstałego ze spalania niskiej jakości, ale jednak legalnie kupionego węgla. Czy jeżeli wyszłyby przekroczone czy zdołałbym udowodnić to w sądzie że nie paliłem śmieci a jedynie węgiel kupiony jak najbardziej legalnie. Wiem że dym z węgla lub miału tych gorszych jakościowo o niskiej kaloryczności potrafi być gęsty i gryzący a Straż Miejska sprawdza jedynie dym z komina.

 9. zerknijcie na to
  https://www.youtube.com/watch?v=jtQ2SeqWeHk

  Miejskie bloki też mają ciepło pochodzące ze spalania węgla a ten węgiel spalany w elekrociepłowni jest gorszej jakości niż ten co kowalski kupi na skladzie opału płacąc 1tys za tonę
  Plusem elektrociepłowni jest to że mają specjalne elektrofiltry na kominach które mają skuteczność 90 procent
  koszt takiego filtra do domku jednorodzinnego jest poniżej 2 tys
  Łatwo mówić o czymś czego sie nie zna

 10. palacz w koltle DS

  Panowie ,nawet najgorszy badziew mozna spalic bez dymu …wystarczy żeby ten dym przeszedl przez warstwę żaru w kotle ….niestety to jest możliwe tylko w kotłach odpowiedniej konstrukcji ,czyli kotłach dolnego spalania…w żadnym górnospalającym kopciuchu nie spalicie bez dymu nawet najdroższego węgla

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy